Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » SOTE ÁOK vagy SZTE ÁOK? Mit...

SOTE ÁOK vagy SZTE ÁOK? Mit javasoltok?

Figyelt kérdés

Érdekel a véleményetek! Mik az ellenérvek és az érvek a két intézmény, azok kollégiumai és közösségei, előadásaik, vizsgáik és úgy egészében mindenük között? Mennyire erős, mennyire kell hajtani?

Hány pont kell, milyenek az elvárások...?

Mi az egyik előnye és hátránya?

Pályaválasztás előtt állok és nem tudok dönteni a kettő közül. Minden szempont érdekel.



2019. jún. 30. 09:30
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
91%

Nincs annyi különbség, mint gondolnád. Arra menj, ami közelebb esik a lakóhelyedhez.

Elvárások kb egyformán magasak, mindenhol kell hajtani, közösség is jó, mert sok a lány.

2019. jún. 30. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
90%
SZTE
2019. jún. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Én a kettő közül a távolabbit választottam. Budapesthez lakom közelebb, viszont a közlekedés katasztrófa, vasútépítés zajlik évek óta, nem volt kedvem 3-4-6 órákat utazgatni naponta oda-vissza hajnalban, éjszaka a tanulás rovására (buszon nem tudok olvasni). Ahhoz túl közel lakom Budapesthez, hogy felvegyenek koliba, még csak millió testvérem, fogyatékosságom, betegségem, rossz anyagi körülményeim sincsenek, hogy arra kapjak annyi pontot, hogy jusson egy hely koliban (albérletre viszont nem futja, pláne Budapesten). Szóval Szegedre mentem, a távolság miatt kaptam kolit, kényelmesen elvagyok, 5-10 perc sétára vagyok az óráim helyszínétől, van elég időm tanulni, lettek ottani barátaim, jól érzem magam. Tanulás szempontjából szerintem nincsenek számottevő különbségek az orvosi egyetemek között, mindenhol folyamatosan, rendszeresen, sokat kell tanulni.
2019. jún. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
8%

Sok vidéki hallagó le fog hurrogni meg pontozni, de a SOTE, a Semmelweis Egyetm az itthoni legjobb és legnevesebb orvosi egyetem.


A Times Higher Education THE rangsorában egyedüliként szerepel magyar egyetemek között, QS rangsorban is messze a legjobb itthoni egyetem.

Semmelweis Egyetem a QS rangsorban a Top200 egyetem között szerepel, többi vidéki egyetem ennek közelében sincs.


Ezzel együtt a vizsgák nehézsége az valamivel nehezebb, mint vidéken, de ha nagyon nem megy vagy sokat buksz még mindig el lehet menni Pécsre, Debrecebe vagy Szegedre, el is szoktak menni első években az olyanok, akiknek SOTE nagyon nem megy.


Döntés ezzel együtt a tiéd. Mindenhol jó szakember tudsz lenni, ha eleget beleteszel. :)

2019. jún. 30. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
89%
Szeged szerintem sokkal szebb és élhetőbb mint Pest. Aki szerint meg bármiben is jobb a SOTE, mint a többi orvosi, az meg is érdemli.
2019. jún. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
92%

Nincsenek különbségek a négy magyar orosi képzés között,így bátran válassz közülük úgy,ahogy neked a legjobb.

Én POTE-ra járok,mert pécsi vagyok,de nagyon sokáig gondolkodtam Szegeden,mert annyira gyönyörű a város.:)

2019. júl. 11. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
15%

Először is a két város esetében Szeged egy elég csendes város, de vannak azért programok. A kolihoz az egyetemi épületek, kórházak közel vannak és azt hiszem kapsz támogatást is az utazáshoz. Maga a város olcsóbb is picivel, mint Budapest.


Budapest sokkal nagyobb, szerintem sokkal szebb mint Szeged, de az egyetemi épületek nem a belvárosban vannak, szóval nem Budapest legszebb részein van se a kollégium, se az egyetem. Viszonylag többet kell utaznod, főleg 3 évtől kezdve.


SOTE-n mindig több pont kell mint Szegedre, hiszen több a jelentkező és egy rangosabb egyetem.


Szeged előnye, hogy csendes, kicsivel olcsóbb az egész képzésed (élet, bérlet, jegyzetek, koli). Illetve az egyetem könnyebb, könnyebb elvégezni és kevésbé szivatnak a vizsgákon is. A vizsgák nehézségét mutatja, hogy minden évben, de főleg az elején elég sokan, többen át is jelentkeznek a gyengébb vidéki egyetemekre, ha nem bírják a SOTE-s tempót vagy számonkéréseket.


