Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Egyetemen kollégiumba is...

Egyetemen kollégiumba is általában a protekciósok jutnak be?

Figyelt kérdés

Én pl szegény családból származok, elváltak a szüleim, Budapesttől 240 km-re lakom és nem kaptam kollégiumot.

Van több csoporttársam, akik szintén messziről jöttek, faluról, jó tanulók is, de mégsem kaptak kollégiumot.


De ami feltűnt, hogy több csoporttársam is van, meg másik szakról is ismerek olyat, aki budapestiként kollégiumban lakik. Meg akikért BMW-vel meg Mercedessel mennek a szülei a kollégium elé.

Gondolom aki jóban van a hökkel, azt berakják.


Megfigyeltem, hogy az egyetemen van egy elit réteg, a HÖK és a társaik, meg vannak a többiek, akiknek a kollégiumba is lehetetlen bejutni és szívnak, mert vidékiként fizethetik a drága albérletet, meg dolgozniuk kell, hogy fenntartsák magukat.

Lehet, hogy nem minden egyetem ilyen, de én a sajátomat ilyennek látom.



2021. okt. 12. 22:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Én Pécsen voltam egyetemista, sajnos abszolút létező jelenség. Bár errefelé kevésbé, mint Budapesten.
2021. okt. 12. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%

Én 20 éve jártam egyetemre, aránylag korrekt volt a rendszer, persze nem tökéletes. Nézték az egy főre jutó jövedelmet, a lakóhely távolságát, meg felsőbb éveseknél a tanulmányi eredményt. De mondjuk a lakóhely távolságát km-re nézték, nem pedig utazási időre, és a pontszám egyenesen arányos volt a távolsággal, ez szerintem nem volt átgondolva, mert alapvetően mindegy, hogy 180 vagy 290 km-re laksz, egyik esetben sem tudsz ingázni naponta.

Csókosok nem voltak, meg szerintem nem is volt olyan, aki bár volt pénze, a kollégiumban akart volna lakni, mert elég lepra hely volt.

2021. okt. 12. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
23%

Pestre járok én is egyetemre, és teljesen átérzem amit írsz, nagyon is létezik itt ez a probléma. Az én vidéki városkám 200km-re van Pesttől, de ez sem volt elég... az a "gond", hogy a szüleim nem váltak el és mindkettő közalkalmazott, és nincs harmadik gyerek se a családban.. De ha ezek a feltételek teljesülnének, még akkor is ESETLEGES, hogy kapnék kolit.. Lásd barátnőm példáját, akik hárman vannak testvérek, szülei nem keresnek olyan jól, és így is csak várólistáról vették fel, addig meg idegileg szétment hol fog lakni...

Ez több mint 2 éve volt, nekem már nem aktuális a koli, de mindig borzasztónak tartom hogy tényleg ez is már csak protekcióval érhető el, a mocskos Höknek meg a talpnyalóiknak.. Mi átlag egyetemisták csakis utánunk következünk. Vagy kvázi hajléktalannak vagy árvának kell lenned ahhoz, hogy fontolóra vegyék a felvételed.

Most gondold el, exbarátom húga Sote-ra jár, tősgyökeres pesti lakosként a kollégiumban terpeszt, mert a drága bátyja kibulizta neki, elég népszerű volt ott felsőbb körökben. Én meg csak pislogtam mint a leveli béka, hogy még fel is vág ezzel.

2021. okt. 13. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Létezik protekció is, ez tény. Szerintem be tudtam volna kerülni egy másik koliba, ha nagyon szépen kérek valakit. Ezt nem bírtam volna tiszta lelkiismerettel.

De attól, hogy valaki kolis gazdag létére, nem jelenti azt, hogy protekciós. Pl én is viszonylag jómódú családból származom és rohadtul megdolgoztam azért, hogy legyen kolim. Tanulmányi alapon kerültem be eddig mindig. Első félévesként ehhez kb 460 pontra volt szükségem. Második évben 4.7-es átlagom volt, részt vettem különböző egyetemi rendezvényeken, jártam öntevékeny körbe, és szereztem SZAKMAI munkát stb. Most is járok versenyre, dolgozom, részt veszek oktatási feladatokban (azaz dolgozom az egyetemen) stb. Szóval teljesen úgy érzem, hogy én kiérdemeltem azt, hogy kolis életet éljek. Annak ellenére, hogy élnek a szüleim, egészségesek, szeretik egymást és még pénzt is keresnek.


