Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Kínos elszámolás munkavállaló...

Kínos elszámolás munkavállaló vs munkáltató? Jár-e pénz vagy sem?

Figyelt kérdés

Oltogatást ne, korrekt tárgyilagos választ bármennyit. Köszi.


Elnézést előre a hosszú leírásért.

Egy barátomnak az apjával közösen van egy cége, többféle tevékenységgel. Az autómat javíttattam náluk és a srác nagyon türelmes volt velem, a javítás 200e Ft feletti összegének rendezésével, hosszú ideig nem kérte, mindig mondta, hogy "majd lerendezed". Nagyon hálás is vagyok neki ezért. Majd egyszer, ettől a sztoritól függetlenül felajánlott egy állást a cégüknél, mert beindult nagyon a másik üzletág. Én azonnal, magamtól hoztam szóba, hogy legalább a tartozásomat tudnám rendezni. A srác apja a cégvezető, meg is beszéltünk egy totál elviselhető ütemezést, amit majd levonnak a fizuból. 3 hónapig gyönyörűen ment is a közös munka, mígnem a 3. hónap végén, tehát a próbaidő éppen letelte után jött a haver, hogy a régebben ott dolgozók engem ki akarnak rugatni, illetve őt bezsarolták, hogyha nem küld el, akkor ők mennek el. Ennek az lett a vége, hogy azt mondták, hogy ne járjak be dolgozni, a fizetésemet még meg fogom kapni. Mivel mondtam nekik, hogy magamtól nem jövök el, hiszen ők hosszútávú, akár sokéves munkaviszonyt ígértek, csak akkor jövök el, ha ők mondnak fel nekem. Itthon maradtam, majd pár nap múlva hívtam az idősebb tulajt, hogy akkor mi van. Ugyanez, hogy maradjak csak, sőt, akkor még azt is mondta, hogy külsősként ha számlaképessé teszem magam, lehetne együtt dolgoznunk. Érdekes, hogy a két főnök a haver és az apja nem voltak velem elégedetlenek, a két sokkal fiatalabb kolléga furkálódott ellenem, de a tulajék nem voltak olyan tökösek, hogy leállítsák a sztorit, inkább engem küldtek el, de kínlódva, tipikus konfliktuskerülően mismásolva. Nekem pont ez esett rosszul, hogy elvileg haverom a srác, az apjával rengeteget dolgoztam együtt és mégis hagyják magukat bezsarolni két fiatal srác által. Mindezt úgy, hogy nem kaptam sosem rossz visszajelzést a munkámról. A két srác közül az egyik, minden előzetes nélkül az első 3 hónap után mondogatta, hogy lassúbb vagyok náluk. De kárt amúgy kezdőségem ellenére nem okoztam, egyetlen munka sem csúszott ki a határidőből. Ezt a tulajék (apa fia) is belátták. Csak nem mertek a saját alkalmazottaikkal, a két rutinosabb fiatallal szembe menni. A lényeg, hogy húzták az időt, így a felmondási időm a negyedik hó után indult. Tehát: 3 hó próbaidő júni, júli, aug. Aug végén szólnak, hogy gáz van. Szeptember legvégén írnak felmondást, tehát a 30 nap próbaidő október végén járt le. A haverom, a kisfőnök odaadta még a szeptemberre járó béremet úgy, hogy be se jártam. Felhozta a tartozásomat, ami nem kopott még el. Én meg azt mondtam nekik, hogy fizettem volna tovább, ha ők is tartják magukat ahhoz, hogy hosszútávú lesz az együttműködés. Október végén nem jelentkeztek, elvileg akkor szűnt meg a munkaviszonyom. Semmi papír, sőt a munkatörvénykönyv alapján járó utolsó bér, ún távolléti díj sem lett megfizetve. A tartozásom jogilag egy teljesen más eset. Ha az utolsó fizetésemet benyelik, akkor sincs rendezve.

