Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Informatikusos kérdéssor....

Informatikusos kérdéssor. Tényleg ennyi hiányzik?

Figyelt kérdés

Az első, hogyan, honnan, és milyen formában hiányzik közel húszezer informatikus?

Mi az, hogy informatikus?

Nyílván bele tartoznak a rendszergazdák, meg a program fejlesztők, de gyakorlatilag ma már mindenhol számítógépet használnak... Egy irodában a titkárnő is -.- most akkor kire vonatkozik, hogy hiányzik?



2020. ápr. 20. 00:05
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja igen, meg hogy miért hiányzik.. Nem fizetik meg?
2020. ápr. 20. 00:06
 2/8 anonim ***** válasza:
36%

Kevesen tanulnak ennek,kevés az elhívatott szakember aki toppon is van tudás,nyelvtudás,meg fejlődőképes.


Hálistennek ritka aki egybe van,ezeket keresik.

2020. ápr. 20. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
25%

Igazából informatikus van elég, illetve könnyű képezni, fizetni se kell neki sokat.

Programozóból van hiány. Abból kell egyre több, és ahhoz eléggé egyedi lélek kell, hogy valaki jó programozó legyen.

Durung favágó munkást lehet képezni: ebből jön aztán az, hogy a program hatalmas és csigalassú lesz, és rosszul működik.

2020. ápr. 20. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"Mi az, hogy informatikus?"

Informatikus az a személy, aki magas szinten ismeri az informatika egy vagy több területét, és ezen tudását a munkavégzés során is képes felhasználni. (Attól, mert nem abban a munkakörben dolgozik, de a végzettsége, tudása, megvan hozzá, nevezhetjük az embert végzettségét tekintve informatikusnak.) Az informatikus munkakörökben az informatikus a száímtógépet az alapismereteken túlmenően használja munkaeszköznek, és/vagy az információtudományi ismereteit alkalmazza. Fontos különbség a többi számítógéppel végzett munkakörhöz képest, hogy az informatikusnak a számítógép fő munkaeszköz, és nem csak segédeszköz. Ezért sem minősül informatikusnak a titkárnő, hiszen neki a számítógép csak segédeszköz, aminek segítségével egy anélkül is elvégezhető feladatot lát el. (Egy bérszámfejtést meg lehet csinálni papíron is. Egy számítógépes hardver cseréjét értelemszerűen nem.) Meg a titkárnő azért sem informatikus, mert neki nem szükséges mélyrehatóan ismerni az informatikát. Kb. hasonló az analógia, mint mosógépszerelő, és mosónő között. Egy eszközt használni teljesen más, mint a működésével foglalkozni.

(Zárójeles megjegyzés: az informatikus nem egyenlő a számítástechnikussal. Informatikus lehet olyan ember is, aki fizikailag nem kell, hogy kapcsolatban legyen számítógéppel, de munkája során a számítógép, vagy valamilyen információelméleti témakör van a középpontban. Pl. a programtervező sem szükséges, hogy számítógéppel dolgozzon. Megtervezni egy szoftvert elvileg lehet anélkül is. Az más kérdés, hogy nem szokás. :))

Nevesítve az ismertebb informatikus munkaköröket: rendszergazda, rendszerüzemeltető, irodai informatikus (utóbbi kettő a rendszergazda "enyhébb" változata), programozó, programtervező, webdizájner, webprogramozó, térinformatikus, beágyazottrendszer-fejlesztő, számítógépszervizes, stb.

Meg jónéhány olyan részterület, ami keresleti és kínálati oldalon is meglehetősen szűk. (Pl. mesterségesintelligencia-kutató, hardvertervező, hálózattervező, adatbázis-elemző, stb.)

Aztán van pár olyan terület, ami eléggé határeset. Pl. az informatikus könyvtáros inkább a titkárnőhöz áll közelebb, mint a klasszikus értelemben vett informatikushoz. A gazdasági informatikus (vagy gazdaságinformatikus) pedig gyakran munkahelytől függ, hogy inkább informatikus, vagy inkább gazdaságtudományi állás. A számítógépes grafikus, vagy pl. a bioinformatikus is véleményes, hogy mennyire tekintjük informatikusnak.

Attól, mert valaki használ számítógépet, még nem lesz informatikus. Sok áruházban a pénztárgép egy számítógépes program, mégsem lesz attól valaki informatikus, hogy a TESCOban pénztáros.


"honnan, és milyen formában hiányzik közel húszezer informatikus?"

A "honnan" részére nem lehet egzakt választ adni. Mindenhol van kereslet, nyilván nem minden földrajzi helyen keresnek mindenféle informatikust, de nem lehet egzaktul behatárolni, hogy pl. Pest, Békés, és Csongrád megye. Programozókat, szoftverfejlesztőket tapasztalataim alapján inkább Budapesten, meg a nagyobb vidéki városokban keresnek, bár ebből a nyugati határszél egy groteszk kivételt jelent. Debrecenben gyakran látom, hogy beágyazottrendszer-fejlesztőt keresnek. Győrben és Sárváron is szoktam látni, hogy keresnek programozókat. De ez csak pár kiragadott példa volt.

