Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ha egy munkahelyen szabadságok...

Ha egy munkahelyen szabadságokat kiadnak az miért van?

Figyelt kérdés

Már volt, hogy ki kellett venni szabadságot múlt hónapban is. Most is megyek szabira pénteken. Erre az évre összesen 19 szabadságnap jár nekem amiből így már 2 napot elhasználtam és így maradt 17 (22 éves vagyok). Annyiban rendesek, hogy eldönthetem melyik napot/napokat választom a héten.

Amúgy örülök hogy szabadságon vagyok meg minden, de nem akarok előre sok szabadság napot kivenni év elején mert akkor kevés marad. Szeretnék az évben legalább 1 egész hetes szabira menni nyár körül. Valószínűleg lesz még ilyen, hogy egy hónapban ki kell venni legalább 1 nap szabadságot, úgyhogy jól be kell osztanom őket.

Másnak munkahelyén van ilyen?



2023. márc. 7. 12:20
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
M az, hogy miért? Mert törvényileg jár. Ennek egy részét ráadásul úgy kellene, hogy azt Te döntöd el, mennyi jár. Emellett elvileg jár két hét szabadság (ha kéred).
2023. márc. 7. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
26%
A munkáltatók mindent megtesznek azért, hogy minél inkább kiszolgáltatottá tegyenek az irányukba, ráadásul nem azt a világot éljük, amikor a bent maradt szabadságokat kifizetik. Többnyire három eshetőséget hagynak: kiadják, kiveszed vagy elveszik! Azt meg felejtsd el, hogy bent tartod/felhalmozod és egyben veszed ki/kifizetteted!
2023. márc. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
91%

Azért, hogy ne maradjon év végére sok, meg ne egyszerre akarjon mindenki elmenni hosszabb időre. Úgy nyilván nem lehet dolgozni. Így folyamatosan kell kivenni az év során, mindenkinek.

Én jártam már úgy, hogy nem figyeltünk oda rá, és decemberre annyi maradt, hogy csak egy-két napot kellett dolgoznom :D Na, ez nem túl szerencsés, mert a munkát viszont el kell végezni.

2023. márc. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
93%

Hivatalosan a munkavállaló csak egy részével rendelkezhet szabadon a szabadságának. A többi napra rendelhet el vagy tagadhat meg szabadságot a munkáltató.


[link]

2023. márc. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét továbbra is legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie. Továbbra is érvényes az a szabály, hogy a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól."


[link]


Tehát max. 7 napról döntheted el te szabadon, hogy mikor veszed ki, a többiről a munkahely mondja meg, mikor veheted ki. Munkahely függő, mennyire szabályozzák ezt be, úgy látszik nálatok biztosítani akarják, hogy fogyjanak a szabadnapok év közben is, ne maradjon mindenkié bent nyárra/karácsonyra.


Ha ez téged meglepetésként ért, akkor olvasd el mit ír a munkaszerződésed a szabadságok kapcsán, illetve beszélj a főnököddel, hogy mik a szabályok, szokások nálatok, helyettesítési szabályok, max. hány % lehet szabin stb., és legkésőbb mennyivel a szabadság előtt kell jelezd, hogy menni szeretnél.

2023. márc. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
86%
Nálunk is kivetették időarányosan. Tilos volt szabikat halmozni. Ráadásul az egy hetes összefüggő szabit sem kötelesek már egyben kiadni. Ezt nemrég módosították.
2023. márc. 7. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
89%
Nálunk nem szóltak bele, ment mindenki, amikor szeretett volna, annyi volt a kérés, hogy 1 valaki azért legyen bent.
2023. márc. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Egyrészt a szabadság nagy részével (nem követem a jogszabály módosításait, nem tudom, mennyivel) a munkaadó rendelkezik, tehát kiadhatja. Másrészt ezzel próbálják elejét venni a munkavállalók év végi szabadságolási versenyének, aminek végeredményeként az a kevés szerencsétlen húzza az igát decemberben, aki nem tudott időben beszállni a licitálásba, míg a többiek már november közepétől otthon vannak.
2023. márc. 7. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Azt értem, hogy a szabadságnapokat ki kell adni és, hogy csak részben rendelkezek velük.

Viszont azt nem értem teljesen miért küldenek mindenkit szabadságra most év elején, miért nem csak néhány embert külön. Úgy értem ahhoz képest sokan vannak szadságon mint ahányan dolgoznak pl. ma kevesen voltunk, viszont a munka pedig sok.

Esetleg más okot tudok még elképzelni...

Vagy ezt munkahelye válogatja?

2023. márc. 7. 23:57
 10/10 anonim ***** válasza:
Munkahely függő lehet. Eddigi munkahelyeim egyikén se volt ilyen, hogy random elküldtek volna szabira, mikor semmi szükség nem volt rá. Inkább az volt a jellemző, hogy voltak időszakok, mikor megkértek minket, hogy lehetőség ne menjünk vagy csak 1 ember menjen, de sosem volt belőle probléma, meg tudtuk beszélni.
2023. márc. 8. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!