Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mire jó a HR egyáltalán?

GombaPorkolt kérdése:

Mire jó a HR egyáltalán?

Figyelt kérdés

Ezen sokat gondolkoztam, de miért van egyáltalán HR? Sok barátom mesélte (van, aki HR-esként is dolgozott, de ott hagyta; van, aki csak tapasztalta), hogy a HR semmit nem csinál gyakorlatilag, feleslegesen vannak ott. Én a mostani munkahelyemen is ezt tapasztalom, hogy vannak, de semmi érdemit nem csinálnak.


Gyakran még a munkahely/részleg működését sem látják át, amihez tartoznak, mégis ők toboroznak; és sokaktól hallottam azt a problémát, hogy inkább XY-t hívták be a HR-esek interjúra, mint a másikat, csak mert a hölgynek/úrnak éppen a sármos/vonzó kép alapján az az ember tetszett meg, gyakorlatilag készségeit nem is nézve (ezt pl volt HR-es haverom mesélte).


A saját munkahelyemen is azt tapasztalom, hogy csak szövegelnek nagyban teljes hülyeségekről, és nem is tudják, hol vannak; mintha nem is lenne igazi képesítésük körülbelül semmihez. Amikor éppen valami előadást/tréninget tartanak, sem mondanak SOHA semmi olyat, amit már vagy ne osztottak volna ki papíron/emailben, vagy már nem tudnék kollégáktól/főnökömtől.


A kérdésem: minek fizetnek a cégek, hogy legyen HR-es osztály, amikor gyakorlatilag szinte semmit nem csinálnak? Értem én, hogy a régi titkárnői beosztás feladatait hivatottak átvenni, de az interjúhoz sem túl sokat konyítanak, hiszen gyakran nem is tudják, mit vár pontosan a cég, akinek dolgoznak, csak irreleváns kérdésekre adott irreleváns válaszok alapján döntik el, tovább jut-e az illető az interjún. Hosszútávú terveim közt van a cégalapítás, de ha valaha lesz, biztos, nem fogadok fel egy darab HR-est sem, fölösleges pénzkidobás, hiszen én és a helyetteseim, mint cégalapítók/-vezetők fogjuk tudni a legjobban, mi kell a cégnek, milyen tapasztalat/készségek, tehát mi is fogjuk tudni legjobban kiválasztani a legmegfelelőbb interjúalanyokat.


Nektek mi a véleményetek?



2018. okt. 16. 22:12
 1/7 anonim ***** válasza:
63%

Sokszor maguk a cégek sem tudják, mire való a HR. A legtöbb cég szabadulna is tőle, de nem tudják megtenni. Ha multi hazai leányvállalatáról van szó, akkor az anyacég előírta, hogy lennie kell, ha pedig megfelelő méretű hazai cég, akkor azért kell, mert a hasonló méretű multiknak is van.

Viszont ettől függetlenül még nem nagyon jöttek rá, mit is kell csinálnia a HR-nek azon kívül, hogy a cég legjobb nőit vonultatja fel miniszoknyában, feszes blúzban és tűsarkú cipőben. Ott, ahol magas hozzáadott értékű, összetett munkákat végeznek a dolgozók, jól tud jönni a HR, mert egy-egy dolgozó is értékes a tudása és tapasztalata miatt, tehát jól kell velük gazdálkodni. Az itthoni termelőüzemekben viszont, ahol csak rabszolga kell a szalag mellé és hajcsár a háta mögé, a HR nem nagyon tud érvényesülni. Az egyes dolgozók nem értékesek, csak létszám legyen, vagyis mennyiségi munkát végeznek a be- és kiléptetésekkel. Ebben a darálóban még az is elbutul, aki szakmailag amúgy jó lenne és ha olyan embert kell keresnie, aki értékes, azt is sori melóshoz hasonlóan kezeli.

