Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Honnan tudom melyik a jó bor?

Honnan tudom melyik a jó bor?

Figyelt kérdés
Nyilván több felé választ kaphatok erre, mert több kérdést fel is vet a kérdésem. Úgyhogy pontosítok kicsit. Tételezzük fel, nincs sok pénzem, de meginnék egy bort ezért a Tescoba megyek a boros sorokhoz. Látok egy bort 2500ft-ert de van mellette egy 2600-ért. Azok az információk alapján amik a címkén vannak, hogyan választok? Évszámon kívül mit kell nézni? Illetve ha megnézek egy évszámot, akkor mikori a jó? Nyilván vannak régi baró borok, de a kedvemért maradjunk mondjuk a Tesconal, bár szívesen fogadok bármilyen tippet.

#vásárlás #bor #borászat #Bor választás
2019. ápr. 22. 00:50
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
70%

Még ha amatőrül is hangzik, de az ára valamilyen szinten reprezentálni fogja, hogy mennyire "számít jó bornak". De ha nem vagy nagy boros, lehet hogy rossznak éreznéd... Szerintem kezdetben ne igyál túl száraz borokat. De teljesen édesnek sem kell lenni. Pl. én szeretem a félédes vagy esetleg félszáraz (fehér)borokat. Pl. szürkebarát könnyen tud folyni az ember torkán, de egy debrői hárslevelű szintén tök jó választás lehet. Még 1000Ft sem lesz valószínűleg, mégis finom. Ha bírod a szárazakat, akkor meg pl. a cserszegi fűszeres. Az zamatos bor. Ha meg nagyon édes párti lennél, akkor meg mondjuk tokaji szamorodni. Ezek mondjuk fehér borok. De nagyjából a vöröseknél is így meg lehet találni árcímke szerint. Javaslom, hogy ne próbálj azért "sznobkodni", hanem kóstolj meg több félét, alakítsd ki a saját ízlésed! Kóstolj meg olcsóbbakat is, de azért 400Ft-osig nem kell lemenni, meg a palackosig (bár valakinek az is ízlik, vagy elmegy fröccsbe, forraltborba).

Ha már a borok neve alapján tudni fogsz párat, hogy mi az ami ízlik, akkor már keresheted a hasonlókat. Az 1. amit ugye megnéz az ember, az hogy fehér vagy vörös és hogy mennyire édes vagy száraz. Ez után következnek az olyan jellegek, hogy inkább fűszeres íze van-e, gyümölcsös-e, vagy "lágyabb", kevésbé fűszeres... Én pár éve borozgatok, de eddig az évszámot sosem figyeltem nagyon, és szerintem ahhoz, hogy azt valaki figyelembe vegye, már egész nagy tapasztalat kell. Laikusként inkább csak annyit lehet érezni, hogy idei, friss bor-e, vagy tavalyi, vagy régebbi, esetleg hogy nagyon régi. De azt, hogy 2002-es vagy 2003-as szüretelésű-e, azt szerintem csak sok év után fogod tudni megmondani, ha nagyon belemész a témába... Persze, utána lehet nézni, hogy melyik volt kimondottan rossz vagy jó év a borokra... Vagy ha mondjuk van szőlősgazda ismerősöd, akkor ő is valószínű el fogja panaszolni/dicsekedni/mondani, hogy milyen év volt mondjuk a tavalyi, milyen lesz az idei. Viszont a nagy (és jó) gazdák mindig igyekeznek a legjobbat kihozni a borukból, és a mennyiség helyett a minőséget tartják szem előtt, így a bor készítése során az eljárásokat úgy fogják finomhangolni, hogy lehetőleg ne vegyél észre nagy különbségeket az évek között.

2019. ápr. 22. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
46%
Tehát nem is nagyon tudod, hogy mifélét szeretsz? Akkor ez bizony zsákbamacska lesz. Nem tudsz mit tenni, leveszel egy üveggel és ha nem ízlik többé nem veszel olyat. De még az is lehet, hogy csak rossz évjáratot fogtál ki, vagy egy másik pincészet ugyanilyan bora meg ízlene. A lényeg: a bolti borvásárlás eléggé lutri, olyan helyet kell keresni, ahol kóstolni is lehet, bár azok meg elég drágák.
2019. ápr. 22. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Hogy neked mi a jó bor, azt kizárólag te tudhatod. Mindenkinek más az ízlése. Tudom, hogy a teszkóban nem kóstolhatod meg, de néha vegyél egy-egy üveggel, kóstolj meg többfélét, aztán egyszer jön az "ez kell nekem" érzés. Én többnyire pincészeteknél veszek bort, ha valamilyen borvidéken járok, és szinte mindenhol találok igazán finom borokat. Ha a közeledben van ilyen, akkor inkább házalj ilyenért. Tokaj, Eger, Villány, Balaton környéke nagyon jó ilyen szempontból. Én az édes vörösborokat szeretem, de a tokaji aszúkat se vetem meg.
2019. ápr. 22. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Phoney ***** válasza:
73%

Ha el is tekintünk attól, hogy neked konkrétan mi ízlik, akkor sem lehet a címkéről megítélni, melyik a jó minőségű bor.

