Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » 33C° felett megjár a kötelező...

33C° felett megjár a kötelező 5 perc szünet a munkahelyen?

Figyelt kérdés
Szóval a probléma a következő, egy autóipari vállalatnál dolgozok ahol aluminimium csöveket forrasztunk, ez ugye nyílt lángal jár így odabent valami elképesztő meleg van! Néztem a hőmérőt és 33C° volt a hőmérséklet a fali hőmérőn. Ugye mivel én géppel dolgozok ahol a nyílt láng üzemel, szinte az arcomba jön a forróság a géptől illetve a gépben 50C° feletti a hőmérséklet van ha ez érdekes adat. A lényeg hogy a kötelező 5 perc szünet megjár? Ma összevesztem a főnökömmel emiatt, hogy akkor dolgozzon ő a helyemben. Elképesztő a forróság ott, a hátam már teljesen kipattogott és vörös a meleg miatt. Illetve mivel forrasztás van, ezért a levegő se épp a legfrisebb. Mit lehet tenni, ha a szünet megjár? Melyik hatóságnál jelenthetem? Van erre valami oldal?

2018. júl. 19. 00:02
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Leggtöbbszőr csak akkor adják meg a szünetet, ha valaki rosszul van.
2018. júl. 19. 00:04
 2/12 anonim ***** válasza:
62%
Nem jár. Akkor jár, ha extrém meleg, és hőségriadó van. 33 fok átlag nyári meleg. Sokan meg se izzadnak tőle.
2018. júl. 19. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Igen, de a gépből jön rád az 50C° levegő, az arcodba illetve a testedre nyomja a meleget. Tehát a cég falánál 33 csak, de a gépnél már ezt bőven meghaladja. Érzésre olyan 40C°.Szaunában nem érzem ennyire a forróságot mint ott. Sőt valami eszeveszetten pörögni kell, alapból izzad az ember mivel fizikai munka eléggé durván. Múltkor is ez felett volt a hőmérséklet, össze esett a munkatársam is és akkor adták csak meg.
2018. júl. 19. 07:31
 4/12 A kérdező kommentje:
Plusz nem érdekel hogy van e hőségriadó vagy sem, felőlem lehet az utcán -10C° az se fog érdekelni. De már kezd tönkre menni a bőröm a forróság miatt, kipattogok, ég és vőrös is. Ezen felül a levegő is elhasznált mivel az égésterméket az épületbe nyomja. Megfullad az ember.
2018. júl. 19. 07:35
 5/12 anonim ***** válasza:
73%
Én nem is hallottam még erről az 5 perc szünetről. Ha már a főnököddel beszélsz, akkor ne a szünet legyen a téma, hanem a megfelelő védőruházat és munkakörülmények, mert azért felelősségre lehet vonni.
2018. júl. 19. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Védőruházatot nem kell adnia, maximum egy szemvédőt de az van. Mást meg senki sem fog felvenni, mert 40 fok van bizonyos helyeken. A munkavédelmis nő azt mondta multkor, hogy a céget kapásból 6 millió forintra meg tudná büntetni. De mivel nem hivatalból volt kint, hanem oktatott, ezért hagyta ki.

De kérlek titeket, csak az írjon aki jártas a témában. Minden esetre a kötelező 5 perc szünetről itt sokan nem tudnak, az szomorú. Munkatörvénykönyve is meghatározza, sőt védőitalt is biztosítani kell a munkáltatónak. Nem a jogszabállyal van a baj, annak utánna néztem. Minden esetre már jeleztem a problémát egy hatóság felé, akik minden ilyen esetben hivatalból indítanak eljárást. Most a válaszukat várom.

2018. júl. 19. 09:16
 7/12 A kérdező kommentje:
2018. júl. 19. 09:22
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Miért nem váltasz munkahelyet???
2018. júl. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

védőruhát KELL biztosítania, ha az indokolt. Amennyiben kockázatértékelés alapján csak a szemvédelem indokolt, akkor természetesen elég az.

Védőital jár, de igazából ennek hideg esetén van jelentősége, mert meleg esetén ivóvíz is megfelelő erre a célra, tehát ha van vezetékes víz és munkavállalók számának megfelelő számú pohár, akkor ez megoldott.


Na de a szünet:

" A klímakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzése céljából munkaszervezési intézkedéseket kell tenni. Óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbeiktatni, ha a munkahelyi klíma zárttéri munkahelyen a 24 °C (K) EH értéket meghaladja, valamint a hidegnek minősülő munkahelyeken."

3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet 7. §

De ehhez tudni kellenne a KORRIGÁLT EFFEKTÍV hőmérsékletet, ami messze nem ugyanannyi, mint amit egy szimpla hőmérő mutat.


Abban most bizonytalan vagyok, de szerintem a pihenőidő NEM munkaidő, tehát ha te minden órában kiveszel 5 perc pihenőidőt, az azt jelenti, hogy 8 órás munkarend esetén ezt még 40 perccel meg kell fejelned. Ha még hozzávesszük a (minimum) 20 perc KÖTELEZŐ munkaközi szünetet, akkor máris 9 órát vagy a melóba, miközben csak 8 órára kapod a béredet.


ha nem akarsz nagyon balhézni, de tájékozódni igen, akkor a munkavédelemnek van egy zöld, ingyenes száma, amit név nélkül, cég megnevezése nélkül is fel tudsz hívni, ott korrekt tájékoztatást kapsz arról, hogy mi jár és mi nem.

2018. júl. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
A korrigált effektív hőmérsékletnek is van egy felső határa, közepesen nehéz fizikai munkánál az 29 fok. Ergó e felett már mindenképp kötelező megadni a szünetet. Ledolgozni természetesen nem kell, mivel ez munkáltató törvényes kötelessége. Hőségszünetet pedig nem kell ledolgozni. Mivel én 40C°-ban dolgozok zárt klímatizálás nélküli térben, ezt nem tudják már elsikálni.Rengeteg bírságot szórnak ki évente az ilyen és hasonló szemét cégekre, ahol a munkavállalót nem nézik semmibe se, nem becsüli meg és ahol hülyének nézik az embert. Minden esetre már jeleztem ezt, de a zöld számos vonalat megadhatod, mert hátha jól jön :) Köszi
2018. júl. 19. 12:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!