Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Egyetemen a szakdolgozatnál a...

Egyetemen a szakdolgozatnál a konzulens segítségével hogy kaphatnak a szakdolgozók elégséges érdemjegyet (részéetek lent)?

Figyelt kérdés

Amikor mi voltunk egyetemisták, úgy volt, hogy a konzulens segítette a szakdolgozót, mind ami a szakdolgozat felépítését, mind ami a tartalmát illeti. A konzulens mindig elolvasta, kiemelte, hogy hol rossz a szakdolgozat és ötleteket adott, hogy hogyan lehetne átjavítani. Ha a szakdolgozatot már jónak látta a konzulens, akkor aláírt egy papírt, hogy a szakdolgozat leadható, majd kijelöltek egy opponenst, aki értékelte.


Voltak, akik kettest meg hármast kaptak, mások ötöst vagy négyest.


Azt nem értem, hogy, ha a konzulensnek tetszik a hallgató munkája és a konzulens végig segíti a hallgatót és aláír erről egy papírt, akkor hogy-hogy van olyan hallgató, aki elégséges vagy közepes érdemjegyet kap?


Igazából csak egy tisztább képet szeretnék kapni erről a témáról, látom, hogy sok egyetemi tanár is szokott Gyakorizni és gondoltam, hátha tud valamit erről mesélni.


Előre is nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást!



2020. febr. 24. 15:40
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az oktatók a tervezésben és a választásban segítenek. Hogy a diák hogy valósítja ezen belül meg az irományát, hogy az módszertanilag, felépítésileg és hivatkozásilag helyes legyen, az nem az ő feladatuk.


A konzulens addig segít, hogy jó - e a téma, milyen módszertant kellene alkalmazni, mit lehetne még belerakni és hogy legyen meg az elméleti háttér-módszerek-eredmények-diszkusszió-következtetések vonal (amennyiben a szakdolgozat kutatás, az esszé jellegűben nincs tapasztalatom). A jegyet az befolyásolja, hogy a diák például mennyire tud a lehetőségeihez mérten igényes módszertant vagy eszközt készíteni, hiteles eredményeket produkálni, hogyan használja a hivatkozási szabványokat, az általa választott cikkeket hogy tudja úgy összerakni, hogy szép logikai ívvel következzen belőle a téma boncolgatásának létjogosultsága, a várt eredmények vagy a várt működési mód, illetve hogy ebből képes legyen tudományos következtetéseket levonni.


A szakdolgozat a legtöbb esetben egy tudományos munka, ahol azt nézik, hogy a tudomány nyelvén, tudományos körökben tud-e valaki elfogadható publikációt készíteni.

2020. febr. 24. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Általában egyébként az oktató nem szokta a konkrét munkát olvasni a konzultáció alatt. Nem is feladata. Bevett szokás, hogy a hallgatónak van lehetősége egyszer elküldeni a késznek szánt munkát a végleges leadás előtt valamivel, amire kap visszajelzést és javítással kapcsolatos javaslatokat, amiket ha betart, akár módosíthat is az osztályzaton 1-2 jeggyel. Van, ahol a szakdolgozat elméleti részének felépítését külön el lehet küldeni, hogy stabil alapokom folytassák a többit.


Nem biztos, hogy jó jegy kisülhet abból például, ha valaki "tök mindegy, csak be akarom fejezni a szakot" alapon megy oda. Nyilván lehet így is, de a motivált hallgatókkal máshogy szoktak viselkedni, mint azokkal, akik elvégeztek egy szakmát jóformán, amiben egyetlen olyan területtel nem találkoztak, amivel szívesen foglalkoznának a szakdolgozat keretein belül.

2020. febr. 24. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nálunk egy oktató sem engedett leadni olyan szakdolgozatot, ami nem volt rendben. Az évfolyamon nem egy ember csúszott emiatt. A 3.félévben volt egy projektfeladatunk, ami a szakosodás feltétele volt. A konzulensem 5öst adott rá, az opponensem pedig 1est. A 100 pontból összesen 14-et adott. Írt bírálatot is, amiből egyértelmű volt, hogy maximum a bevezetést olvasta el. Megjártam a tanszékvezetőt, mindenkit, de senki nem akart konfrontálódni a kollégával... Kijelöltek egy új opponenst, mert túl nagy volt a különbség a két bírálat között, és tőle 4est kaptam, sőt javasolta, hogy vigyem TDK-ra a dolgozatomat némi korrekció után. Ennek ellenére figyelembe vették az 1-est is, és nagyobb súlyozással lett beszámítva, mint a 4-es.


Sajnos vannak ilyen paraszt oktatók, akiknek az az élvezet, ha kicseszhetnek a hallgatókkal.

2020. febr. 24. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyetem, téma és témavezető függő is. Volt olyan szakdolgozóm, aki 3-ast kapott. Jó volt a téma, de utolsó pillanatra hagyta a leadást. Nem volt már időm nagyon alaposan átnézni, de nem akartam, hogy emiatt csússzon. Sok volt a helyesírási hiba, formai hiba benne, volt rész, ahol látszott, hogy nem teljesen érti a dolgot. Nálunk 2 bíráló jegyéből tevődik össze a végső érték plusz a védés jegye és így 3-ast kapott. Nem is érdemelt volna jobbat. Ha az utolsó percekre hagyják, nincs már idő túl sokat javítani rajta és nem is a témavezető dolga megírni helyette az anyagot. Sokan engedik leadni a dolgozatot, mert nincs idejük foglalkozni a hallgatókkal és biztosan van olyan is, aki el sem olvassa.
2020. febr. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöma válaszokat.


Nálunk úgy volt tényleg, hogy megcsináltál egy részt, majd elküldted, ezt átnézte a konzulens és utána leültetek és elmondta a javaslatait.


Átjavítva átküldted, közben haladtál is vele, leültetek, megint átbeszéltétek és így tovább.


Megjegyzem az konzulens nem írt bele, hogy a hallgató az ő munkáját adja be, csak tanácsokat adott.


Van a papír, amit alá kell írnia a konzulensnek, hogy leadhatod a szakdolgozatot. Ő pl silány munkánál alá se írta.


Ezért csidálkoztam el, hogy volt, aki elégséges meg közepest kapott, mert, mintha a konzulenst is becsmérelnék vele.


De így már értem a konzulens feladatát.


Nagyon szépen köszönöm!

2020. febr. 24. 16:12
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Elég sok szakdolgozatot konzulenskedtem. Általában orientáció, struktúra, theory és method részben segítek, a kivitelezés és megírás a diák feladat, egyszer átfutom, és beszélünk róla/korrektúrázom, de nem fogok csodát tenni. Ha gyenge, akkor gyenge.
2020. febr. 24. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Mindenkinek adtam zöld kezet.
2020. febr. 24. 19:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!