Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mi a teendő az alábbi helyzetb...

Mi a teendő az alábbi helyzetben? Munkavállalói felmondás esetében.

Figyelt kérdés
1994. 07.18.-án kezdtem dolgozni egy külföldi tulajdonú kft-nél.Az idők során egyre több munkával terhelnek és amióta 10 évvel ezelőtt elment nyugdíjba a munkatársam egyedül csinálom ezt a veszélyes és egészségtelen munkát. Szabadságra sem tudok elmenni csak néha 1-2 napra. Minden évben kifizetnek 10-20 nap szabadságot ami az előző évből megmarad. Az idén már ezt nem engedtem. Mikor ezt megemlítem a főnökeimnek szó szerint kiröhögnek, elhajtanak hogy ők erre nem érnek rá. De elvárják hogy szinte minden nap bent legyek, túlórázzak, hétvégéken is sokszor és ha valamit nem tudok megcsinálni tökéletesen vagy nem is az én hibám kiabálnak és fenyegetnek. Megjegyzem nem csak velem csinálják ezt. Felmondhatok-e azonnalival és kaphatok-e végkielégítést ezért a kizsákmányolásért és akkor azt hogy kell megírni, kezdeményezni? Vagy ha simán felmondok mennyi idő ledolgozást követelhetnek? Ha a felmondási idő alatt táppénzre megyek az beleszámít a felmondási időbe? Ha van még 29 nap szabadságom abból mennyi jár időarányosan ha 2018. 06. 06.-án adom be a felmondást?

2018. jún. 3. 20:19
 1/7 anonim ***** válasza:
11%
Nem mondhatsz fel azonnal, csak közös megegyezéssel.
2018. jún. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
és te hogy birsz ilyen szar munkahelyen ennyi ideje dolgozni?? miért nem léptél ki már rég??
2018. jún. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha 06.06-án felmondasz, akkor 30 nap felmondási időt kérhet a cég, ha nem sikerül vele megbeszélni, hogy memtsen fel a munkavégzés alól. Ez esetben nem jár végkielégités.

Végkielégítés akkor jár, ha a cég mond fel Neked...

Kiabálás, es a fenyegetés munkahelyi zaklatasnak minősül, en nem hagynám annyiba, főleg ha teged ez nagyon megvisel és orvossal ia tudod bizonyitani, még jol is kijöhetsz belőle.

2018. jún. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A szerzodesed olvasd at, mert hiaba irunk valaszokat, ha eltertetek benne a munka torvenykonyvetol vagy kollektiv szerzodesetek van.
2018. jún. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"és ha valamit nem tudok megcsinálni tökéletesen vagy nem is az én hibám kiabálnak és fenyegetnek."


Talán ez az egyetlen dolog az, ami jogalap az azonnali hatályú felmondásodhoz.


Azonnali hatályú felmondást akkor lehet meglépni, ha a másik fél jogszabályt, vagy szerződést szeg, valamint, ha olyan magatartást tanúsít, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.


A fenti lenne a lehetetlenné teszi...


Az azonnali hatályú felmondást az ok bekövetkeztét követő 15 napon belül kell meglépni. Tehát 15 napon belül át kell adni a munkáltatónak. Az átadás dátumát tudd igazolni! Az indoklás KÖTELEZŐ! Az indok nem lehet általános jellegű, konkrétan meg kell jelölni azt a szitut, eseményt, ami az azonnali felmondást kiváltotta. Persze az évekkel azelőtti előzményeket is bele lehet írni (és kell is).

Azonnali hatályú felmondás esetén jár a végkielégítés (ha egyébként is járt volna), valamint felmondási időre járó távolléti díj is, mintha Neked mondtak volna fel.


Ha ezt önként nem teljesíti a munkáltató, akkor kizárólag munkaügyi per keretén belül követelheted a felmondás átadását követő 30 napon belül. 30 napon belül a munkaügyi bíróságon kell lennie a kérvényednek!


Mind a 15 napos, mind a 30 napos határidő jogvesztő! Tehát ha elmulasztod ez alatt meglépni, akkor így jártál.


Ha van kollektív szerződés a cégnél, akkor azt jó, ha előtte átnézed, mert ha egyéb kötelezettséget is előír az azonnali hatályú felmondással kapcsolatban, akkor azt kénytelen vagy meglépni, hogy ne jogellenes legyen a felmondásod.


Nálunk az volt előírva benne például, hogy mielőtt azonnalival felmondunk, írásban fel kell szólítani a munkáltatót az elmaradt bér kifizetésére 8 napos határidőt biztosítva neki. Ha 8 napon belül nem fizette ki az utolsó fillérig, akkor jogos volt az azonnali felmondása a dolgozónak.


Tehát lehetnek egyéb előírások ilyen esetre! Ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert a bíróság is figyelembe fogja venni őket!


Ha "simán" felmondasz, akkor nem jár végkielégítés. Ilyen esetben a felmondási idő - törvény szerint - 30 nap (naptári nap). Ha szerződésed, vagy kollektív szerződés hosszabbat ír elő, akkor az a mérvadó.

A felmondási idő a felmondás közlését (átadását) követő napon indul el. Teljesen mindegy, hogy mi történik alatta, a felmondási idő elteltével letelik.

A felmondási időt nem "le kell dolgozni", hanem "el kell tölteni". Éppen ezért mindegy, hogy mi történik alatta (táppénz, szabadság, fizetés nélküli stb.) letelik.

2018. jún. 4. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az időarányos szabadságot úgy tudod kiszámolni, hogy az egész évre járó szabadságod napjait elosztod 365 nappal, és megszorzod annyi nappal, amennyi napig ebben az évben fent fog állni a munkaviszonyod. Legalább két tizedessel számolunk, és a végeredményt kerekítjük!

A megkapott napokból kivonod azt, amennyit már kivettél/kiadtak, és a maradék jár még Neked.

2018. jún. 4. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi hasznos válaszokat.
2018. jún. 4. 12:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!