Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Az orvosok kapnak valamilyen...

Az orvosok kapnak valamilyen "támogatást" ha magyar terméket (gyógyszert) írnak fel vagy ez csak ilyen közhiedelem?

Figyelt kérdés

Nagyanyám régen egészségügyben dolgozott és azt állítota, hogy az orvosok bizonyos gyógyszerek felírásakor "jutalmat" kapnak.


Ennek mennyi a valóságalapja? És ha van, ez egyáltalán hogy történik meg, bonyolódik le?


Bemegy a TB-s orvosi rendelőbe az ügynök és tesz neki ajánlatot, hogy kapsz minden ilyen gyógyszer felírásért x %-ot vagy összeget? Hogy ellenőrzi a cég, hogy az orvos nem csak beírta a felírási dokumentumokat amik visszavonhatóak?


Mert egyébként időkorláton belül bármilyen e-receptet vissza lehet vonni a felíró orvos által.


Vagy ez az egész csak baromság?


Az én orvosom ahogy észrevettem rendszerint úgy 80 - 90%-ban magyar gyártmányú/forgalmazású terméket ír fel. Pl Richter Gedeon, EGIS, Lundbeck Hungária, Meditop,, Roche Magyarország és még sorolhatnám.


Nem tudom, hogy azért csinálja amiért az előbb leírtam, vagy mert támogatni akarja a magyar gyógyszergyártást/forgalmazást (ami igazából őt mint orvos nem érinti), vagy mert preferálja a magyar termékeket.


Én meg nem akarok egy pocsék és a nyugathoz is képest hatványozottan hanyatlóbb gazdaságban lévő ország gyógyszeripari készítményeket bevenni, képzelem a minőségkontroll minőségét, az alapanyagok tisztaságát, a rendes munkakörülményeket, a "korszerű" gyártási eszközöket, gépeket.


Inkább veszek TEVA izraeli gyógyszert, meg amerikai pfizer Xanaxot, mint az érdekes módon hol ható hol nem ható frontint-generikum másolatot, az EGIS-től.



2023. máj. 11. 18:20
A kérdező szavazást indított:
Igen az orvosok kapnak "jutalmat" ilyen esetekben
Nem nem kapnak, ez közhiedelem
22 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
11%
Régen tényleg így volt, bár tudomásom szerint ez már nem legális
2023. máj. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

1


Az, hogy nem legális nem biztos, hogy nem csinálják...

2023. máj. 11. 18:38
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Van ilyen.
2023. máj. 11. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
96%

Arról, hogy magyar gyógyszer lenne, azt nem tudom, hogy számít-e, de maga az a tény, hogy pénzt kapnak a kiadott gyógyszerért, teljesen valós.

Van egy olyan szakma, hogy orvoslátogató, akik gyógyszereket próbálnak így népszerűsíteni, és jutalékot kap az orvos, ha felírja (és ha kiváltják, azt hiszem).

Szóval igen, sajnos, sokszor ez a gyógyszeriparról szól, nem az egészségről. Ha többször jársz egy orvosnál (pl háziorvos), észreveheted, ha van egy ilyen mintázat. Pl. a páromnak fiatalkorában mindenre ugyanazt az egy antibiotikumot írták fel, akkor is, ha nem volt antibiotikummal kezelhető, ami problémája volt.

2023. máj. 11. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
65%

Csak hogy legyen hiteles válasz is:

Orvos vagyok. Jellemzően nem arról van szó, hogy a gyógyszerfelírások után pénzt adnak, hanem mondjuk kifizetnek egy-egy konferenciát, továbbképzést, hoznak repianyagot, esetleg szakkönyvet.

És nem, nem igazán tudják ellenőrizni, hogy mit írsz fel, ráadásul ha nem jelöli be az ember a "nem helyettesíthető" rubrikát, akkor a gyógyszertárban a beteg kérhet ugyanolyan hatóanyagú, másik terméket is.


Indokolatlanul nem írok gyógyszert csak azért, hogy a cégnek több pénze legyen. Viszont ha valami indokolt, és azt a készítményt több gyártó is gyártja, akkor igen, van, hogy azt írom, amelyik cég szimpatikusabb, esetleg gyakrabban támogat. A betegnek úgy is tök mindegy, hiszen ugyanaz van benne, és jellemzően az árak is hasonlók.

