Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Szerintetek mi oka lehet az...

Szerintetek mi oka lehet az iskolai bántalmazásoknak? Mit tehetnek/tehetnének az intézmények az ilyen esetek ellen?

Figyelt kérdés

Sajnos még mindig egyre többször hallok ilyen "bullying" esetekről, és úgy veszem észre hogy az iskolák nem igazán csinálnak ellene semmit. Vagy nem is tudnak.


Unokaöcsémet, aki még csak első osztályos, már most kötekednek vele, mert nagyobb termetű mint az átlag (de nem kövér). Fizikailag is meg mentálisan is, amennyire a 6-7 éves gyerekektől telik.

Ismerőseim között is sokan panaszkodnak, hogy piszkálják őket, kiközösítik valami miatt. Hiába szólnak a suliban az igazgatónak, tanárnak, vagy a suliba kirendelt rendőrségi munkatársnak, amikor figyelik őket nem csinálnak semmit, bizonyíték híján meg nem vonhatják őket felelősségre. Ha mégis sikerül esetleg rajtakapni őket, akkor is el van intézve a dolog egy ejnye-bejnyével, megrovással, vagy legrosszabb esetben felfüggesztéssel. Előbbi kettő nem nagyon szokta meghatni az elkövetőket. Az utóbbi már egy kicsit hatásosabb, de még ilyenkor is van aki majd átmegy másik suliba, és ott folytatja.

Általános iskolában engem is bántalmaztak szóban, kiközösítettek. 5-8 osztályban leginkább. Az volt a bűnöm hogy mind viselkedésben, mind külső stílusban eltértem a többiektől. Hiába szóltam igazgatónőnek, igazgatóhelyettesnek, tanároknak, bárkinek. A legjobb amit tenni tudtak az volt, hogy annyit mondtak hogy ne foglalkozzak velük. Szerencsére átvészeltem mindennemű önsanyargatás nélkül, mert távol élő barátaim voltak akik tartották a lelket bennem, de rengeteg hasonló szituációban lévő ember nem ennyire szerencsés.


Nem a fizikai bántalmazásra gondolok elsősorban, hanem inkább a verbális abúzusra, ami legalább akkora károkat képes okozni. Rengeteg esetről hallani, hogy valakinél addig feszegették a húrt, hogy öngyilkos lett.


Nyilván ezeknek a gyökerét nem az iskolában, hanem a felbujtó gyerekek,tinik szüleinél kell keresni, hiszen ők alakítják a gyerekkorát, az ő feladatuk nevelni. Ha apuka, anyuka is "nyomjuk el a másikat" típus, és eszerint is neveli gyermekét, akkor a gyerek is nagy eséllyel olyan lesz. Ugyanez a helyzet akkor is ha valaki csak nagy ívben tesz a gyerek nevelésére. Nem tanítják a gyereknek mi a helyes, mi a helytelen, mi az amit szabad, ami tolerálható, és mi az ami nem, így nyilván a gyerek próbálgatja magát. Aztán ha valami olyat csinál amiből neki valamiféle haszna származik (pl. ha elnyomja a másikat, megérzi hogy neki hatalma, tekintélye van) és érzi hogy az jó, akkor folytatni fogja. Vagy esetleg mástól kapja meg a szükséges nevelést, de nem olyan kedves módon, mint ahogyan a szülőktől kaphatná.


Kíváncsi lennék a ti véleményetekre is a fő kérdésben feltett dolgokkal kapcsolatban



2018. febr. 23. 15:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem újkeletű probléma, mióta világ a világ volt ilyen. Bizonyára problémás gyerekek, akikkel nem foglalkoznak otthon, vagy rosszul bánnak. A szülők és a tanárok dolga lenne, hogy ilyesmiről elbeszélgessenek rendszeresen a gyerekekkel.
2018. febr. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Sok okbol lehetnek ilyenek.

1) Rossz a csaladi hatteruk, es iskolaban toltik le masokon a duhuket

2) Eleve ilyen termeszettel szulettek

3) A szulok ilyenekre neveltek. Nem szeretnek mutogatni, de a romak (persze vannak kivetelek koztuk is) eloszeretettel tanitjak a gyermekeiket, hogy legyenek primitivek. Az orvosi rendeloben ultem a napokban, es ugy beszeltek egymassal, mint az ellensegek. G**ci, k***rva any***d, mindfele karomkodas ment, es a szulok csak rohogtek amikor a testverek egymast szidtak...

4) A gyerekek, foleg altalanos iskolaban elegge szeretnek kikozositeni valakit, ha van benne egy pici hiba/nem olyanok, mint az atlag. Nagyon sok embert ismerek, akivel ez volt, en is kozejuk tartoztam. Majd atmentem egy elitnek szamito hatosztalyos gimnaziumba, es az osztalyunk majdnemhogy fele mondta, hogy o is ki volt kozositve az elozo sulijaban. En szerintem azert, mert csendes voltam, nehezen nyiltam masok fele, viszont volt azert 1-2 baratom. De voltak, akiket tulajdonkeppen azert, mert okosak voltak es a tobbi gyerekben meg elojott az irigyseg es elkezdtek ezzel cukkolni...

Az ilyen esetek ellen letrejottek az “iskola pszichologusok”, legalabbis legtobb suliban talalhato. Sajnos nem ad 100%-os gyogyulast, de jo, ha van kinek kibeszelni a problemaidat. En peldaul jartam maganpszichologushoz, de kozel sem voltunk olyan jo barat kapcsolatban, mint ahogy az amerikai filmekben be van allitva :D

Ezzel az egesszel fogalmam sincs mit lehetne kezdeni, talan az osztalyok letszamat le kene csokkenteni, jobban lehetoseguk adodik a gyerekeknek megismerni egymast.

