Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Hogyan éljem túl a középiskolá...

Hogyan éljem túl a középiskolát végzősként?

Figyelt kérdés

Előre elnézést kérek, hogyha hosszú lesz, illetve ha úgy fog hatni, mintha csak ki akarom írni magamból.

Valamint köszönöm ha valaki elolvassa!


Az az igazság, hogy rettentően rosszul kezdtem érezni magam az elmúlt időszakban. Mondjuk ha be kellene tájoljam, akkor szeptembert mondanám, mint az az időszak kezdete, amikor lassan-lassan minden kilátástalan lett.


De inkább kezdeném az életem elmesélését röviden a középiskola megkezdéséig: nagyon intro-vertált voltam, nehezen fejeztem ki magam gyerekként. Általános iskolában, még hetedik és nyolcadikban pszichológushoz is kellett járjak, mivel a szorongásom lassan-lassan elviselhetetlen mértékű lett. Szerencsére támogató családom van, és nem volt ez különösebben nehézség. Csupán egy barátnőm volt, de nem is éreztem szükségletét a nagyobb szociális életnek, pláne mert egy isten háta mögötti városban laktam, ahol nem is igazán voltak lehetőségek a szórakozásra.


Majd bekerültem középiskolába, és bentlakásba is. Nagyon utáltam mindent, és vasárnap a kollégiumba olyan gyomorgörccsel mentem, hogy gyakorlatilag amint beértem, úgy rohannom is kellett a mosdóba, mert ment a gyomrom – a későbbiekben is nagyon gyakran előjött a stressz utáni hasmenés, hányás nélküli hányinger. Mivel bullying áldozata voltam, mind az osztályba, mind a koliba, ezért félévkor váltottam egy sokkal messzebbi suliba, aminek az volt az ára, hogy havi egy hétvégét találkoztam a szüleimmel. Ez akkor és most sem jelent problémát, ritkán van honvágyam.


Az új suliba viszont könnyen beilleszkedtem, és a kollégiumot is szeretettem. Akkor valamiért úgy fogtam fel, hogy a szigorú szabályok és a bezártság megtanít alkalmazkodni, segít az önfegyelemben – ami igazából nekem szükségtelen, hisz eleve nagyon félős, visszafogott, szerény vagyok. Ez ment nagyjából egy évig, imádtam mindent és mindenkit. Beilleszkedtem a magam kis társaságába, nem érdekelve a többiek véleménye. Pláne mert a tipikus kockagyerekekhez tudtam odamenni, akik jóformán ki voltak közösítve. De 10. osztály közepén rengeteg negatív behatás ért, és számot tettem az életemben, rájöttem, hogy jónéhány barátom csak mérgez. Hátráltattak a tanulásban, már nap elején lefárasztottak, igazi energiavámpírok voltak. Így igyekeztem szépen eltávolodni tőlük és egy csajosabb, de szintén visszafogott klikkbe menni – ez is sikerült.


De közben valami megtőrt bennem. Akkor és ott beleestem egy depressziós fázisba (az egyik pszichológusom azt mondta, hogy a testem automatikus védekezésbe kezdett, így kizárt minden érzelmet, hogy ne tudjak több sértést elszenvedni), teljesen üres voltam. Ekkor valahogy feltűnt az általános iskolás barátnőm, aki szintén nagyon rosszul volt mentálisan, és ezért nagyon jól megértettük egymást – de valójában épp ez az empátia miatt egyre rosszabb és rosszabb lett mindkettőnk állapota, elvégre biztattuk egymás negatív képeit. Elképesztő visszagondolni, de még azt is megbeszéltük mennyire jó lenne meghalni, és hogyan lennénk öngyilkosok. Majd nem sokkal 11. osztály előtt viszont csúnyán összevesztünk, és megszakadt a kapcsolat. Így elég nehezen indul a 11., de megint sikerült feltornásznom magam, sőt annyira jó lettem, hogy csak ötösöket kaptam, ezáltal mindenki elérhetetlennek tartott az osztályban.

Lehet irigyek voltak, vagy valami, de a lényeg, hogy nem barátkoztak velem, csak házit értek, meg ilyensmi. Sőt, ha esetleg valamit hibáztam mondjuk házifeladatnál, akkor mindenki kigúnyolt, és megalázott.


