Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Miért tiltották be az Othello...

Miért tiltották be az Othello szőlőt és a belőle készült bort ?

Figyelt kérdés

2021. jún. 12. 17:51
 1/8 anonim ***** válasza:
59%
Mert rontotta az uzletet a tobbi bortermelonek. Mert semmi nyavajara nem erzekeny a fajta es csak ontotta magabol a jo minosegu bort. Akkor kitalaltak valami hulueseget ami miatt netiltottak ... de ettol meg az othello a kiraly :)
2021. jún. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%

Csak a bort tiltja az unió, de azt is csak úgy, hogy eladásra nem lehet termelni, saját fogyasztásra viszont igen. Vagyis szőlőt még eladásra is termelhetsz.

Azért nem szabad bort csinálni belőle, mert egyrészt elég gyatra minőség, másrészt meg ha túl sokáig áll a préselt lé a magokon, akkor előfordulhat, hogy veszélyes toxinok termelődnek. Nem csak az otellóra vonatkozik ez, hanem az összes direkttermő szőlőre.

2021. jún. 12. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Phoney ***** válasza:
100%

Ez a probléma a századfordulós Európa össznépi alkoholizmusával kezdődött. Direkttermőből sokkal több és olcsóbb, de egyben rosszabb bort tudtak előállítani, és ez a filléres többlet nem tett jót se a népegészségügynek, se a francia, magyar, stb. borok hírnevének (főleg, amikor már exportra is csinálták a rókaízű borokat), úgyhogy gyakorlatilag ugyanolyan politikai intézkedés áldozata lett, mint kicsivel korábban az abszint.


A "toxinok" (ti. a metanol) csak úgy jött a képbe, hogy a metanolmérgezés réme pont ekkoriban (1920-as évek) tört be a köztudatba, tehát ez volt az a sláger, amivel a legjobban eladható volt a tilalom. Először csak progapandaplakátokon jelent meg a "mérgező direkttermő". Igaz, hogy átlagban (!) valamennyivel magasabb szokott lenni a metanoltartalmuk, de az még mindig igen kevés, pl. töredéke annak, amit a pálinkákban megengednek.


Részletek, idézet tőlem:


Sok helyen fellelhető adatok szerint a fehérborokban 21–117, siller- és vörösborokban 40–160, direkttermő borokban 40–293 mg/l metanol található (itt nem az alkohol, hanem a bor literjében).[20] Ennek konkrétabb tanulmányok is megfelelnek[21], és sehol nem is lehet ezeknél magasabb számokat találni. Ez a közel 300 mg/l egy 12%-os bor esetén abszolút alkoholra és g/hl-re átszámolva 250, vagyis az ötöde sincs annak, ami például a birspálinkában megengedett. Ennek ijedősebb körökben sincs köze a „veszélyes metanoltartalomhoz”. A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) ennél is többet, maximum 400 mg/l metanolt tart elfogadhatónak a vörösborokban. Arról már ne is beszéljünk, hogy a pektinbomba szilvából, körtéből és egyebekből bátran lehet gyümölcsbort csinálni, mert a világ összes gyümölcsei közül csakis a direkttermő szőlőkből lesz „veszélyes metanoltartalmú” bor. Milyen praktikus, hogy amúgy is pont útban voltak.


Ezek a borok egyébként csak Európában „veszélyesek” és tiltottak, a világ többi részén máig is készítik őket.


Egyébként az utóbbi években francia és osztrák borászok is próbálják elérni, hogy mégis csak lehessen már bort készíteni belőlük.

2021. jún. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Phoney ***** válasza:
100%
Az is ide tartozik, hogy kb. annak idején az 1. világháborúig szinte az egész orvostársadalom úgy gondolta, hogy az alkoholizmus igazi problémái mind a töményszeszhez köthetőek (annyira, hogy sokszor még az antialkoholisták is összedolgoztak a borlobbival). Ez persze egyedi esetek szintjén nem is volt alaptalan megfigyelés, de sorozáskor a tömeges egészségügyi vizsgálatokon kiderült, hogy az alkoholisták állapota statisztikailag nem igazán különbözött aszerint, hogy borivók vagy szeszivók voltak. Ezzel is összefügg, hogy a történelemben talán először bort kiáltottak ki "ügyeletes káros italnak".
2021. jún. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk én alapban azt sem értem - bár nem vagyok annyira képzett, mint az előttem szóló- hogyha ez annyira káros, akkor a belőle készült pálinkából 3,5 dl hogy lehet 7200Ft?...de főleg, akkor az miért engedélyezett?

[link]

2021. jún. 12. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Phoney ***** válasza:
100%

ma 20:23

Pontosan azért, mert az egésznek tisztán jogi alapja van :) Pálinkafőzésnél ugyan nem lehet érdemben elválasztani a metanolt (nagyon max. 30%-nyit, ha nagyon az a cél), de mivel a törvény csak a borát tiltja, így ha a főzde tud otellót felvásárolni, akkor főzhet belőle pálinkát.

2021. jún. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a szakmai válaszokat és a sok infot.
2021. jún. 13. 14:01
 8/8 anonim ***** válasza:
43%
Én nem hallottam, hogy konkrétan betiltották, és nem tudom, hogy mennyire igaz, de volt mifelénk egy általános pletyka, miszerint az Othello elég alattomos fajta szőlő, mert ha nem forr ki rendesen, akkor a főzet mérgező is lehet! :/
2021. jún. 13. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!