Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Az ez évi szabadságot meddig...

Az ez évi szabadságot meddig lehet kivenni? Utána mi lesz ha marad? Elveszik?

Figyelt kérdés

2019. nov. 28. 20:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
El nem vész. Kifizetik.
2019. nov. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
44%
De jobban jársz, ha kiveszed. A pihenés az egészséged érdekében sokkal többet ér, mint a pénz.
2019. nov. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nálunk semmit nem fizetnek ki. Túlórákat sem. A szabadidőre lenne szükségem nekem is. Csak nyáron nem engedtek szabira most meg azért nem akarom kivenni hogy otthon üljek egyedül. Mindenki dolgozik és hideg meg sötét van. :( jó lenne eltartalékolni a jó időre mikor lehe5 programokra menni meg utazni.
2019. nov. 28. 20:55
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem fizethetik ki! Ahol ezt teszik, ott törvényt sértenek!

Egyetlen esetben szabad kifizetni: ha állást változtatsz, és nem vettél ki annyi szabit, amennyi időarányosan járt volna, akkor a időarányosan megmaradtat kifizethetik.


A munkáltatónak kötelessége kiadni a szabadságodat. Főszabályként a tárgyévben, néhány kivételes helyzetben lehet tologatni még egy kicsit, mint az alább idézet szöveg pontosan leírja:


"Figyeljünk rá, hogy a szabadságot esedékességének évében kell kiadni. Előfordulhat olyan eset, hogy az új kolléga év végén érkezik a céghez. Ebben az esetben, a szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki. A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az előbbiekben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni. Jó ha tudjuk, hogy az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.


A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén

a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,

b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja,

c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki."


Tehát márc.31. egy fontos határidő.


Egyébként 3 év után évül el a szabadság iránti igényed, tehát addig követelheted a jogellenesen visszatartott szabadságod kiadását.

2019. nov. 28. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a reszletes választ. De most kiadnák csak most én nem akarom az egészet kivenni. Még van 24 napom. Mert most nem tudnám kihasználni az alváson kívül semmire. Szóval ha jól értem akkor akár jövő tavaszig eltartalékolhatom nem fogják azt mondani március 31én hogy amit nem vettem ki annak annyi?
2019. nov. 28. 21:34
 6/14 anonim ***** válasza:

Ha törvénytisztelőek, akkor nem.


De 24 munkanap az rengeteg! Az egy hónap! Igazából ennyit nem lett volna szabad hagynia a munkáltatónak!


Még annyit: sok helyen csinálják azt, hogy papíron kiírják, aztán a valóságban meg később megy a dolgozó szabira, amikor már jog szerint nem lehetne, de neki úgy kedvezőbb és a cége ebbe belemegy. Ennek hátulütője, hogy ha mégsem adják ki, akkor már nem tud reklamálni, hisz papíron kiadták. Továbbá egy olyan egészségtelen gyakorlatot szül, hogy a végtelenségig tologatják a szabi kiadását, hisz papíron le van rendezve. Szóval csak kölcsönös bizalom és jóindulat esetén menj bele ilyenbe.

2019. nov. 28. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Amúgy, a munkáltatónak kötelessége kiadni, tehát, ha neked ez most fölösleges alvás otthon, attól még kiadja, ha nem akar parazsat gyűjteni a fejére.

Szerintem kössetek kompromisszumot: mondjuk 10-14 napot idén kiveszel, a többit meg jövő év kora tavaszán. Ez nagyjából jogszerű, és akkor a tavaszi jó időre is marad szabid.

2019. nov. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Amíg jó idő volt nem tudtam szabadságra menni. Karácsony körül persze jól jön pár nap. De pont a januártól március végéig a téli álom időszaka. :( Akkor tényleg nem tudnék mit csinálni. Nagyon köszönöm a tanácsokat. :) kicst megnyugtattatok. Nem akarom a végtelenségig tolni ha jön a tavasz kivenném ha engedik.
2019. nov. 29. 05:55
 9/14 anonim ***** válasza:
0%
Más örülne, ha szabija lenne, tudna pihenni...
2019. nov. 29. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Persze nekem semmi nem jó. Képzeld én is örültem volna ha elutazhattam volna nyaralni egy hétre, vagy elmehettem volna legalább kiramdulni a barátaimmal. Bocsi, hogy nem szeretném ezt otthon egyedül ülésre vagy városban való maganyos programokra cserelni. Az ismerőseim ugyanis dolgoznak télen a parom is. Inkább vele szeretném tölteni az időmet mint egyedült. Mindjárt el is szégyellem magam érte.
2019. nov. 29. 09:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!