A hozzáállásod viszont érdekes, azt írod: " biztos, nem fogadok fel egy darab HR-est sem, fölösleges pénzkidobás, hiszen én és a helyetteseim, mint cégalapítók/-vezetők fogjuk tudni a legjobban, mi kell a cégnek, milyen tapasztalat/készségek, tehát mi is fogjuk tudni legjobban kiválasztani a legmegfelelőbb interjúalanyokat". Úgy gondolom, ez egy adott cégméretig működhet csak. Amíg 8-10 emberről van szó és mindent tudsz alapító-irányítóként kézzel vezérelni, nincs baj. Tudod, hogy mit csinál Sanyi, miben segít be Jóska Pistának, mi a dolga Gizikének, minden működik. De mikor már annyi az ember és a feladatkör, hogy te magad nem tudsz mindent egy személyként irányítani, kénytelen leszel szakmai segítséget kérni. Vagyis kénytelen lennél, ha lenne, kérdés, hogy meg fogod-e találni az olyan HR-eseket, akik a bombajó seggnél többet is fel tudnak mutatni. Vagy lehetsz majd az a fajta nagyfőnök, akit amúgy nem nagyon szeretnek: kiosztod a kisfőnököknek a melót és csak a heti Excelekben nézed a számokat, aztán ha azok nem jók, beindul a fűnyíró. Amúgy meg oldják meg, hogy kikkel és hogyan dolgoznak, nem a te dolgod.

2018. okt. 17. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

A HR-es nem a régi titkárnő, azt manapság menedzser asszisztensnek hívják. A HR inkább a régi személyügyesnek felel meg.

Általában a vezetőknek van jobb dolguk is, hacsak nem valami minivállalkozást vezetnek, mint a toborzás, de a HR feladata nem csak ennyiből áll.

Vagy nyomod fejből, hogy milyen papírokat kell kitölteni munkaviszony létesítésekor, hová kell, kinek bejelenteni, milyen szerveknek kell még adatot szolgáltatáni, statisztikai jelentések, táppénz elszámolás, bérelszámolás, adóelszámolás, cafetéria elszámolás, kiléptetés, és ennek szabályai, Munka Törvénykönyve megy álmodból felkeltve?

Lehet eddig olyan helyeken dolgoztál, ahol a HR-esek tényleg csak díszek, de én eddig 4 helyből egynél se tapasztaltam ilyet. Olyannal találkoztam, aki el nem tudta képzelni, hogy a hó végi bérelszámoláson kívül mi dolga lehet még a HR-eseknek. De attól, hogy nem látja valaki, mennyi feladatuk van, az nem azt jelenti, hogy nincs is feladatuk.

2018. okt. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!
2018. okt. 17. 11:07
 4/7 anonim ***** válasza:
90%

Multinál dolgoztam HR-en gyakornokként, szóval ha nem is vagyok 100%-ig profi, picit talán rá tudok világítani a lényegre.


Nagyon leegyszerűsítve a HR azért felelős, hogy a cégben a megfelelő emberek a megfelelő pozíciókba kerüljenek; hogy elégedettek legyenek a munkahelyükkel, tehát megmaradjanak; hogy az alkalmazásuk megfeleljen a jogi és emberi követelményeknek; és persze hogy hasznosak legyenek, naprakész és adekvát ismeretekkel rendelkezzenek a munkájuk ellátásához.


A szerepét illetően a HR leginkább közvetítő és támogató funkciót lát el, ha jól működik.


Leveszi a vezetők, részlegek, osztályok válláról a "kiszervezhető" munkát, például egy új munkatárs megkeresését, vagy egy képzés leszervezését. Így nem a más feladatokkal is ellátott mérnök csoportvezető fog álláshirdetéseket írni nyolc helyre (jegyezve mindezeknek a költségeit is), vagy telefonálgatja végig a Profession adatbázisát, hanem egy olyan kollégának adja, akinek eleve ez a dolga, és ő már csak a végén kapcsolódik be a kiválasztásba. Így mondjuk egy pozíciónál 50 CV, 25 telefonos és 10 élő interjú helyett csak 5 olyanon kell részt vennie, ahol a jelölt már biztosan nem debil és írástudatlan.


Ugyanígy, egy tréning megszervezése is egy soklépcsős folyamat. Te kitalálod, hogy akarsz egy kecskefejő képzést a csoportodnak, a HR-es meg fogja magát, piackutatást végez, ajánlatokat kér be, összehasonlít, árengedményt jár ki, időpontot szervez, helyszínt szervez, ha szükséges/lehetséges, meghirdeti a tréninget a teljes cégen belül, kommunikál a vezetővel, kommunikál a dolgozóval, kommunikál a tréningcéggel, kalkulációt készít a tervezett költségekről (költséghelyekre/főre leosztva), intézi a szerződéseket, a tréning után begyűjti és kiértékeli a visszajelzéseket, begyűjti a jelenlétit, visszaigazol a tréning cégnek, intézi a számlát, kalkulációt készít a végső költségekről, majd zárásképp megy minden a pénzügyre.


