Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Tanulmányi szerződés! Hogy...

Tanulmányi szerződés! Hogy működik?

Figyelt kérdés

Két éve dolgozom egy cégnél, ahol most szeretnének elküldeni egy három hónapos képzésre. Én is szeretném, tetszik, viszont csak fél vállról vetették oda, hogy tanulmányi szerződést kötünk valószínűleg.

Ez mit takar? Általában mennyi időre szokott "magához kötni" a cég ilyen esetben és mennyi szabadnapot adhat ehhez? Ez fizetett, vagy fizetetlen szabadságnak fog minősülni?


Nagyjából igyekeztem utána olvasni, de sok a kérdőjel a fejemben és tudom, hogy a munkáltatónak is elég nagy a mozgástere ebben, de mik az általános tapasztalatok?



2017. jan. 24. 16:35
 1/5 anonim ***** válasza:
Tényleg nehéz erre normális választ adni, valahol fizetnek valahol nem, valahol köteles vagy ott maradni még 4 évig, valahol 1. Nem kértél egy mintapéldányt a munkahelyed a szerződésből?
2017. jan. 24. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szerintem még nincs kiforrott szerződés mintájuk erre, vagy legalábbis én ezt úgy vettem le.


Hagyományos iskolai képzésre akiket "befizetnek", azoknak jár a hagyományos, fizetett tanulmányi szabadság (vizsgánként x nap, diplomamunka idejére x nap, stb.), illetve úgy szól a szerződésük, hogy a képzési idő dupláját kell eltölteniük a cégnél. Amennyiben ez nem így alakul, úgy a képzés időarányos részét áthárítják a munkavállalóra.

Mivel ez csak egy néhány hónapos képzés, ezért gondolom itt nem ilyet fognak kötni, elég röhejes lenne legalábbis. Azt viszont nem szeretném, ha a saját szabadságom menne rá erre és érthető módon ha a cég küld, annak sem örülök annyira, ha fizetetlen szabadságnak fognak minősülni a képzési napok.

Ezért is lennék kíváncsi arra, hogy kinél hogy szokás ezt, kinek milyen tapasztalata volt ezzel esetleg.

2017. jan. 24. 17:14
 3/5 anonim ***** válasza:
Én a fizetésemet ugyanúgy megkaptam, de a képzést nekem kellett finanszírozni, szóval értelme egyenlő volt a nullával. 6 hónapos volt a képzés.
2017. jan. 24. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kell a munkádhoz a tanfolyam? Köteleznek rá? Ha igen, nem köthetnek tanulmányi szerződést.


103. A tanulmányi szerződés

229. § (1)144 A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn - de legfeljebb öt éven - keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. A munkaviszonyban töltött idő számításánál - eltérő megállapodás hiányában - a 115. § (2) bekezdése megfelelően irányadó.

(2) Nem köthető tanulmányi szerződés

a) munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá, ha

b) a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.

(3) A tanulmányi szerződést írásba kell foglalni.

(4) A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén a tanulmányi szerződésből származó jogok és kötelezettségek az átvevő munkáltatóra átszállnak.

(5) A munkavállaló mentesül a tanulmányi szerződésből folyó kötelezettsége alól, ha a munkáltató lényeges szerződésszegést követ el.

(6) A munkáltató elállhat a tanulmányi szerződéstől és a nyújtott támogatást visszakövetelheti, ha a munkavállaló a tanulmányi szerződésben foglaltakat megszegi. Szerződésszegésnek minősül az is, ha a munkaviszony megszüntetésének indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása. A visszatérítési kötelezettség arányos, ha a munkavállaló a szerződésben kikötött tartamnak csak egy részét nem tölti le.

(7) A tanulmányi szerződést a fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna. A munkavállaló felmondása esetén a munkáltató a nyújtott támogatást visszakövetelheti. A munkáltató a támogatást arányosan követelheti vissza, ha a munkavállaló a szerződésben kikötött tartamnak csak egy részét töltötte le. A munkáltató felmondása esetén a támogatás nem követelhető vissza.

(8)145 Kötbér kikötése esetén a Ptk. 6:186-189. §-a irányadó.

2017. jan. 24. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

A kötelezően előírt végzettségem már megvan a munkához és nem is köteleznek a képzésre. Lehetőségként merült fel, feltették a kérdést néhány hónapja, hogy engem esetleg érdekelne-e, rábólintottam és elküldték a jelentkezésemet a komolyabb megerősítésem nélkül.

Az, hogy érdekelne, nem feltétlenül jelenti azt szerintem, hogy egyértelműen szeretnék is menni. Természetesen tisztázva a feltételeket, illetve úgy alakítva a dolgokat, hogy mindannyian jól járjunk, benne lennék.

Egyfajta továbbképzés, amivel én is és a cég is jól jár, vagy is a közös ügy érdekében közös nevezőre kéne jutni véleményem szerint. Ez pedig nem gondolom, hogy annyiból kéne hogy álljon, hogy elém tolnak egy szerződést és vagy elfogadom (megyek a képzésre), vagy nem (és nem megyek).

2017. jan. 24. 21:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!