Közben kezdtem az iskolából is kiábrándulni, pláne, hogy a jó jegyek miatt elkezdtem unni mindent, és kérvényeimet faktok felvételéhez nem vették figyelemben. Mentális állapotom hol jó-hol rossz volt. Habár október környékén kijöttem a depresszióból, körülbelül egy szuperérzékeny állapotba mentem át. Én magam boldog voltam, de voltak pillanatok, amikor rettentően szorongtam, féltem, és egy pánikroham miatt (rohamom ezek előtt nem sok volt, ez után viszont gyakran) el is kezdtem járni iskolapszichológushoz. Aztán egy spontán ötlettől vezérelve felregisztráltam társkeresőre, és meg is találtam életem szerelmét, akivel mai napig együtt vagyunk. És épp emiatt a rózsaszín köd miatt, a sok új és jó behatás okán kb semmi gondom nem volt, a pszichológus pedig kirakott.

Aztán jött a múlt nyár. A barátnőm, akivel csúnyán váltunk el megkeresett, de kb csak le akart húzni. Minden értelemben, pénzt kért (nem kis összeget), valamint ugyanazt a „világ van ellenem” nézetét akarta rám sulykolni, nem fogadva el, hogy én ezen túl vagyok, és segítenék neki máshogy gondolkozni. Aztán egyszercsak letiltott, mikor látta, hogy megint nem tud kihasználni. Pár hét múlva öngyilkos lett.


Ezt borzalmas volt feldolgozni, mivel sokáig magamat okoltam, de körülbelül egy hónapja már teljesen felhagytam a gyásszal – hála az új iskolapszichológusnak, aki nem hagyja annyiban a „jól vagyok” mondatot.


Ugyanakkor történtek még dolgok. Az iskolából teljesen kiábrándultam, mivel megtudtam, hogy semmilyen emelt szintű érettségire nem tud felkészíteni (magán tanár nem fér bele), így esélytelen az egyetem. Ez pedig az én és a párom családjában is elengedhetetlen. A szüleim végül so-so megértették, a párom szülei pedig épp-hogy nem tagadnak ki.

Azóta azért bebiztosítottam a jövőm, de bánt az emberek hozzáállásra. Pláne mikor tanárok kérdik miért nem megyek egyetemre, hisz kitűnő vagyok. Az iskolát utálom, mindenért, amit eddig velem tett. A hazug reklámszövegtől kezdve, a kiégett tanárok rossz tanítási módszerein át, egészen az osztálytársaimig. Gyakorlatilag egy tanár van akire fel tudok nézni, pedig rengeteg pedagógus van a suliba… De az az egy tanár is olyan tantárgyat tanít, ami bárki számára unalmas lenne.


Mindenki azt mondja, hogy már csak 2,5 hónap érettségiig, 74 nap, és ezt fél lábon is ki lehet bírni (ezt főleg azok mondják akik nagyon jól ismernek, és tudják miken mentem át). De én úgy érzem minden nap meghalok. A pánikrohamaim sűrűsödtek, a kollégiumot börtönnek érzem, elvégre 4 falból szabadulok 4 falba, amikor suliból koliba megyek. Szörnyen érzem magam, félek, pánikolok, szorongok, sírok naponta, és megy a gyomrom. Belefásultam mindenben, szemptemberben azt hittem kiégtem, a pszichológusom szerint megint depressziós vagyok (és megígértette, hogy kárt nem teszek magamban AMÍG hozzá járok terápiára). Fojtogatónak érzek minden percet, utálom az iskolát. Már szerintem évek óta nem aludtam át az éjszakát, sokszor hajnali 4-5-kor kelek és nem tudok visszaaludni, pedig nagyon is fáradt vagyok. Egyre rosszabban teljesítek suliban is (ezt csak az a tanár vette észre, akire felnézek, meg is kérdezte gond van-e), és az osztálytársaim árgus szemmel nézik a rosszabb jegyeim, és fel is hívják rá a figyelmem, hogy ez nem lett tökéletes. Úgy érzem a középiskola meg fog ölni, de azt is lassan és fájdalmasan. Nincs semmi boldogságom a hétköznapokban, csak arra vágyok hétvége legyen és a párommal bújjak. Eddigi kedvenc hobbim, az olvasás se szerez már nekem örömöt, és gyakorlatilag egész nap csak veszem a kolis ágyamon, és várom, hogy leteljen az életem.


Mit tegyek? Hogy törjek ki? Vagy szimplán hogy éljem túl? Úgy érzem ha minden ugyanúgy fog eltelni mint eddig, akkor megőrülök.