A hasonló, de nem ugyanolyan készítmények közül meg azt írom/javaslom, amelyiket a legjobbnak gondolom, vagy amivel a legjobb tapsztalatom van. (pl. csomó cégnek van ilyen-olyan vaskészítménye vagy épp terhesvitaminja, amik hasonló célt szolgálnak de nem ugyanolyanok, ezekből azt javaslom, amelyiket magam is szedném, ha szükségem lenne rá).


Az meg, hogy magyar készítményt ír az ember...én mondjuk inkább támogatom a magyar gyógyszeripart, mint a külföldit. És speciel jó tapasztalatom is van a magyar gyógyszerekkel.

2023. máj. 11. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem ha frontint szedsz ne agyalj túl sokat az ilyeneken.

És nézz utána jobban hogy is van ez

2023. máj. 11. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

5


"Indokolatlanul nem írok gyógyszert csak azért, hogy a cégnek több pénze legyen."


A kérdésben arról van szó, hogy az orvos kap pénzt, nem a cég.


"Viszont ha valami indokolt, és azt a készítményt több gyártó is gyártja, akkor igen, van, hogy azt írom, amelyik cég szimpatikusabb"


Miben szimpatikusabb? Mert azt írtad, hogy "A betegnek úgy is tök mindegy, hiszen ugyanaz van benne"


Részben igaz. De ebbe lentebb megyek bele. Nem hiába írják, hogy a frontin hol hat hol nem, a Xanax meg "stabil". Nem is csoda, hiszen a pfizer eredeti "brand-name" termékről van szó.


Annak a folyamatában "brand-name" gyártási/forgalmazási szabadalma után, a generikum gyártásnál, viszont lehet játszani a jogszabályokkal, bioekvivalenciával (aminek a TEVA részese volt már, igaz USA-ban).


Ezzel nem tudom mennyire vagy tisztában, hiába vagy valamilyen orvos, mert ez már nem orvostudomány, hanem jogtudomány meg gyógyszeripar aminek csak egy releváns, de nem ezt a részét oktatták az egyetemeden, azaz a gyógyszeripar mélyét.


Egyébként ha a magyar gyógyszergyár generikumot akar csinálni, akkor honnan tudja a korrekt procedúrát? Mert EU-s szabály, hogy gyógyszergyártási meg egyéb adatokat tilos kiadni. Ezt a Semmelweis gyógyszerészeten oktatják.


Találkoztam szintúgy megannyi orvossal, akinek erről fogalma sem volt, nem lepett meg.


Meg volt olyan is, aki azt mondta, hogy az alprazolam nem "benzodiapin", mellette meg dögire írta a Rivotrilt meg a Xanaxot, Frontint. De végül azt mondta a Seduxen (termék) meg az. Abban mondjuk igaza is van.


Mentségére azért leírom belgyógyász volt és idős. Persze nem elvárható, hogy egy 60 - 70 éves még praktizáló orvostól el lehessen várni azt a tudást amit 40 éve szerzett meg csupán azért, hogy átmenjen a vizsgán, mert az a rész nem érdekelte.


Másik orvos meg azt sem tudta, hogy létezik olyan gyógyszer, hogy lamictal és kapható támogatásra, helyette mindig a lamolepet írta - egy neurológus.


Sok esetben azt tapasztalom, hogy az orvosok csak a rutin esetekhez "értenek" a speciális körülményeket meg alig bírják kezelni, kivéve a sűrgősségisek meg toxikológia meg egy pár ami nem jut eszembe.


Sokszor én javítom ki az orvost farmakológiából amikor ír nekem receptet, f.dinamikából is meg kinetikából is. Aztán erre nem mond semmit persze, mert mit okoskodik egy kis friss abszolvált csitri ezekről.


Csak aztán a reakciójából látom, hogy utánanéz és látja, hogy igazam van, de nem értem, hogy miért kell ennyire szkeptikusnak lenni? Csak azért mert fiatal? Meg hogy után sem néz pontosan a dolgoknak?


"Esetleg gyakrabban támogat"


Ezzel egyetértek, kivéve akkor nem, amikor mindkét gyógyszer ugyanolyan 90%-os emelt támogatású és a magyart választja.


A magyar gyógyszerekre meg ugyanaz a válaszom.


