Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Hogyan őrködjek éjszaka, és...

Hogyan őrködjek éjszaka, és legyek éber?

Figyelt kérdés

Jelenleg éjjeli őr a munkám, és szeretnék jobb lenni benne, mert mostanság egyre brutálisabb ez az őrködés éjszakánként.


A kávé még jobban kimerít engem. Hideg víz az arcba működik, egy darabig, de így is vergődöm ébren maradni, és ezt a vergődést akarom elkerülni, mert nem vagyok éber.



2020. jún. 21. 00:43
 1/5 anonim ***** válasza:
74%

Alakítsd máshogy a napirendet. A kávét és hasonlókat felejtsd el. A koffein nem energiát ad, hanem kipörgeti a benned lévő energiát. (Értsd: Rövid ideig feldob, aztán elfogy belőled minden.)

Ha sehogy sem tudod megfelelően alakítani a napi rutinod, akkor ne csináld ezt, mert rámegy az egészséged.

Az a baj, hogy a legtöbb emberbe genetikailag bele van kódolva, hogy éjjeli bagoly vagy reggeli pacsirta. Ha mást akarsz csinálni, mint ami vagy, akkor nehezen fog menni és sokszor nem is éri meg.

2020. jún. 21. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kek szinu lampat (mint a kocsik muszerfala) kapcsolj be . Az ebren tart.


Nappal aludjal.

2020. jún. 21. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
46%

Egyetértek az előttem szólókkal!

Én elég hamar rájöttem az első folyamatos éjszakás munkám okán, hogy éjjeli bagoly típus vagyok, hamar ráállt a szervezetem. Később volt három műszakos, majd 06-18, 18-06 műszakos, 24/48 órás munkahelyem. Legdurvább a három műszakos készenléti jellegű (04-15, 14-02, 11-23 óra), napi váltásokkal, minden nap munkanap beosztás volt. Habár azt is bírtam, mert az a munka szakmai szerelem volt. Sokszor 3-4 óra alvás jutott, havonta egy 3-4 napos szabad hosszú hétvége is összejött, ami kicsit kompenzálta. A beosztást magunk csináltuk 1 hónapra előre, így igényeinket tudtuk egyeztetni. Óraszámban nagyjából mindenkinek ugyanannyi jutott havonta. Általában 1-2 szabadnapunk volt hetente, de jellemzően hétköznapra esett. A hajnal és éjszakai időszak lazább volt, a munka legnagyobb része 10-21 óra közé esett, ezért volt minden nap 1-2 ember 11-től 23-ig beosztva, hogy összefogja, összehangolja a délelőtti és délutáni műszakot, teendőket. Tehát, a legrosszabb ez a műszak volt!


Próbáld úgy szervezni az életviteled, hogy a lehető legjobban alkalmazkodjon a munkabeosztásodhoz. Ha van családod, nekik hozzád kell igazodniuk! Nekem is ez segített sokat! (az említett összevissza műszakú melóhelyemen 12 évig dolgoztam. Nem csak nejem, gyerekeim alkalmazkodtak hozzám, sokszor még szüleink, testvéreink is törekedtek erre. Pl. ünnepekkor, családi összejövetelek alkalmával. Családosként Karácsonykor volt szabadnapom, akár 2-3 is, viszont Szilveszterkor mindig dolgoztam.)


Nem írtad, milyen időbeosztásban dolgozol. 24/48, vagy állandó éjszakás?

Utóbbinál nekem az vált be, hogy reggel hazaérkezve feküdtem le aludni. 12-14 körül keltem, majd tettem-vettem, este újra mentem melózni. 24/48-nál szintén így csináltam, hiszen akkor is reggel 06-kor váltottunk. Viszont sokszor csak 10-12-ig aludtam, hogy este a nejemmel tudjak aludni. ;-) Megesett, hogy le sem feküdtem hazaérkezés után estig. Meló előtti este viszont törekedtem, hogy minél nagyobbat aludjak, így 20 óra körül már mentem az ágyba. Ha kellően kipihentem mentem dolgozni, akkor a 24 órát végi ébren bírtam.

Sokat segített, hogy járőrpárban dolgozik az ember, ha egy hullámhosszon vannak és képesek egész nap beszélgetni. ;-) A jól megszervezett pihenőidő is pozitívan hat. Éjjel nem jó a hosszú munka szakasz, akkor 2 óránként kedvezőbb a pihenő, nappal 4 óra is megfelelő. Sokat számít, hogy egy helyben kell lenni vagy mozgás, sétálás, járőrözés van-e. De a látvány is, vagyis mennyire aktív a környezet. Unalmas helyen sokkal hamarabb elfárad az elme.

Én honvédségi rendész, őr-járőr, majd vezérkari testőr voltam. A legunalmasabb meló az volt, amikor többnyire üres raktárakat kellett őrizni egy erdős részen. Főként télen volt unalmas és dermesztő. Alig volt még fűtés is az őrházban, csak egy helység volt fűtve, a többi nem. Még a kutyák sem szívesen mentek ki téli időszakban, nem hogy mi. Kifogtam a mínusz 20-10 fokos hideget és méretes havat. Nyáron persze kellemes volt, de akkor is unalmas. Tévé, rádió, újság, könyv, ami oldotta kicsit. (még nem volt okosteló) A hosszú és kemény tanulás, kiképzés után a testőri munkát viszont nagyon élveztem. Az elég változatos volt. A legklasszabb élményeimet élvezettel hallgatják csemetéim, nejem is. Persze nem lehet mindent elmesélni. Nagy élmény volt pl. civilben dolgozni, fegyverrel az oldalamon. Volt egy hangulata! ;-) A rendszeres edzéseket és lőkiképzést pedig imádtam, de melyik vagány pasi ne bírná. :-)


Beszéljünk kicsit a feketelevesről is! Hiszen sok hátránya van ennek az életnek. :-( Ahogy írtam, felborul a ritmusod a "normál" beosztású emberekhez képest. A család vagy tudja tolerálni vagy nem. (nekem első nejem nem tudta, egyszer arra érkeztem haza, hogy ő elfelejtett hazajönni a szeretőjétől... Második feleségem viszont nagyon jól bírta, bírja. Nem vagyunk egyformák!)

