Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Röntgenes akarok lenni....

Röntgenes akarok lenni. Milyen suli kell hozzá?

Figyelt kérdés
Pontosan arra vagyok kíváncsi, hogy milyen iskolát kell ahhoz elvégeznem , és ha röntgenes leszek, amellett milyen kötelezettségeim lesznek. Aki röntgenes annak ápolónői feladatai is vannak?Hova van még beosztva egy röntgenes ? Nagyon homályos nekem a kórházi szakterület, nagyon szépen megköszönném ha valaki felvilágosítana ez ügyben.Apukám,anyukám meghalt egy balesetben ezért szeretnék kórházban dolgozni de inkább röntgenes szeretnék lenni. Érettségi után hová menjek?Milyen fősuli?Vagy elég egy tanfolyam is? Szerintem nem elég erre egy tanfolyam.

2016. szept. 29. 12:04
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
(13éves lány)
2016. szept. 29. 12:06
 2/15 Kései Sirató ***** válasza:
80%

Érettségi után egészségügyi suliba menjél, vagy pedig egészségügyi szakközépbe menjél 8. után és ápolónői végzettséggel csinálhatod. Kell hozzá még egy röntgen szakasszisztensi végzettség is.

Kissé veszélyes, mert nagy asugárzás (rákot lehet kapni még úgy is, ha betartod az előírásokat) és veszélyességi pótlékot adnak.

A röntgenesek Radiológia osztályon dolgoznak és csak 6 óra a munkaidejük, nem 8, de elég gyakran kell ügyelni és olyankor 24 óráznak.

Az egészségügyben amúgy nagyon rosszul fizetnek és folyamatosan megy tönkre az eü, ezért én 2x is meggondolnám, hogy ezt válasszam..

2016. szept. 29. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
69%

3 lehetőség is adott.

Első esetben orvosira kell menni,és 6 év után szakododni radiológiára.

Második esetben főiskolára kell jelentkezni orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikus szakra.

Harmadik esetben el lehet végezni egy okj képzést,melynek neve most: képi diagnosztikai,nukleáris medicina és sugárterápiás asszisztens.

2016. szept. 29. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
54%

Asszisztensnek elég egy tanfolyam, de amire te gondolsz, az szerintem az OLKDA -> orvosi laboratóriumi képalkotó diagnosztikai analitikus. Ez egy alapképzés (Bsc) az egyetemen, orvosi karon van és 4 éves. Itt lehet szakirányt választani, hogy képalkotós (röntgen) vagy labor analitikus akarsz-e lenni. Ha utána még szeretnél tovább tanulni, van hozzá mesterképzés is, ez a klinikai laboratóriumi kutató, de ez már nem szimpla röntgenes, hanem magasabb szintű. Nekem biológus végzettségem van és sok órám volt együtt az analitikusokkal.

A konkrét kórházi feladataikat nem tudom, engem röntgeneztek párszor de hogy azon kívül mit kell még csinálniuk, azt majd egy hozzáértőtől kérdezd meg. Esetleg egy kórházban dolgozó röntgenestől.

Középsulit is érdemes úgy választani, hogy biológia szakos legyen, mert úgy tudom, hogy most már a felvételihez fontos az emelt biosz. (Amikor én érettségiztem, még másképp volt.)

Sok sikert neked! :)

2016. szept. 29. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Ha általános után elvégeztem az eü.-i szakközépiskolát, és ápolónő leszek, akkor utána a röntgen szakasszisztensi végzettség hány évet jelent? 2-3?
2016. szept. 29. 13:07
 6/15 A kérdező kommentje:
Vagy ha az érettségi után elvégzek egy eü.-i fősulit akkor utána rögtön beállhatok röntgenesnek? Milyen feladataim lesznek még ezen kívül röntgenesként?
2016. szept. 29. 13:11
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!Sokat segített a válaszotok! Köszönöm:)
2016. szept. 29. 13:14
 8/15 anonim válasza:
100%

Ha csak röntgennel szeretnél foglalkozni, akkor ahhoz elég egy OKJ is érettségi után. Ha mással is akkor vagy át kell képezned magad vagy el kell végezned az OLKDA-t mint már fentebb is írták.


Ápolónői feladataid nincsenek ez biztos, nem kell infúziót bekötnöd, vagy gyógyszert kiosztanod vagy mondjuk vérnyomást mérni. De nyilván előny, ha tudsz ilyeneket, csak nem nagyon lesz szükséged rá.


Olyan viszont lehet, hogy több helyszínen is fogsz dolgozni, azaz hogy mondjuk egyik nap sebészeti röntgenben dolgozol, máskor helyszíni felvételeket csinálsz a betegágyban fekvő betegeken, harmadnap meg mondjuk ortopédián vagy neurológián röntgenezel.

Ha képalkotós vagy akkor általában sokkal jobban "forogsz", azaz egyik nap CT-zel, másik nap MR-ezel, harmadnap meg akár röntgenezhetsz is. Ez adott kórháztól és beosztástól függ, én mondjuk konkrétan csak MR-ben dolgozok, de ez nagyon ritka.


Általában egy röntgenes feladatai:

- betegek tájékoztatása, előkészítése egy adott vizsgálatra (pl.ékszerek eltávolítása, beteg kikérdezése)

- a beteg beállítása, felvétel elkészítése

- az elkészült kép technikai ellenőrzése, esetlegesen a kép előhívása (mammográfiában még előfordul ritkán sötétkamrás film.), vagy éppen a kép beolvasása (kazetta).

- ha mondjuk sugárterápián dolgozol akkor tudni kell bánni sugárzó anyagokkal, azokat megfelelően előkészíteni a avizsgálathoz

- a gépek nem műszaki értelemben vett karbantartása (pl. időnként letakarítani, ellenőrizni hogy megfelelően működik-e, ha nem akkor bejelenteni a szerviznek)


A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy adminisztratív dolgokkal is foglalkozni kell, pl. leletező orvos diktálja a leletet és azt le kell gépelni illetve kiállítani a leletet. De ezen egyéb plusz feladatok mindig függenek az adott osztálytól/kórháztól.


Ha van még kérdésed szívesen válaszolok rájuk :)


egy képalkotós

2016. okt. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Ha képalkotó szeretnék lenni,mint te,akkor elég egy OKJ-s vizsga? És ha csak a tanfolyamot végzem el ,akkor is csinálhatom azt mint Te? Röntgen,CT..stb.. ?
2016. okt. 1. 23:08
 10/15 A kérdező kommentje:
A képalkotós és a röntgenes egy és ugyanaz?? A képalkotós a röntgenes egyik szinonimája? Vagy teljesen mást jelent a kettő?
2016. okt. 1. 23:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!