(Azért legalább másik városban van a koli, mint ahol eredetileg lakom)

2021. okt. 13. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Létezik a protekció, de egy 6-800 fős koliban nem mindenki úgy kerül be.
2021. okt. 13. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, arra nem gondoltál, hogy be lehetne kerülni tanulmányi alapon is?

Én BME-n azt tapasztaltam, hogy van némi lehetőség részrehajlásra, de ez igen minimális.

Igen, a HK és csatolt részei be szoktak kerülni, mivel közösségi/közéleti alapon osztják ki a férőhelyek egy kis, meghatározott százalékát, azt meg hülyék lennének nem maguknak és a szakosztályok, öntevékeny körök vezetőinek kiadni. Persze nem név szerint, hanem az ilyen jelelgű tevékenységék pontozási rendszerét alakítják úgy, hogy ők pont benn legyenek.

A szociális alapú helyek kiosztása lehetne igazságosabb, de ojektív pontrendszer van, vagy megfelelsz, vagy nem, nincs protekció. Az egyes dolgok súlyozásával persze lehetne vitatkozni, van, amit én sem tartottam túl szerencsésnek vagy igazságosnak. Ennek ellenére itt nem igazán lehet csalnu.

Tanulmányi alapú férőhelyek (ami nálunk az összes hely messze legnagyobb százaléka volt) pedig végleg pártatlanul kerülnek kiosztásra a teljesítményed alapján.

Szóval a rendszer közel sem tökéletes, de aránylag okés, ezért nem abban kellene keresni elsődlegesen a hibát, hanem saját magadban.

Érdekes, én mindenféle ismeretség mozgósítása nélkül 11 félévből 9-ben tanulmányi alapon voltam kollégista, a másik kettőben pedig közösségi alapon, igaz, egy öntevékeny kör vezetőségi tagjaként kb a belemet ki is dolgoztam érte puszira.

2021. okt. 13. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
69%
Én elsősként ELTE-n simán bekerültem, átlagos családdal, egy tesóval, 70 km távolságból, jó érettségivel és egy OKTV eredménnyel, mindenféle ismerettség nélkül.
2021. okt. 13. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Attól függ, mert pl a BME vagy az ELTE híres arról, hogy nagy kollégiumaik vannak, ahova könnyű bekerülni, de nem minden helyen van így. Van egy haverom, aki Eltére jár, kettes tanuló, de mégis kollégista.


Én 4,2-es átlaggal és rossz családi háttérrel sem kaptam, közben a gazdag pesti gyereket meg igen.

2021. okt. 13. 23:39
 9/11 anonim ***** válasza:
70%

Látom jól lepontoztak..:) Pedig ez a valóság, tapasztalatból beszélek. Ha ezt nem bírjátok felfogni és elfogadni, hogy nem minden fekete-fehér a kollégiummal kapcsolatban se, ahogy azt ti gondolnátok, attól még másnak lehet eltérő tapasztalata és véleménye.

Tanulmányi eredménnyel simán be lehet jutni... jó, akkor kérdezd már meg helyettem is a Hököt, hogy ugyan anno 4,47-es átlaggal, ugyanazzal a szociális helyzettel amit korábban is írtam, miért nem kaptam felvételt? :) ELTE kolikról van amúgy szó.

2021. okt. 14. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Nos, azt az egyet elfelejtettétek, hogy az ELTE és BME kolikba máshogy lehet bekerülni. ELTE-n is kapsz pontot a tanulmányokért, de BME-n sokkal-sokkal többet számít az átlagod. ELTE-koliba főleg szociális helyzet miatt vesznek fel. Protekció lehet, de az eléggé elenyésző. És az, hogy min. félárvának kell hozzá lenni sem igaz. Fent van az ELTE kolis oldalon a segédletekben, hogy mire lehet pontot kapni. 32-33 felett már jó vagy. Nehéz összegyűjteni, ezt elismerem, de nem lehetetlen. És simán lehet, hogy valaki 200 km-ről nem jut be, de lehet azért, mert a szülei sokat keresnek. Valaki meg 50 km-ről bejut, mert a 3 havi nettó a lakókra leosztva mondjuk 40 000 Ft.
2021. okt. 14. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!