Sokszor nehéz ügyeket intézni, mert az a saját menetrendedet borítja fel. Hajlamos az ember keveset aludni, majd egyre kevesebbet. :-(

Sajnos sokszor megesik, főleg 24/48 beosztásnál, hogy másodállásban is nyomod az ipart. Én is csináltam.

Mindennek később lesz meg a böjtje. Mindennek meg kell fizetni az árát. Az ilyen jellegű életmódnak az ára, a korai betegségek. Magas vérnyomás, gyomorfekély, reflux, ízületi betegségek, gerincsérv, gerinc meszesedés, cukorbetegség, stb...stb... :-(

Jómagam pár éve kiszálltam a mókuskerékből. Szüleim, főként apukám tanácsára időben gondoskodtam arról, hogy megálljak a saját lábamon. Erre már 30-as éveiben neki kell kezdeni az embernek tervezni, gazdálkodni. Vagy akár korábban! Itthon dolgozgatok, saját magam ura vagyok. Mondhatom előnyugdíjaztam magam. :-)

2020. jún. 21. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
tanuljál valami mást. nem gondolom hogy ezt kibirod életed végéig.
2020. jún. 21. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nagyon sok praktika van ahhoz, hogy ébren tudj maradni, de elsődlegesen fejben dől el, képes vagy-e adott esetben ellátni egy ilyen feladatot vagy sem. Az első, hogy valahogy fenn kellene tartani az érdeklődésedet a teljesítendő feladat irányába. Elég csak arra visszagondolni, hogy amikor beteg valakinek a gyereke, képes arra a szervezete, hogy virrasztásra sarkallja az illetőt, - háttérben a motiváció, amely mozgósítja a tartalékokat. Nehezebben, illetve nem fog működni ugyanez egy embernél, ha érdektelen az iránt, amivel foglalkozik. Második: legyen mindig a tarsolyodban valami, ami aktívan tart! Ha bevackolsz egy kényelmes, kellemes hőmérsékletű, csendes, semmilyen tevőlegességet meg nem kívánó pozícióba, borítékolt, hogy nem fogsz ébren maradni addig, ameddig szükséges. Ha teheted, csökkentsd le annyira a helység hőmérsékletét, hogy meg se fázz - mindazon által, hogy ehhez hozzá is lehet öltözni, - de ne is legyen kényelmes a környezet az alváshoz! Ha nem optimális a hőmérséklet, az már fél siker ahhoz, hogy ne aludj el hosszútávon. A következő a tevőlegesség. Az előzőekre úgy segítettem rá, hogy arcot mostam, ablakot nyitottam, kávéztam, teáztam, étkeztem, csináltam néhány guggolást, - persze nem agyvérzésig, - mászkáltam egy tartósabb távot, fekvőtámaszokat nyomtam és ahol erre volt mód ill. lehetőség, rendeztem a munkámhoz felhasználható digitális dokumentumok naprakészségét, sablonok célszerűvé alakítását az aktuális igényekhez. Úgy elmegy ezekkel az idő, hogy csak azon kapja magát az ember, köszönt neki valaki, - a váltótársa. A kritikus időszak - átlagemberrel számolva - az éjjel kettő, ill. fél öt, öt óra közé eső idősáv. Ha ezt túléled, esélyes, hogy már nem fogsz elaludni! A kávéval óvatosan kell bánni annyiban, hogy - hozzávetőlegesen - a negyedik, ötödik kávé után a szer "visszafelé kezd el dolgozni", - hazavágod vele a gyomrodat és még álmosabb leszel tőle. A tea hosszabb távon hat és klasszisokkal egészségesebb, de meg van az a tulajdonsága is, hogy a komfortérzetet elmozdítsa az alvás irányába, - ez is mértékkel ajánlott. Energia italt felejtsd el, - ha hallgatsz rám, - aljas módon itatja magát, miközben helyrehozhatatlanul tönkreteszi a keringési rendszeredet! Egy ilyen helyen lehet érvényesíteni azt, amit az orvosok szoktak szajkózni az embereknek: érdemes sokszor, keveset enni. Hol máshol lehet ennek az igénynek megfelelni, mint egy ilyen helyen, - ahol viszonylagos nyugalomban megteheti ezt az ember? Legyen rendszer az életedben! Az éjszakázás az egyik olyan munkával járó dolog, ami nyírja az emberi szervezetet, a legkellemetlenebb mindig a első éjszaka egy sorozatban, de van egy olyan variáció is, amikor a leadott éjszakáért letöltött pihenőnapot követő nappalra osztanak be valakit, - aztán csodálkozik mindenki, hogy 11:00 óra körül mállik le a székről a delikvens. -Igazság szerint azt kellene így vezényelni, aki kitalál ilyet, - hogy átélje, mekkora állat, - de az élet nem erről szól, mint tudjuk! A második éjszaka már elég arra, hogy - egy ebben tapasztalt ember - "áthangoljon" az éjszakai tevékenységre szervezetét tekintve. A harmadik már úgy telik, mint ha nappal lenne... Négynél öbbet viszont nem érdemes egy kupacba bevállalni, - ha van választása az embernek. Évtizedeken keresztül adtam ilyen szolgálatot és egy kezemen meg tudom számolni, hányszor nem sikerült folyamatosan ébren maradnom!
2020. jún. 21. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!