És ez ugyanígy megy minden dolgozóknak nyújtott szolgáltatással, a vállalati busz megszervezésétől az üzemorvosi ellátáson és a nyelvoktatásokon át a gyerektáboroztatásig vagy épp a karácsonyi ajándékcsomagok tartalmáig és kiosztásáig.


A HR ezen felül belefolyik a vállalat költségeinek ügyeibe is - ezzel nem kellett közvetlenül dolgoznom, de összességében a HR az, aki látja a cég minden egyes dolgozójának fizetését/költségeit, tudja, mik az éves keretek a cég és külön a költséghelyek tekintetében, bérsávokban és lehetőségekben gondolkodik. Ahol dolgoztam, ott HR-es az érintett vezetővel szembemenve taposott ki fizetésemelést a dolgozóknak - ugyanis ő a kilépős interjúkon szembesült vele, hogy a dolgozók duplájáért mennek a szomszéd céghez, a vezető meg magasról tett rá, mert neki könnyebb volt az asztalt verni, hogy a HR-es találjon neki új embert, de íziben.


És akkor ott vannak még a társosztályokkal közös feladatok - a GDPR/adatvédelem, a munkavállalók alkalmazásának jogtiszta hátterének biztosítása (jogi osztály + munkaügy), a dolgozók jogainak és biztonságának védelme (szintén jog és munkavédelem), a cég képviselete rendezvényeken, állásbörzéken (marketing), és ez változó, de a bérszámfejtés is a HR alatt szokott lenni, szóval a fizetéseddel való elszámolást hónapról hónapra szintén egy HR-es végzi el.


Szóval igen, mondhatod, hogy pepecs munka, amit sokszor más is el tudna végezni, de összességében mindezeknek a feladatoknak az osztályonkénti/részlegenkénti elvégzése túlterhelné az adott osztályokat (plusz a kommunikáció is könnyebb, ha az ember céges szinten hozzáfér mindenhez és mindenkihez).


Végzettségüket tekintve pedig a HR-esek vagy kifejezetten humán erőforrás menedzsmentet tanultak, vagy gazdaságot (a pénzügyi/vállalatfejlesztési irányban fontos), vagy pszichológiát (toborzás/kiválasztás, de minden kommunikációs helyzetben hasznos).

Összességében kifejezetten érdekes terület egyébként, de tény, hogy sajnos nagyon nincs presztízse, mert sok helyen csak egy titkárnő funkcióját töltik be, és azt is rosszul. Ettől függetlenül pont annyira fölösleges, mint mondjuk a pénzügy, vagy épp a beszerzés. Nemrég találkoztam egy olyan céggel, ami kisebb cégek HR tevékenységeit végzi el kiszervezve - szóval ha nincs is egy cégben HR osztály, valakinek a feladatait végül úgyis meg kell csinálnia.

2018. okt. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
49%

Elfogom mesélni tisztelt Kérdező, pillanatnyilag nem áll módomban önnek tájékoztatást adni, mivel gyakorlatilak nem látszódom a rám bízott feladatokkal.

Megértését köszönöm.

Üdvözlet.

2018. okt. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az előző, HR gyakornokként dolgozó válaszoló jól leírta a lényeget - legalábbis a jobbik esetet.

De sajnos még egy fontos része van - a HR azért is felel, hogy megvédje a céget. Vagy a külső elvárásoktól (jogi, GDPR), vagy maguktól a munkavállalóktól, pld kirúgás esetén hatnak rád hogy fogadd el a közös megegyezést és ne balhézz, meg úgy egyébként ne is balhézz és érezd úgy hogy ők érted vannak és meghallgatnak...

2018. okt. 19. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A magyar HR gyakorlatilag semmire sem jó,baratnoi gittegylet.Gyogytornaaz,biologus stb

kiscsajok a HRsek végzettség,tapasztalat,tudas nélkül.

2019. jún. 30. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!