Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Egy új munkahelyen gáz ha 7...

Egy új munkahelyen gáz ha 7 nap szabit kapok ez évre?

Figyelt kérdés
Most kezdtem egy új munkahelyen és amikor a szabikat kellett beírni azt mondták csak 7 napom van az egész évre. Mivel nem múltam még 25 ezért az alap szabi(20) lenne(szerintem) és mivel csak az első negyednél kezdtem el gondolom időarányosan levonnak belőle... de hogy csak 7 maradjon kicsit érdekes. Valaki eltudná mondani hogy ez hogy van? Mert nem értek ezekhez a dolgokhoz.

2017. márc. 22. 10:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem "gáz", hanem törvénytelen.

Az persze meglehet, hogy 7 nap szabadság van, amivel te gazdálkodhatsz. A munkáltató ugyanis rendelkezhet a szabadság egy megadott hányada felett.

2017. márc. 22. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Az a gáz, ha te ezt hagyod is!
2017. márc. 22. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
És hogy hívják azt amivel rendelkezhetek és amit ő ír be nekem? Vagy hogy kérdezzek rá?
2017. márc. 22. 10:58
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Munka törvénykönyve alapján 25 alatt, 18 felett évi 20 nap szabi jár (ha nincs gyerek...). Mivel még nem telt el az év harmada sem ezért 13 vagy 14 nap jár neked.

Csak azt tudja trükközni a munkáltató, hogy "ráhatást gyakorol rád", hogy elfogadd, hogy papíron szabin vagy, közben meg dolgozol (pl. ilyenkor kicsit többet fizet, fenyeget hogy kirúg, ha nem mész bele).


[link]

2017. márc. 22. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Az hogy " A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni." azt jelenti hogy 7 nappal rendelkezhetek a többivel meg Ő?
2017. márc. 22. 11:29
 6/11 anonim ***** válasza:

Pontosabban:

122. § (2)67 A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.


Azt jelenti, hogy ezt a 7 napot úgy is ki tudod venni, ha előre bejelented, hogy a munkáltatód nem mondhatja azt, hogy bocs de mégsem mehetsz. Ezért pl. ha egy hetes tengerparti nyaralásra mész, akkor ezt érdemes írásban előre bejelenteni.

2017. márc. 22. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Szóval ezt a 7 napot akkor veszem ki amikor akarom és neki ki kell adnia? És a többi szabadságról(amiről ő rendelkezik) azt hogy tudok róla és kapnám ki? 1 héten 3 pihenőt látok majd a beosztásban?
2017. márc. 22. 12:33
 8/11 anonim ***** válasza:

Ha csak a fenti Munka törvénykönyvben szereplő bekezdést értetted félre, akkor még semmi okod sincs arra, hogy gyanakodj arra, hogy a munkáltatód trükközni akar.


Ami még védi a munkáltatót, Munka törvénykönyvében az is bent van:

"A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe."


Mondjuk olyan előfordulhat, hogy ha a cég szempontjából a nekik legrosszabb időszakban akarod kivenni a szabadon választható 7 nap szabidat, akkor a többit úgy adják ki, hogy az neked is szívatás legyen.

2017. márc. 22. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Milyen típusú munka? Nyáron esetleg van leállás? Mert az is lehet, hogy az elvisz mondjuk 10 napot, és így neked ezenfelül csak 7 marad az év többi részére. Már ha télen nincs leállás.
2017. márc. 22. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Bolti eladó vagyok egy nagyobb üzletben úgyhogy ilyen leállások nincsenek, inkább szezonok vannak ahova ember kell az ünnepek és évszakok miatt. De tegyük fel nem megy a bolt és nem kell az ember akkor azt fogom majd látni hogy 1 héten 3 pihenőt látok majd a beosztásban ahol az egyik nap az egy szabim?
2017. márc. 22. 13:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!