Én meg nem akarok egy pocsék és a nyugathoz is képest hatványozottan hanyatlóbb gazdaságban lévő ország gyógyszeripari készítményeket bevenni, képzelem a minőségkontroll minőségét, az alapanyagok tisztaságát, a rendes munkakörülményeket, a "korszerű" gyártási eszközöket, gépeket


Alig életképesek, HUF alapú szolvenciájuk van, likviditásuk is kérdéses már szerintem, ahogy romlik az ország gazdasága meg a HUF/EUR, mert az alapanyagokat valahonnan be kell szerezni. Ha meg valami olcsó helyről szerzik be, akkor még gázabb a magyar termék - hiába ugyanaz a hatóanyag van feltüntetve meg segédanyagok, a minősége gyengébb.


Én főleg ezért kérem az orvosom, hogy ha lehet, akkor "ezt" a gyógyszert kérném, amit már előre kinéztem, hogy véletlenül sem magyar terméket írjon fel. Lehet ezért is olyan morcos rám.


Azonban a te véleményed "én mondjuk inkább támogatom a magyar gyógyszeripart, mint a külföldit"


De ezzel szerintem te is tisztában vagy, akkor miért kedveled jobban a magyar termékeket?


Ezzel nem lendül a gazdaság, nem lendül a Zrt meg Nyrt meg a többi gazdasági forma, meg a gyógyszeripar sem. Ezzel max a pácienseknek okozol kárt, mert alacsonyabb minőségű gyógyszereket írsz fel nekik valószínűleg, de nem mindig.

2023. máj. 11. 21:32
 8/14 anonim ***** válasza:
20%
Minden mániás meg van róla győződve h különleges
2023. máj. 11. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

7-es válaszom


"Másik orvos meg azt sem tudta, hogy létezik olyan gyógyszer, hogy lamictal és kapható támogatásra, helyette mindig a lamolepet írta - egy neurológus."


kiegészíteném azzal, hogy sorozatban a lamolepet írja az említett neurológus, minden epilepsziás esetben ha lam- nevű gyógyszerről van szó, antiepileptikum.


Biztos ír még mást is.


Amikor én kértem, hogy ne lamolepet írjon, hanem lamictalt, akkor azt mondta azt sem tudja hogy van ilyen.


Azért tudni kell, hogy ott van előtte egy receptfelíró szoftver.


Beírja az ATC kódot akár vagy bármi azonosítót, még a helyettesítőt is kidobja, meg az OEP/NEAK lista támogatást is és még millió dolgot.


Farmakodinamikától kezdve mindent, összetétel, stb...


Megjegyzendő, hogy a kedvelt magyar gyártmányú lamolep 30x kiszerelésű, 90% támogatással.


A lamictal amit én kértem, nem magyar gyártmány, szintén 90% támogatás, csak éppen 42x kiszerelés (vagy valamennyi annyi).


Csak reflektálok az 5-ös


"van, hogy azt írom, amelyik cég szimpatikusabb, esetleg gyakrabban támogat. A betegnek úgy is tök mindegy, hiszen ugyanaz van benne, és jellemzően az árak is hasonlók." kommentrészére, illetve a


"Az meg, hogy magyar készítményt ír az ember...én mondjuk inkább támogatom a magyar gyógyszeripart, mint a külföldit. És speciel jó tapasztalatom is van a magyar gyógyszerekkel."


Igen, nekem is, és másoknak is jó tapasztalataik van velük (szarkazmus).


Orvosként neked is, lehet, hogy jó tapasztalataid vannak a magyar termékekkel - valamilyen módon - legyen az receptfelírás.


Én inkább támogatok külföldi gyártókat/forgalmazókat/importőröket, mint egy korrupt politikájú országot ahol a gyógyszergyártás minőség továbbra is övön aluli, valamint kilopják a pénzt az egészségügyből majd végül szétverik azt.


Már csak a HUF "felfelé szárnyaló" árfolyama miatt is.


És ez csak egy marginális részét teszi ki a gyártási költségek problematikájának.


Ha nincs pénz rendes alapanyagra, logisztikára, munkaerőre, és még sorolhatnám a számviteli tételeket: sz*r minőségű gyógyszer készül, lásd frontin amire talán a legtöbben panaszkodnak.


Igen vannak magyar generikum másolatok.


Frontin, meg lamolep meg EGIS gyártmányok.


