Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ha most kiveszem az összes...

Ha most kiveszem az összes szabadságom aztán felmondok, a munkáltató időarányosan levonja azt a pénzt a fizetésemből?

Figyelt kérdés
Szóval az előző munkahelyemen azt hallottam hogy ilyenkor ezt bebukják és nem vonják le tőlem, ha több szabadságot veszek ki időarányosan aztán felmondok.

2020. jan. 20. 13:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
24%
Nem
2020. jan. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
81%
De levonjàk mivel az x nap egész évre jár. Ha te fél év után felmondasz akkor az összes szabi felét veheted ki. Ha kevesebbet akkor kifizetik a többit (vagy nem). De az biztos hogy ha ők húzhatnak le lóvét azt az utolsó forintig levonják.
2020. jan. 20. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
84%

Szabadságot csak annyit vehetsz ki amennyi idöarányosan jár.

Ha többet vettél ki, akkor azt levonják a fizudból, ha kevesebbet akkor ki kell fizetniük az utolsó bérrel.


Ha egy cégnél Augusztustol dolgozol akkor is csak az évi szabik fele jár neked.


Èn pl most December eljén kezdtem el az új munkahelyen dolgozni, és az elsö fizetésemkor már ki is írtak és kifizettek pluszban a decemberre járó szabit.

2020. jan. 20. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
75%
kifizettetik veled. apám is így járt, nem tervezett váltani, de jött egy jó munkalehetőség. de váltáskor már többet vett ki, mint ami arra az időre járt volna, ezért az extra napokat vissza kellett fizetnie
2020. jan. 20. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
50%

Egyrészt a szabadságot a munkáltató adja ki, nem te veszed ki. Ez fontos különbség- ez van a Munka törvénykönyvében.


Vegyük azt a teljesen valószínűtlen esetet, hogy engedték, hogy januárt kivedd szabadságnak és 22 nap szabit akarsz kivenni, de időarányosan max 2 nap jár. 31.-én felmondasz.

Annyi történik, hogy bérelszámoláskor beírnak január elejére 2 nap szabadságot, a többi napra pedig igazolt, nem fizetett távollétet - és összesen 2 napi bérnek megfelelőt utalnak. Ennyi.

2020. jan. 20. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Nem vonhatják vissza, ha többet veszel ki. Az erre vonatkozó szabályozás nem a Munka Törvénykönyvében van, hanem valamelyik más törvényben, de nem emlékszem, hol, nekem is az egyik régebbi munkahelyemen mondták. Nem túl régóta van így, csak pár éve. Viszont el nem tudom képzelni, hogy van olyan cég, amelyik az egész éves szabadságodat kiadja neked januárban és februárban, mert a szabid nagy részével a munkáltató rendelkezik.
2020. jan. 20. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

A régi MT-ben benne volt, hogy vissza kell fizetnie a dolgozónak a "túlvett" szabadságot. Az új MT-be ez nem került bele, ezért véleményem szerint nincs rá lehetősége a munkáltatónak jogilag, hogy levonja. Mégis milyen jogcímen? A munkabérből levonásnak szabályai vannak. Önkényesen nem vonogathat még a munkáltató sem.


A következők miatt sem:

1./ A szabadság nagy részével a munkáltató rendelkezik.

2./ Jogosulatlanul kifizetett bérnek nem minősítheti a kifizetést és nem követelheti vissza akkor, ha kiadta a szabadságot vagy engedélyezte a dolgozó kérését, hiszen engedélyt adott rá, vagy éppen Ő kötelezett arra, hogy kivedd. Innentől kezdve itt "jogtalanságra" nem lehet hivatkozni.


Persze vannak cégek, amelyek bepróbálkoznak, de jogilag nem állja meg a helyét a dolog.

Nekem a cég januárban kiadta szinte az összes szabadságot, mivel nem tudott munkát biztosítani. Tehát nem állásidőt fizetett, hanem kötelezően szabadságra küldött. Márciusban leszámoltam. Közölte, hogy le fogja vonni az utolsó béremből, de én finoman jeleztem, nyugodtan tegye meg, ha évekig bíróságra akar mászkálni.

Pereskedtünk ugyan (nem ez miatt), de a per alatt egyszer sem merült fel benne, hogy követelje rajtam a szabadságra kifizetett bért. Vajon miért nem? Talán mert a per során végig érezte, hogy rosszul, de nagyon rosszul értelmezi az MT elég sok előírását? :)


Továbbá: Mostani helyemen én mondom meg, hogy mikor megyek szabadságra, tehát én osztom azt be, a cég nem szól bele, elenged, ha egy egész hónapra megyek, akkor is. A szerződésben benne van, hogy ennek fejében, ha év közben szűnik meg a munkaviszonyom, és az időarányosan járó szabadságon felül "nyaraltam", KÖTELEZEM MAGAM, hogy azt 60 napon belül visszafizetem a cégnek.


Nos ilyen esetben követelheti a cég a szerződésben foglaltak betartását, és ha önként nem fizetem meg, akkor azt végrehajtás útján érvényesítheti.

Ha ilyen eltérő megállapodás nincs a két fél között (vagy kollektív szerződés sem tartalmazza), akkor nincs jogalapja a bérből történő levonásnak.

2020. jan. 21. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Jogosulatlanul kifizetett bérnek nem minősítheti"



Azt egyértelműen máshogy értelmezik a jogászok. Elég sok jogi cikk is kijött a témában az új Mt kiadása után. Ez bizony "jogalap nélkül kifizetett munkabér "-


Egyébként lényegtelen, mert a kérdés mostani kivételről szól - januárban, ergo nem volt kifizetés amit vissza kellene fizetni a munkavállalónak, hiszen ez a fiktív felmondás a bérfizetés előtt történik.

2020. jan. 21. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Elég sok jogi cikk is kijött a témában az új Mt kiadása után. Ez bizony "jogalap nélkül kifizetett munkabér "-"


Ezen azért vitatkozhatnánk...


Jogalap nélküli az, ami jogszabály alapján nem járt volna.

Például olyan, amit konkrétan megnevez a jogszabály, hogy ilyen-olyan feltételek mellett jár, és ha mondjuk előre kifizetik, és mégsem teljesül a feltétel, akkor visszajár.


Ez a "vita" egy próbapert megérne...

2020. jan. 22. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

... arról nem is beszélve, hogy önkényesen a munkáltató sem vonhat le a bérből, maximum indokkal megerősítve visszakövetelheti azt mondjuk a dolgozójától.


Ha önként nem fizet, akkor perelhet, de levonni nem vonhat!

2020. jan. 22. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!