Webfejlesztőket helyileg többfelé keresnek, ezzel ugyanis jellemzően kisebb vállalkozások foglalkoznak, és nincs annyira központosítva, mint pl. a szoftverfejlesztés. Rendszergazda meg kis túlzással mindenhová kell.


Még valami: JÓ informatikusokból van hiány. Olyanokból, akiknek informatikai végzettségük van, Dunát lehetne rekeszteni. De nagy részük messze az alatt a szint alatt teljesít, ami egy komolyabb helyre szükséges lenne.

2020. ápr. 20. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én rendszergazdaként végeztem 2004ben. Van egy infotanári végzettségem is. Nálunk anno semmit nem ért az OKJ -s papír, még gépet sem szereltünk, mert nemvolt mit.

Szeretnék rendszergazdaként dolgozni mert érdekelne de se referenciám, se friss tudasom nincs meg hozzá. Aki esetleg tud tanácsolni vagy munkát szabolcsban írhat. :)

2020. ápr. 20. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Programozó, webfejlesztő, ilyesmi hiányzik. Sokat kell tanulni, állandóan fejleszteni magad, mert a programnyelvek is fejlődnek, magas szintű nyelvtudás is kell. Na meg ez valahol egy kreatív munka is. A programozás se való mindenkinek, persze bárki megtanulhatja, akinek agya van hozzá.
2020. ápr. 20. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy gondolom, hogy elsősorban nem a programozókra gondolnak. A fejlesztők alsóbb rétege köszöni, jól van, a felsőbb réteg meg azért ritkás, mert gyakran spórolni akarnak rajtuk és nem fizetnek szívesen senior tudásért milliós nettót.


Szerintem inkább az üzemeltetés és az interdiszciplináris területeken, k+f szempontból például van hiány, meg abban a rétegben, ahova az ember nem jut 3 hónap gyorstalpaló után.


Én például egyszerre vagyok otthon biológiai és informatikai rendszerekben. Gyakorlatilag úton-útfélen keresnek és bombáznak ajánlatokkal, mert annyira kevés az olyan ember, aki nem csak az egyikhez vagy a másikhoz ért. De például egy üzemeltetéssel/karbantartással foglalkozó munkaerő elkel szinte minden nagyobb céghez, oda is, ahol nincs informatikai profil a tevékenységek szempontjából.

2020. ápr. 20. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

#5: Én elvégeztem egy tanárképző főiskolát, ott a rendszerinformatika szakirányt, egy számítástechnikai programozó OKJ-t, meg egy IT biztonság technikus OKJ-t. Mikor láttam élőben, testközelből először 24-es switchet? Amikor rendszergazdaként munkába álltam. Addig a legtöbb, amit csináltunk, hogy Packet Tracerben szimuláltunk ezt-azt. Az, hogy pl. mi a fenét csináljak, ha az intézményben sehol nincs internet, de a szolgáltató szerint minden oké, hogy egyáltalán hogy induljak el, mik a hibalehetőségek, a tanulmányok semmi ilyesmire nem készítettek fel. Szerencsére nem okzott gondot, csak logikusan végig kellett gondolni, hogy mi merre, és hogyan kéne, hogy menjen, és ezzel szemben mi történik... de úgy gondolom, hogy a legtöbb rendszerinformatikai képzés kicsit erőtlen. Nem is csodálkoztam azon, amikor frissen végzett rendszergazda ismerősöm felhívott, hogy hogyan derítse ki, hogy egy SOHO router döglött-e, és mit csináljon, ha az? Idővel persze beletanult, és egész ügyes rendszergazda lett. De sajnos az a tudás, amit a legtöbb tanoda, vagy iskola ad, hááát... nem az igazi.

Én azt mondom, hogy az informatika is valamilyen szinten hivatás. Nem olyan áldozatos mértékben, mint mondjuk az orvos, vagy a pedagógus, de ezt a munkát sem lehet úgy végezni, hogy "letudtam a 8 órát, és onnantól semmi nem érdekel, ami azzal kapcsolatos". Egy informatikus munkán túl is informatikai érdeklődésű kell, hogy legyen. Nyilván ez nem azt jelenti, hogy akkor ne legyen se szabadsága, se délutánja, se hétvégéje; csak legyen meg a folyamatos önképzéshez szükséges, egészséges kíváncsisága.


Az első pár év meg tényleg nehéz. Én 3 év álláskeresés után találtam először munkát. (Mondjuk addig se tétlenkedtem, akkor végeztem el a programozó szakot, meg eklezdtem a gazd.infót.) Aztán 2 év határozott idejű munkaviszony után másfél évig munkanélküli lettem. A következő munkahelyemen, 3 év eltelte után éreztem azt, hogy valami munkaügyi-lélektani határt átléptem. Azóta sokszor a munka talál meg engem. Nem mondom, hogy tonnaszámra el lennék halmozva állásajánlatokkal, de azért párhavonta megtalálnak egy-egy álláslehetőséggel. Az első 3-5 év a nehéz, azon belül is konkrétan a legelső munkahely megszerzése. Ha pár évet lehúztál, utána már sokkal komolyabban vesznek.

2020. ápr. 20. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!