A kérdést azért írtam ki, hogy ki mit tenne? Korrekt vagyok, nem hazudom le a tartozásomat, bár papíron nincs leírva semmi. A fizu viszont papír szerint járna. Nyilván etikátlan lelépnem a tartozással, de ugyanúgy etikátlan az, hogy ők hónapokig hitegettek, hogy sokéves együttműködésre számítanak velem, ráadásul nem cseszerintettem el a melót, inkább csak a két kölöknek nem tetszett a pofám, de mégis kirúgtak. Tehát most ők tartoznak nekem egy havi pénzzel törvényileg. Én meg kb kéthavival a kocsijavításért de csak szóbelileg. A munka maga olyan, hogy elvileg tavasszal újra indul a szezonalitás, amikor kell több ember, bár kissé a bizalmam gyengült.



2017. nov. 20. 10:38
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"odaadta még a szeptemberre járó béremet úgy, hogy be se jártam."

A próbaidő azért van, hogy lehetőség legyen eldönteni, megy-e a közös munka, vagy sem.

A fent idézett mondatod alapján még korrektek is voltak, mert nem igazán szoktak úgy fizetést adni, hogy a dolgozó nem dolgozik meg érte.

És te még követelsz egy havi bért?

2017. nov. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A tartozásod ne mosd össze a munkával. Ebben a történetben morálisan te maradsz alul, ne követelőzz.
2017. nov. 20. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Félreértettet, ugyanis a próbaidő aug végén járt le. A szeptemberi bér még nem a felmondási idő volt. A felmondási idő október végén járt le.
2017. nov. 20. 11:04
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Namost te itt rohadtul el vagy tévedve, olyan nincs, hogy hitegetnek sok éves melóval. Bármikor ki lehet rúgni az embert, felmondási idő két hét, és szavasz. Te kaptad a pénzt plusz egy hónapig meló nélkül, bőven túlteljesítették a morális kötelezettségiek. Főleg úgy, hogy saját bevallásod szerint ha fizetnek még akkor is te tartozol. Garantálhatom neked, hoygha nem barátilag alkalmaznak, hanem úgy, ahogy minden más melóhely, akkor még fele ennyire jó dolgod se lenne.
2017. nov. 20. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Okés, rendben, pont az általatok írottak miatt én nem is követelőzök feléjük. Amúgy törvényileg a felmondási idő 30 nap, nem két hét. (Törvényben utána lehet nézni)


Amúgy jogilag persze most nagyon ennek áll a világ, hogy mindenki vágjon jó pofát ahhoz, hogy kiba....ák mint macskát szarni, de mondjuk pont egy baráttól az ember nem erre számít. Még akkor sem, ha mindenki szerint még szeretni is kell a mai világ embertelen és kiszolgáltatott mivoltát.

2017. nov. 20. 11:11
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Munka- és pénzügyekben NINCS barátság, csak teljesítmény meg korrekt fizetés.


Semmiféle követelésed nem lehet, sem jogliag, sem emberileg.


Azt azért nem ártana magadban tisztázni, miért nem akarnak a másikak veled doldozni, mert ha ilyen ultimátumszerüen kérik, hogy téged küldjenek el, akkor annak valakmi komolyabb oka van.

Az meg egyértelmü, hogy minden munkaadó a régi, bevált , bedolgozott munkaeröt tartja meg, nem pedig egy új, gyakorlatlan - és valamiért nem megfelelö - embert.

2017. nov. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
84%

Te teljesen el vagy tévedve.

Próbaidő végén szóltak, hogy menned kell. TELJESEN MINDEGY, hogy miért, nem is kell megindokolni. Ha a nagyi azt hozza ki a Tarot-kártyán, hogy menned kell, akkor azért. Ezen felül is kaptál egy havi bért, jóval többek voltak veled szemben, mint korrektek! Inkább légy nekik hálás, és mihamarabb fizesd vissza a tartozásod!

2017. nov. 20. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
53%
Ez a sztori fent van a munkahelyi terror oldalon csak más munkakörökkel.
2017. nov. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Sokak szerint nem vagyok jó agymosott droidnak, aki jó pofát vág a köcsögséghez, de kilépő papírokat se kaptam....
2017. nov. 22. 14:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!