Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Pálinkára népegészségügyi...

Pálinkára népegészségügyi termékadó? Hogy is van ez, ki fizeti?

Figyelt kérdés

Amiről beszélnek, hogy januártól lesz... hogy is lesz pontosan? Ki és hol fogja ezt megfizetni?


Csak a kereskedőknél jelenik ez meg, pl kocsmárosok, pálinkát értékesítő üzletek...? Vagy már a főzés után kell fizetni?



Az érdekel igazán, ha nekem csak van sok gyümölcsöm, cefrém, és mint bérfőzető kifőzetem magamnak rendes pálinkafőzdében, de a pálinka csak a magamé marad, elfogyasztjuk családban, és nem értékesítjük tovább (amit nem is szabad amúgy se), akkor nekem mint bérfőzető is kell majd ezt az újabb adót fizetnem vagy sem???



2018. nov. 10. 09:13
 1/6 anonim ***** válasza:
56%
Én úgy értelmeztem hogy ha főzeted hivatalosan akkor ki kell fizetni. Utána azt csinál vele minenki amit akar. Csak ha magadnak főzöd akkor nem.
2018. nov. 10. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
57%
Először 2015-be bevezették a legtöbb töményre a pálinkákat és a gyógynövénylikőröket kivéve, aztán 2017-ben a gyógynövénylikőrökre is kiterjedt, most 2019-től meg már a pálinkára is. Pedig 15-ben még azt hittem hogy azért is csinálják hogy a pálinkának meg az Unicumnak nőljön a népszerűsége a többi töménnyel szembe hiszen hungarikum, de úgy néz ki hogy nem. Csak a pénz, az hogy még egy bőrt lenyúzzanak az emberekről. Szerintem ha legálisan főzeted, akkor kell fizetned adót.
2018. nov. 10. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Phoney ***** válasza:
100%

A NETÁt a kereskedelmi forgalomba került italokra vetik ki, a házi és bérfőzetett pálinkához nincs köze.


ma 09:38

Tényleg az volt a cél, hogy a magyar minőségi italokat olcsóbbá tegyék a kommersz és a külföldi itallal szemben (ti. itthon nem igazán készül más minőségi töményszesz, mint keserűlikőr és pálinka), de mivel ezzel gyakorlatilag megvámoltuk (!) az EU-importot, ezért EU-szinten eltöröltették ezt a különbségtételt.


(Egyébként 2017-ben nem a keserűlikőrök NETA-mentességét szüntették meg, csak szigorították, hogy mit lehet gyógynövényes ital címén kimenteni a NETA alól. Azelőtt minden sz*rt NETA-mentessé tettek egy kis gyógynövény hozzáadásával, olcsó vodkát, brandyt, rumot, stb.)

2018. nov. 10. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Phoney: 15 után az adótól tartva pl. a Royal és a Kalinka de más kommerszebb vodkák is elkezdtek gyógynövényeket rakni az italukba ezért 17-be módosították a törvényt és azóta az Unicum, Jager, Becherovka, Hubertus is megdrágult. Én azt mondom eleinte lehet hogy tényleg azt (is) szerették volna hogy az emberek inkább a hazai italokat igyák a külföldiek helyett, de ez a 17-es változtatás nekem már gyanús volt. Igaz hogy így a német Jager meg a cseh Becherovka is drágult de a magyar Unicum és Hubertus is, továbbá tudtommal a Kalinka is magyar vodka, szerintem ezzel pont a magyar italgyártókkal csesztek ki, mert egy Jager, vagy bármilyen nevesebb tömény pont leszarja hogy egy 10 milliós országba ahol amúgy sincs a toppon az életszínvonal csökken az eladásuk az adó miatt, ellenben a Hubertus meg a Kalinka amit külföldön nem is árulnak nagyot bukik rajta hogy a hazai piacon csökken a népszerűsége.
2018. nov. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
De nem szeretném ha kötekedésnek éreznéd, nekem is sok kérdésbe segítettél, itt a leghitelesebb vagy a töményekkel feltett kérdések kapcsán, csak nekem úgy tűnt hogy 17-ben az Unicum és a Hubertus is nagyot drágult sőt az Unicum a Jagerrel kb. egy árba volt a szigorítás előtt és most is kb. egy árba van ez is arra enged következtetni hogy az is megkapta az adót hiába hungarikum így jogosan merülhet fel bennem hogy csak szimplán mént több pénzt akarnak behúzni az emberektől, nem a magyar italok népszerűsítése hajtja őket.
2018. nov. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Phoney ***** válasza:

ma 18:55

Az nem titkolt cél volt, hogy az olcsó magyar italokat is megsarcolják. (Illetve pontosabban a kommerszt, de azt törvényileg nem lehet elhatárolni, már korábban próbálták.) A Hubertus pl. már az elején se volt NETA-mentes, mert hiába gyógynövénylikőr, (részben vagy egészben) előregyártott kivonatokból készül, ami hozzáadott aromát jelent, azzal pedig automatikusan NETA-köteles.

Olvastam a 2017-es szabályozás szövegét, semmi olyan nem volt benne, amitől az Unicum akkor elvesztette volna a NETA-mentességét (illetve elég gáz lenne az Unicumra nézve, ha nem felelt volna meg az új szabályoknak). Nyilván más miatt drágult. A jövedéki is emelkedett, infláció is van, stb.

És a NETA persze nem magyar és külföldi alapján különböztette meg az italokat (az lett volna csak a nyílt vámolás...), hanem elő volt írva, hogy mit kell tudnia a NETA-mentes gyógynövényes italnak. A Jäger valszeg ugyanúgy NETA-mentes volt, így értelemszerűen hasonló arányban drágultak.

Amúgy nem is volt egyszerű követni a drágulásokat, mert valamirevaló boltosok akár 1 évi készletet felhalmoztak, és sokáig a régi áron tudták adni.

2018. nov. 10. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!