2020. febr. 19. 13:39
1 2
 1/11 Barát Csaba ***** válasza:

Teljes mértékben normális, hogy rosszul érzed magad, mivel a kötelező, de más magyar oktatási rendszer is rendkívül ostoba és rendkívül káros. Rengeteg embert mentálisan vagy fizikailag egy egész életre tönkre tesz.


Igyekezni kell egészségesen étkezni és tornázni, normális menyiségben vitamint szedni és kerülni minden mérgező anyagot. A wifi sugárzást is érdemes kikapcsolni.


Ez a világ egyre hülyébb és egyre gonoszabb, és egyre jobban elpusztul a rengeteg mérgező és egyéb dolog miatt. A menyország világot sok munkával és mindenféle harcolással lehet elérni!

2020. febr. 19. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem az iskola tesz tönkre, hiszen bármilyen körülmények közé kerülsz, és bármilyen barátokra teszel szert, ugyanaz lesz az eredmény, te belülről mész tönkre, szervi eredetűleg, nem külső okok miatt. Sajnos édesapámnak hasonlóan indult a huszonéves ifjúkora, már az egyetemen konfliktusa lett mindenkivel, aztán ahogy elkezdett dolgozni, a munkahelyek nem feleltek meg, a kollégákkal minddel baja lett, másfél évente költöznünk kellett az ország más-más helyeire, mert környezetváltozásra volt szüksége. Nem biztos, hogy pszichológus, talán inkább pszichiáter kellene, mert édesapámnál is egy súlyos pszichiátriai betegség alakult ki ugyanebből az érzelemvilágból, amit itt leírtál. Időben el kellene kapni, ha ilyesmiről lehet szó.
2020. febr. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Eeeehj figyu,e z brutál hosszú lett, csak átfutottam, gyakorold kicsit a lényegkiemelést. Amivel viszont talán tudok segítnei, egy dolgot érdemes megérteni, bár a legtöbben csak akkor jövünk rá amikor vége a sulinak: A gimi egy nagyon rövid jelentéktelen időszak, és egy mikrokörnyezet, nem modellezi a későbbi valós környezett, ahol eleve különböző életszakaszban lévő emberekkel dolgozol majd együtt, nem csak a saját korosztályoddal, ahol nem leszel egy közösségbe bezárva, hanem különböző munkahelyek után maradt barátok, társaságok amradnak, hobbik, edzések adnak majd ki egy sokszínű környezetet, ez az időszak elmúlik, és a körülötted lévő embereket csak akkor látod majd ha nagoyn akarod, talán még akkor se, nem fog számítnaia z egész. Most bnene lenni tudom hogy rossz, és nehéz érezni hogy ez mennyire múlandó, de el fog múlni
2020. febr. 19. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Emelt szintű érettségire csak rendkívül kevés középiskola készít fel. Ha olyan tárgyról van szó, amiben jó vagy, akkor ha szorgalmas vagy, saját magad is fel tudsz rá készülni. Ha pedig nem tudsz rá felkészülni, akkor az a tárgy az egyetemen se menne, mert nem vagy elég jó belőle.
2020. febr. 19. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nem felelt meg az általános iskola. Nem felelt meg a középiskola, váltottál. Nem felelt meg az új középiskola sem. Úgyis találnál kivetnivalót az egyetemben is. Nem véletlen, hogy ilyen mondvacsinált ürüggyel, hogy mások(!) nem készítenek fel az emelt érettségire, már le is mondtál róla.
2020. febr. 19. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Lybra válasza:

Szia


Rengeteg ellentmondás van az írásodban. Úgy tűnik, mintha úgy ferdítenéd a történteket, hogy te legyél az áldozat. Szereted ha sajnálnak?


Az érettségivel kapcsolatos részről csak annyit szeretnék mondani, hogy tanár segítsége nélkül, önerőből is fel lehet készülni emelt szinten. De ha mostmár nem is tudsz jelentkezni egyetemre, jövőre is megpróbálhatod. Nem itt lesz vége az életednek. Meg amúgy is. Nálunk aki lekésett faktra jelentkezésről az fogta magát és besunnyogott az órára. A tanárok általában örülnek a lelkes diákoknak.


A barátnőddel kapcsolatban (nyugodjon békèben), miért hibáztattad magad egyáltalán? Pénzt kért tőled, de nem adtál neki. Ahogy írtad, még különtanárra se lett volna elég, akkor neki hogy lett volna?