Ez a "minden egyetem ugyanolyan jó" szöveg szépen hangzik és tetszetős ez a szolidaritás, de a helyzet vagy igazság természetesen nem ez. Magyarországon a legjobb, legnagyobb presztizsű orvosi egyetem a Semmelweis Egyetem, ez köztudott.


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


SOTE gyakorlatilag már évek, évtizedek óta vezeti az itthoni orvosi egyetemek rangsorát.

Ezen kívül szerintem mindenképp érdemes Budapesten minden magyarnak eltölteni pár évet, mert teljesen más mint bármelyik másik hazai város, Magyarországon az egyetlen igazi nagyváros. Ennek minden előnyével és hátrányával persze.

2019. júl. 14. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
82%
Gondolom te vagy az ügyeletes magasztaljuk fel a Sotét válaszoló, a szokásos semmitmondó linkjeiddel, számtalanszor meg lettél már cáfolva, úgyhogy nem kezdek bele megint.
2019. júl. 14. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
80%

7-es válaszoló!

Nem érzed ,hogy gáz az,amit csinálsz?:D

2019. júl. 14. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
90%

Azt lehet érdemes választani:

- amelyik közelebb van

- amelyik városban szívesebben élnél 6 évig

- ahol vannak esetleg barátok, ismerősök

- illetve a nyílt napokra is érdemes lehet elmenni és az alapján dönteni.


Az oktatás színvonala mindkét egyetemen hasonló. Szegeden valamivel alacsonyabb szokott lenni a ponthatár, ezt leginkább Budapest központi elhelyezkedésével lehet magyarázni (mivel mindenhonnan jól megközelíthető, azt jelölik be a legtöbben). A 4-es és 7-es hozzászólóra nem érdemes hallgatni, évek óta ezzel a szöveggel trollkodik itt. Meg hazudozik. És valóban számtalanszor meg lett már cáfolva. Szóval ha a SOTE mellett döntesz, akkor ezt észérvek alapján tedd, és ne fals információk alapján.


„A Times Higher Education THE rangsorában egyedüliként szerepel magyar egyetemek között”

A valóság az, hogy a THE nem tematikus ranglistájára 7 egyetem is felkerült, így a SOTE nem egyedüliként szerepel ott (ha elolvasta volna a 4. linkjét a 7-es hozzászólásban, már abból kiderül). Az eü. és medicine kategóriában szintén mind a 4 egyetem felkerült.


„QS rangsorban is messze a legjobb itthoni egyetem.”

A QS nem tematikus listájára (ha már a THE-nél az volt neked a mérvadó, maradjunk itt is ennél) fel sem került, ellentétben a másik 3 egyetemmel:

[link]

Itt egyébként Szeged vezet (501-510: Szeged, 601-650: Debrecen, 651-700: Pécs, Semmelweis nem került fel (1000+)...


Egyéb ranglisták, ahol nem a SOTE vezet:

- Figyelő tematikus ranglistája (1. Pécs, 2. Debrecen, 3. Szeged, 4. Semmelweis):

[link]

- EECA (26. Szeged, 30. Debrecen, 53. Pécs, Semmelweis nem került fel (250+)

[link]


„A vizsgák nehézségét mutatja, hogy minden évben, de főleg az elején elég sokan, többen át is jelentkeznek a gyengébb vidéki egyetemekre, ha nem bírják a SOTE-s tempót vagy számonkéréseket.”

[link]

Egyébként ha még igaz is lenne, akkor ezt a vizsgák nehézségén kívül pl. akár azzal is magyarázhatnánk, hogy vidéken sikerült az illetőnek megtanítani azt, amit a SOTE-n nem. Innentől meg pont fordított következtetést is levonhatnánk ugyanazon adatok alapján. Egyébként sem a vizsgák nehézsége miatt lesz egy egyetem színvonalas, hanem amiatt, hogy hogyan oktatnak, hogy magyaráznak, szemléltetnek, stb.


„...ez köztudott.”

[link]


„SOTE gyakorlatilag már évek, évtizedek óta vezeti az itthoni orvosi egyetemek rangsorát.”

Ez akkor igaz, ha úgy válogatjuk ki a ranglistákat, hogy így legyen.

[link]

Érdekes, hogy a HVG/Eduline listája pontosan ellentétes sorrend jött ki (1. Semmelweis, 2. Szeged, 3. Debrecen, 4. Pécs), mint a Figyelő ranglistáján (1. Pécs, 2. Debrecen, 3. Szeged, 4. Semmelweis). Pedig elvileg ugyanazt kellene mérjék. Innentől meg bajos a listák alapján dönteni, mert mi alapján döntjük el, hogy melyik listát tekintjük mérvadónak?