Kene tobb csapatepito programot csinalnia az iskolaknak, de ami tenyleg osszekovacsolja a kozosseget.

De itt leginkabb a gyerekekkel van a baj szerintem, oket kene valahogy megnevelni.

2018. febr. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Sok gyerek egy kis ördög, komolyan, néha azt érzem, hogy az összes az. Emlékszem, már kiskoromban hogy utáltam, amikor homokoztam, felépítettem egy homokvárat vagy valamit és pár percen belül odajött egy másik gyerek és lerombolta. Én sosem csináltam ilyet. Sose tettem tönkre mások dolgait. Később sem csúfoltam senkit, nem beszéltem ki senkit, nem közösítettem ki senkit. Ez olyan hülye dolog. Ha valaki nem szimpatikus, akkor nem muszáj vele barátkozni, nem muszáj vele foglalkozni, de minek piszkálni? Nekem is vannak olyan osztálytársaim, akiket utálok, de nem foglalkozom velük, nem kezdem el őket kibeszélni meg ilyenek. És oktalanul nem utálok senkit.

Valamennyire biztos közrejátszanak az otthoni körülmények, hogy mire neveli a szülő a gyereket, mit mutat otthon a szülő. Nekem anyukám mindig azt mutatta, hogy meg kell beszélni a dolgokat, nem veszekszünk hülyeségeken, vigyázunk a dolgokra, odafigyelünk másokra. Volt egy osztálytársam, akinek az anyja szinte senkivel nem volt jóban a szülők közül, ha valakire mérges volt, kerülte, bunkó volt vele, nem szólt hozzá, nem mondta el a problémáit. A lánya ugyanezt csinálta.

2018. febr. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom mi lehet az oka, de én általában belekerülök. Mostmár igazából csak szívni tudom a fogam vagy csak röhögni rajta... változtatni már nem. Ez az X. Iskolám, és eddig x helyen szúrtak ki... Lehet velem van a baj, nem tudom. Mondjuk, mindig is 'csodabogár' kategóriába mentem.

Az meg fura, hogy, ónmagát beteljesítő jóslat szerűen, minden suliban máshogy viselkedtem, hogy elkerüljem a sanda tekinteteket... és valószínűleg épp ezzel vívtam ki. (-_-)

De az egyik 'legrosszabb' az a jelenlegi felállás: jóban vagyok velük, de tudom, hogy mit gondolnak, illetve röhögve elszídnak mindennek és az orruk alatt pusmognak azt híve, hogy nem hallom...


Tehát az unokaöcsédnek sok sikert, remélem neki abba marad!

2018. febr. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem leszek népszerű, tudom, de aki foglalkozott már gyerekekkel, az tudja, hogy vannak gyerekek, akik nem képesek a társas együttélés alapvető szabályait betartani. Ők próbálnak a gyengébbek, elesettebbek fölé kerülni, erőszakoskodni szóban, tettben egyaránt. Kiskirálykodnak, kompenzálnak, nyilván megvan az oka miért, de erről az okról nem tehet az, akit zaklat, vegzál az ilyen gyerek.

A régi, "korszerűtlen" pedagógiai módszerekkel ezeket a gyerekeket bizony elővették a tanárok, amikor látták, hogy rászáll valakire. Megmutatták neki, milyen az, ha valaki visszaél az erőfölényével, rendet raktak az osztályban, ha kellett pofonnal, ha nem anélkül. Ma egy tanárnak nincs eszköze, hogy rendet tartson. Azt mondják, a személyiségével kell tekintélyt parancsolni, rendet tartani. :) Röhej.

Az ilyen iskolai bántalmazó gyerekeket pár nap alatt helyre tudná rakni akármelyik tornatanár, hogy a legnagyobb tisztelettel lenne a társai iránt a továbbiakban. De persze ha a kaki felkerül a stelázsira, mindjárt azt hiszi magáról,hogy baracklekvár.

2018. febr. 25. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Az ötödik válaszolóval nagyon egyetértek. Csak kiegészíteném azzal, hogy akár tanár, akár szülő nagyon nehezen és ritkán szerez tudomást, mert úgy csinálják. Az áldozat, több okból is, nem mondja el senkinek. Nehéz tetten érni esetet. Akkor sincs lehetősége az iskolának semmit tenni. Kidobni ma iskolából gyereket nem lehet, sajnos. Pedig az egyetlen megoldás az lenne, hogy a szülőnek kellene találnia új iskolát a gyereknek. Amikor majd az ötödik iskolából is kirugják a város másik végéből, majd talán elgondolkodna a szülő, hogyan is nevelje a gyerekét, mert az egyértelmű, hogy a szülő a hibás! Nagyon nagy hiba, hogy egy tantestület, egy igazgató nem teheti ki az olyan gyereket, aki bármiféle problémát okoz. Az egész minősíthetetlen minőségű oktatásnak ez az okozója. Nem (csak) pénz kellene az oktatásba, hanem annak véget vetni, hogy a nyuszi viszi a puskát, a farok csóválja a kutyát. Azaz a szülő és a gyerek diktál, a tanárnak kuss van, csak az eredményt kérik rajta számon. Nem veszik észre, hogy mivel az akaratuk szerint van minden, az eredménytelenség, a nulla szinvonal az ő ,művük', az ő akaratuk volt!
2019. jún. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!