Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mi történik, ha a munkáltató...

Mi történik, ha a munkáltató tévesen több fizetést utal? Illetve indokolhatják-e a későbbi levonást az alábbival?

Figyelt kérdés

A decemberi bónuszom egy elég magas összeg volt, most januárban azonban lényegesen kevesebb fizetést kaptam. A HR azzal magyarázza, hogy a bónuszom bruttó volt, aminek most vonták le az adóját.

Alkalmazotti munkaviszonyban vagyok, tudtommal Magyarországon alkalmazottnak nem utalhatnak bruttó bért. Téves túlfizetés esetén pedig írásban kell értesíteni a munkavállalót. Itt nem történt ilyen, csak azt vettem észre, hogy többszázezer forinttal kevesebb fizetést kaptam.


Mi történik ilyenkor? Mi van akkor, ha tényleg a bruttó bért kaptam meg? A cég tévedett, de mit tehetek, hiszen nem ez a módja a korrekciónak.



2021. jan. 27. 20:17
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Véletlen többet kaptál, most meg levonják a tévesen utalt pluszt, mi ebben a gond? Amikor többet kaptál, akkor is jelezted?
2021. jan. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Az benne a gond, hogy a korrekciónak nem ez a módja, hogy szó nélkül levonnak valamennyit, hanem, hogy jelzik, hogy tévedés történt, megmutatják az elszámolást és megbeszéljük, hogyan kívánják visszakapni a pénzt.

"Amikor többet kaptál, akkor is jelezted?" - nem, mivel reálisnak tűnt az összeg a teljesítményem alapján, illetve a line managerem is említette, hogy most magasabb bónuszra számíthatok.

2021. jan. 27. 20:27
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Decemberi bérpapíron mi volt?
2021. jan. 27. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A decemberi bérszámfejtő lapon nem szerepelt a bónusz, mintha meg sem kaptam volna.
2021. jan. 27. 20:39
 5/10 anonim ***** válasza:
80%
Hát ha olyan pénzt kaptál, ami nem szerepelt a bérszámfejtő lapon, akkor gyanús lehetett volna, hogy tévedésből kaptad, akármennyire úgy érzed, hogy a teljesítményed alapján megérdemelted.
2021. jan. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"akármennyire úgy érzed, hogy a teljesítményed alapján megérdemelted" - a bónusz a fizetésem része, nem az érzésem alapján érdemeltem meg, hanem a lezárt üzletek alapján. Járt a bónusz, mondta a line manager, hogy decemberben megkapom, és azt is, hogy magasabb összeget. Nem tévedésből kaptam. A HR szerint az egyetlen tévedés, hogy bruttót utaltak nettó helyett, és hogy máshogy volt elszámolva, nem a bérszámfejtő cég által. Itt elvesztettem a fonalat, hogy ez hogyan lehetséges.

És akkor most jön a kérdésem, hogyan lehetséges Magyarországon 2021-ben alkalmazotti jogviszonyban lévő személynek bruttóban utalni fizetést?

2021. jan. 27. 21:01
 7/10 anonim ***** válasza:
61%

Alapvetően egyetértek veled abban, hogy tényleg nem a legjobb módják választották, és én is fel lennék kicsit háborodva.

De nyilván te is tudod, hogy nem bruttó fizetést utal senki. A bérszámmfejésen/hr-en is emberek dolgoznak, és valaki rossz számot írt be valahova. Nekem egyszer fizuemelésnél ceszték el a szerződésmódosítást, valami bruttó 30 ezerrel többet írtak rá, mint kellett volna, és ez akkor derült ki, mikor fizetésnél rákérdeztem, hogy hol a többi. Elmondták, hoyg a kolléganő véletlen másik számot másolt be (részetesen azt is, hogy mi helyett mit). Emberek vagyunk, hibázunk.

Mint ahogy te is hibáztál, ahogy előttem valaki írja, hiszen ha jól értem, 100 ezres nagyságrendben kaptál pénzt, ami nem szerepelt a bérlapodon, csak megígérték, neked pedig eszedbe sem jutott megkérdezni, hogy ez most mi. Szóval szerintem vegyél kicsit vissza. Ha az nem zavart, hogy papír nélkül utaltak (mer valaki hibázott), akkor fogadd el azt is, hogy ugyanezen hiba miatt véletlen többet kaptál, amit vissza kell fizetned.

2021. jan. 28. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"Ha az nem zavart, hogy papír nélkül utaltak (mer valaki hibázott)" - nálunk először érkezik a fizetés és pár napra rá kapjuk meg a bérszámfejtő papírt. Miért is kellett volna tudnom, hogy elrontottak valamit?

Az, hogy ők valamit rosszul könyvelnek, vagy elrontanak, az nem az én hibám.


Persze, ha részletesen elszámolnak vele, hogyan jött ki a bónuszom és miért fizettek túl, minden további nélkül elfogadom, hogy máskor annyival kevesebb jár.

De hogy utalnak egy összeget, ami egyébként nagyjából egyezik is azzal, amit kapnom kéne, majd következő alkalommal se szó se beszéd többszázezerrel kevesebbet utalnak, na, nem ez a módja. Írásbeli közlés és részletes elszámolás a módja, nem önkényes levonogatás.

2021. jan. 28. 10:28
 9/10 anonim ***** válasza:
42%
De te meg onkenyesen elfogadtad a veletlen tobbletet. Csalodas persze. The
2021. jan. 31. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Mi az, hogy önkényesen elfogadtam? Nem tudtam, hogy fillérre pontosan mennyi bónuszom lesz, csak azt, hogy most jóval magasabb lesz.

Honnan kellett volna tudnom, hogy bruttót utaltak? Magyarországon bérszámfejtett fizetést kapsz alkalmazottként. Miért kellett volna arra gondolnom, hogy biztos bruttót utaltak, gondolom neked sem fordul meg a fejedben, amikor kiutalják a bónuszodat, hogy "jaj, biztos elrontották".

2021. febr. 1. 10:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!