Egyébként is óva intek mindenkit, hogy a ranglisták alapján válasszon, használhatatlanok:

1. A HVG (Eduline) ranglistáján valami nagyon nem stimmel még az adatokkal sem:

2012-ben a PTE-ÁOK volt a legjobb helyezést elérő orvoskar, erről cikk is megjelent anno: [link]

Igen ám, de utólag aztán előrébb hozták a SOTE-t, így ha valaki nem az eredeti cikket olvassa, hanem utólag böngészi az adatokat, már mást talál:

[link]

Hasonlítsuk össze a fenti linkkel: PTE ÁOK oktató kiválóság terén 1. helyett itt már csak 2., SE-ÁOK pedig a hallgatói kiválóág szerint 26. helyett már 16. Pedig elvileg ugyanaz a lista (2012-es rangsor: amikor közzétették (2011.11.22), akkor Pécs volt rajta előrébb, de ha valaki ma keresi vissza a táblázatban, akkor már mást talál. Hogyan vehetnénk ezek után komolyan a ranglistát?


[link]

A „fokozattal rendelkező oktatók aránya” alapján SE-ETK-t pl. 13.-nak rangsorolják (48,6%, ebből MTA-cím: 1,4%), a DE-ETK 58,8%-kal (ebből MTA-cím: 0%) csak 16. (mondhatnánk, hogy biztosan az MTA-címek sokkal nagyobb súllyal számítanak (ha már nincs leírva, hogy hogy számít, pedig nagyon elvárható lenne...), és talán ezért). Ez azonban rögtön cáfolható, mert az SZTE-FOK (41,7%, ebből MTA-cím: 5,6%) szintén SE-ETK mögé került (17). Tehát úgy tűnik, hogy a rangsorolás elve az, hogy ha bármelyik paraméter a SOTE-n magasabb, akkor a SOTE előrébb kerül. Még feltűnőbb a dolog, hogy a DE-GYTK-n mindkét paraméter magasabb (82,8 %, ebből MTA-cím: 14,1%), mint a SE-ÁOK-n (79,4 %, ebből MTA-cím: 10,7%), de még ez sem elég ahhoz, hogy a DE-GYTK az SE-ÁOK elé kerüljön (mivel mindkettőt másodiknak rangsorolják). Innentől nem létezik semmilyen ésszerű magyarázat (mivel nem létezik olyan súlyozás, ami indokolná a rangszámok iylen fajta kiosztását), az egyetlen lehetőség a tudatos manipuláció.


2. Mondhatnánk, hogy régen volt. De még mindig előfordulnak ilyenek, 2018-as példa, nem orvosi területről:

[link]

A bölcsészkarok között PTE-BTK az 1. az oktatók kiválósága alapján, SZTE-BTK a 2.

[link]

Az abszolút kari rangrorban meg az SZTE-BTK a 3. az oktatók kiválósága alapján, PTE-BTK meg a 4. Hogy jött ez ki? Egyszer az egyiken, máskor a másikon „kiválóbbak” az oktatók, amiket elvileg ugynakkor, ugyanazon paraméterek alapján, ugyanolyan súlyozással értékeltek? (amit még hangsúlyoznak is mindkét cikk alatt: ld. „Mi alapján áll össze a rangsor?”, hogy milyen precízen számolnak, meg mennyit javítottak rajta...) Ahhoz képest mégis sikerül ilyen elemi hibákat elkövetniük. Viccnek is rossz, és teljesen komolytalan. Ki hiszi ezek után el a ranglista bármelyik adatát? És valaki még pénzt is ad ezért a kiadványért. Tudnék még rengeteg konkrét példát mondani, de szerintem a jelenség bemutatására ennyi is elég lesz.


3. Gondolhatnánk, hogy a nemzetközi ranglisták talán hitelesebbek, de nem. A THE-nél pl. a SE life sciences területén valahogy TOP400 lett, miközben egyik oda tartozó tárgyban sem jegyzik a TOP1000-ben sem, nem ám a 400-as listán... Hogy van ez?

[link]


[link]

Vagy ha itt rámegyünk, hogy scores, akkor akár „any subject”, akár „medicine + dentistry”, akár „other health” kategórát állítunk be, a score-ok mindenhol ugyanazok. Tehát nem mérték le tárgyanként külön, de azért rangsorolják, mintha úgy tettek volna.


Innentől meg lehet a listákat lobogtatni, meg még azok közül is mazsolázgatva kiválasztani azokat, amik téged igazolnak, és úgy bemutatni, mintha csak azok léteznének, csak minek...


Ennél a kérdésnél behatóan kiveséztük a témát:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..

2019. júl. 14. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!