EGIS - hiába 100% részvényesek rendelkeznek szavazati meg résztulajdoni joggal francia tőzsdei befektetők.


A cég közvetlen tulajdonosa még mindig magyar és még mindig pocsék az egész vállalat, plusz általában drágák és alacsony támogatásúak a gyógyszereik, de hogy mire fel azt nem tudom, mert pont, hogy magyar, akkor nem olcsóbbnak kéne lennie?


Van még Cariprazine - skizofrénia/bipoláris I/II gyógyszer - ami a Richter Gedeonnak tulajdonítható. Csak aztán kiderült, hogy elég pocsék, és alig szedik.


[link]


Helyette inkább aripirazole, quetiapine, carbamazepine, olanzapine, risperidone, meg durvább esetekben clozapine. Amikről vannak klinikailag bizonyított hatékonyságok, és post-marketing után is beváltak.


De ugye Richter meg Gedeon meg EGIS, illetve más ilyen no-name forgalmazók/gyártók (meditop, Lundbeck Hungária), olyan büszkék vagyunk rá.


A mélyen tisztelt Richter biotechnológiai cég tőzsdei jellemzői inkább stagnálnak.


Bár az utóbbi 5 évben valóban növekedtek.


Ellenben mondjuk egy Novartis svájci céggel, ami hasonló trendet mutat, egy picit jobbat, de EUR-ban, exportálva EU-nak, USA-nak gyógyszereket.


És mindkét ellenőrző ponton több évnyi procedúra után engedik forgalomba azt a gyógyszert.


De visszatérve a Richterkéhez, legalább a szárnyaló és végtelent közelítő értékek HUF-jában, amiről globálisan tudja a külföldi és belföldi piac, hogy milyen erős az a kemény, betonszilárd HUF és nem mernek vele szórakozni és felvenni a versenyt gyógyszergyártás terén sem, politikai téren sem.


Nem hiába mennek el orvosok tömkelege is külföldre.


Bár nem hiszem, hogy pont ezért, de lehet egy része belegondolt ebbe valamikor és szerepe volt a döntésében, ami nem lepne meg.


Csak ezekért vagyok szkeptikus a magyar gyógyszerekkel kapcsolatban, meg a felíró orvosokban.


Úgy néz ki, hogy vagy kapnak valami jutalmat.


Vagy valamiért a magyar előbb leírt állapotú gyógyszeripart akarják támogatni (hogy ebből mi a személyes hasznuk azt nem tudom, nem is akarta részleteztezni a fenti "orvos" a hiteles válasszal).


Illetve, így potenciálisan rosszab minőségű gyógyszert kap a páciens - hiába említette az ellenkezőjét meg, hogy ugyanaz a hatóanyag.


Azonban, nem akarom ismételni maga, ezért kimásolom.


"Én inkább támogatok külföldi gyártókat/forgalmazókat/importőröket, mint egy korrupt politikájú országot ahol a gyógyszergyártás minőség továbbra is övön, valamint kilopják a pénzt az egészségügyből majd végül szétverik azt.


Már csak a HUF "felfelé szárnyaló" árfolyama miatt is.


És ez csak egy marginális részét teszi ki a gyártási költségek problematikájának.


Ha nincs pénz rendes alapanyagra, logisztikára, munkaerőre, és még sorolhatnám a számviteli tételeket: sz*r minőségű gyógyszer készül, lásd frontin amire talán a legtöbben panaszkodnak."


Én elhiszem neki, hogy ő egy orvos.


Annyi csak, hogy az elvei, érvelései nagymértékben hibásak és pontatlanok, részben tudatlan bizonyos területeken (mivel ő nem tanulta ezeket olyan mélységben), részben elfogultság miatt az eddigi írása alapján.


Nem hiába mondják, hogy a jó orvosok már elmentek.

2023. máj. 12. 09:28
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Az igazság az, hogy az ember feje nem lexikon. Az orvosé sem. Kismillió gyógyszer van, mindegyiket gyártja több cég különbözô fantázianeveken. Fene se tudja az összeset megjegyezni. Az orvos fejben tart adott hatóanyaggal kettôt, akkor azt fogja felírni. Nem fogja fellapozni minden alkalommal a katalógust, hogy sorban írja fel az összes létezô fajtát.
2023. júl. 20. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!