Oktatásra visszatérve: OKJ. Képesítést ad és el lehet helyezkedni vele. Ha van munkád, és így bevételed, a szüleidnek boldognak kéne lennie. Ha meg így is elégedetlenkednek, akkor vegyék ki a karót a seggükből. Lehet, hogy az egyetem az presztizs, de ha dolgozol és hasznos vagy akkor meg kit érdekel?


Azt mondtad, hogy azon a társkeresőn megtaláltad életed szerelmét. Ha rádjön a reménytelenség, gondolj arra, hogy ő meglátott benned valamit ami miatt szeret. Ha úgy érzed, hogy magad miatt nem érdemes küzdeni, akkor érte. (Persze ez nem egy jó végleges megoldás, de amíg kicsit kimászol a gödörből addig megfelelő.)


Ne add fel, és keress mindig egy jó utat.

Szurkolok.

2020. febr. 19. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Bocs, de szerintem te csak tanult tehetetlenségben meg a depresszió maradványaiban szenvedsz.


"Ugyanakkor történtek még dolgok. Az iskolából teljesen kiábrándultam, mivel megtudtam, hogy semmilyen emelt szintű érettségire nem tud felkészíteni (magán tanár nem fér bele), így esélytelen az egyetem."

Ez nem egy létező probléma. Egyrészt, ma már online mindenből fel lehet készülni és kapaszkodj meg, sok ember úgy kap munkát, hogy ezt csinálja. Ha emberek rendszereket összerakni megtanulnak videókból és netes forrásokból, ne egy szaros érettségin szipogj, mert falnak megyek!

A másik opció, hogy szépen leérettségizel középszinten és elmész dolgozni, hogy legyen pénzed magántanárt és szintemelőt fizetni következő felvételi időszakra.


Érettségizz le, hagyj ki egy évet, azalatt költözz haza és készülj fel rá, hogy egy év múlva egyetemen leszel.


De amúgy ha infó vagy biosz emelthez kellene segítség, fel tudom ajánlani, hogy megtanítalak...

2020. febr. 19. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Gondolom Te is sejted, hogy a lelkiállapotod miatt nem akartak barátkozni veled és ezért merült ki a kapcsolatotok a házi kérésben.


Anno volt egy ilyen ismerősöm a suliban és nekem elmondták, hogy azért nem barátkoznak vele, mert szomorúak lesznek tőle. Meg lehet érteni őket, az emberek a saját kis energiájukból táplálják önmaguk, nem mindegy, hogy az pozitív vagy negstív.


Mivel nem hagyta a lány, hogy segítsek, én végignéztem, ahogy szétcsúszik. Idővel olyan mélyre jutott, hogy fel se lehetett volna onnan rángatni.


Én benned őt látom.


A gond ott kezdődik, hogy Te eldöntötted, hogy rosszul akarsz lenni - és a lánynál is ez volt a gond.


Ettől nem vagy rossz, arról van szó, hogy kilátástalanná válik a helyzet, ha negatív dolgok érnek, ezért, ahogy a doki is mondta Neked, a tested védekezni kezdett, mert ebből kimászni nehezebb és fájdalmasabb sajnos, mint benne maradni.


Ezért van az, hogy a suli nyomaszt, hogy a barátnőd miatt van bűntudatod, hogy kiégtél, hogy reménytelennek látod a továbbtanulást.


Most elmenni dolgozni és később újra próbálni az egyetemet félmegoldás. Klinikai szakpszichológussal kéne konzultálni és EGYÜTT MŰKÖDNI vele. De először is felismerni azt, hogy amit leírtam, az igaz, mert anélkül nem fog menni.

2020. febr. 20. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Mi az hogy nem tudsz egyetemre menni mert senki sem keszit fel az emelt szintu érettségire..


Semmi olyat nem kerdeznek emelt erettsegin amit magadtol ne tudnal megtanulni, ha megvannak a megfelelo alapok. Az emelt erettsegin nehezebbek a feladatok, tobbet kell tudni, reszletesebben es pontosabban kifejteni, de nem kell semmi extrat tanulni hozza.


El lehet menni angolbol emeltezni peldaul. Kicsit jobban kell tudni hozza angolul, nagyobb szokincs, kicsit jobban tudni a nyelvtant. Es maris lehet menni vele egyetemre.

Vagy magyarbol szerinted mit kerdeznek emelten? Semmi extrat, csak kicsit melyebbrn bele kell asni magad pl Kosztolanyiba..



Szerintem kamu a sztori amugy.

2020. febr. 20. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az ongyilkos exbaratno is sok(k)
2020. febr. 20. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!