Abszolút lehetséges, hogy egy 2500 és egy 2600 Ft-os bor közül az utóbbi lényegesen rosszabb legyen, és ezt a címke önmagában nem árulja el.

Mint a legtöbb alkoholos italnál, itt is csak a konkrét tapasztalat segít, a piac és a pincészetek ismerete – a Te szempontodból: a hozzáértők tanácsa. Ha megmondod, mit akarsz és mennyiért, akkor egyesek tudnak majd konkrét borokat ajánlani.

2019. ápr. 22. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Bubuka508 ***** válasza:
Szerintem kóstolj meg többféle bort, aztán kialakul majd. De ne hajléktalanborokat, hanem igaziakat!
2019. ápr. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
*
2019. ápr. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Koszonom a hasznos valaszokat. Megmondom oszinten nem vagyok nagy boros, igy nincs kialakult izlesem. Viszont mar latom hogy csak az segitheti a valasztast igazan habkostolgatok. Viszont akkor a cimken gyakorlatilag semmi olyan egyedi info nincs a borrol, pinceszetrol ami alapjan esetleg egy borkedvelo kivalasztana egy kostolasra? Most fenyt vetettetek nekem arra hogy gyakorlatilag csak kostolas alapjan jo valasztani. Plane hogy nincs izlesem. Akkor ha nincs kostolo a cimke nem segit? De akkor mik ezek a nagy ar kulombsegek meg akar a tescoban is. Pl 2.000-10.000 ft kozotti kulombsegek mik? Gondolom ott mar kevesbe all fennt a veszelye hogy a dragabbik a rossz. Ott sem fogom tudni cimkerol megtudni mondjuk mitol dragabb bor? Jovoheten megyek legkozelebb aruhazba akkor meg fogom nezni. De addig jo olvasni ezeket az infokat :)
2019. ápr. 22. 17:23
 8/11 anonim ***** válasza:
70%

Tegnap volt balszerencsénk a húsvéti ebédnél egy hamisított Bock Cuvée-vel (8000 forintos bor, rokon dicsekedett hogy tud 5500-ért szerezni valahonnan és adott egy üveggel ajándékba), az illatánál meg az első kortynál nem az tűnt fel hogy milyen íze van, hanem hogy milyen íze nincs, a jó boroknak jellegzetes kellemes illatuk van, néha még a tönkrement jó boroknak is az illata kellemes marad tovább, az ízükről meg egy korty után is lehet mondani valamit, ennek az első kortynál se íze se bűze nem volt aztán 3-4 korty után a bűze már kezdett előjönni, valami 500 forintos lőré (talán kékfrankos) volt, pont nem olyan rossz hogy ha valaki sznobizmusból veszi jó ízűen megigya, mi fél-fél pohár elfogyasztása után kiöntöttük az üveggel.


Kérdező, ha viszonlyag kevés tapasztalattal szeretnél jól bort vásárolni, azt javaslom borászatonként kóstolj meg egy bort, ha azzal úgy érzed hogy jót vettél jó áron akkor valószínűleg ugyanannak a borászatnak a többi borában sem fogsz csalódni.

2019. ápr. 23. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Szóval mint a többiek is, te is azt mondod hogy csak a kostolassal megyek valamire. Sőt, ha pl ezt a történet veszem alapul amit te tapasztaltal most húsvétkor, akkor gyakorlatilag tényleg csak ez a megoldás van. Köszönöm hogy mégerositetted megjobban. Bár nem értem a válaszod miért írja hogy 54%-bam hasznos, mikor más is ezt írta. Én meg nem is reagáltam rá. Remélem valaki ezt is meg magyarázza majd mi volt ezzel a baj.
2019. ápr. 23. 20:29
 10/11 mindentudó99 ***** válasza:
Sokszor egy jó házibor többet ér a csilivili palackosnál. Nekem Zalagyöngyéből van jórészt és egyéb más fehér szőlőből a fehérborom. Nagyon finom. Más kiváló Kékfrankos bort készít házikerti termésből. Egyébként a legjobb valami borvidék környékén körbenézni pincékben. Lehet többfélét kostolni. Abból vásárolsz ami ízlik.
2019. ápr. 26. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!