Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Vegánok! Tudnátok segíteni?...

Vegánok! Tudnátok segíteni? Nem kérek kritikát azoktól, akik ódzkodnak a vegán életmódtól.

Figyelt kérdés

Vegán szeretnék lenni, de nem tudom, hogyan kezdjek bele. Miután nem vegán kaját eszek rosszul érzem magamat. Leírnátok légyszi, hogy ti miért lettetek vegánok? Nehéz betartani a vegán életmódot? Tudom sokan az etikai oldal miatt lett vegán. Légyszi kifejtenétek hogy miért?


Ui.: Bocsi a szóismétlésért.



2017. jan. 15. 17:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt egyszerű se váltani, se elismerni, hogy egyetértek a vegánsággal, de aztán sokkal könnyebb lesz. Ha egyszer hozzászoksz a vegán bevásárláshoz - főzéshez, akkor már nagyon könnyen és kényelmesen fog menni.

Amugy maga az ok roppant egyszerű nekem: az állatok érző lények. Nem kéne meghalniuk, mert nincs szükségünk rá, hogy megegyük őket.

Kezd úgy, hogy többet nem veszel állati hozzávalókat. Elöször mindent el kell olvasni. A legegyszerűbb, ha magadnak főzöl, növényekből. Lehet keresni egyszerű vegán recepteket, vagy bonYolultabbakat, amik mondjuk hagyományos ételekre hasonlítanak, ha azt kívánod, de a legegyszerűbb, ha összeállítasz egy alapkészletet, és aztán mindig csak összedobálod azokat a hozzávalókat, amikhez kedved van. Szükséged lesz némi alap tudásra, hogy milyen növényeket érdemes enni rendszeresen, ilyet találsz például a veganlettem.hu oldalon. Nem bonyolult amúgy annyira, kellenek hüvelyesek, gabonák, magok, csonthélyasok, zöldségek (zöld levelesek), meg fűszerek, és nagyjából jó vagy.

2017. jan. 15. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi!
2017. jan. 15. 18:58
 3/9 anonim ***** válasza:
40%

A gyümit ki ne hagyjuk! :) Csak nyersen, üres gyomorra, és önmagában, nyersen fogyasztva tud hasznosulni, máskülönben megerjed, és nem igazán hasznosul a tartalma.


Az iménti okokból -meg mivel ezt emészti meg a gyomor a leghamarább- többnyire csak délelőttönként / reggelenként ajánlatos csak a gyümölcsfogyasztás.

De a lényeg, hogy ne keveredjen a gyomorban mással a nyers gyümölcs.


(Néha lehet hőkezeltet is, de az csak élvezeti cikk, nem egészséges.)

2017. jan. 15. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

Ha csak simán elhagynád az állati eredetű ételeket, akkor valószínűleg kevesebb kalóriát ennél a szokottnál. Ha kevés energiát viszel a szervezetedbe, (bármilyen étrenden), akkor fáradt leszel, levert, fájni fog a fejed stb.

Ha eleinte tanácstalan vagy, hogy mit ehetnél egy vegán étrenden, akkor használj hús/tej/tojás pótlókat. Példák:

A szójagranulátum pont olyan, mint a csirke, olcsó is, sok fehérje és kevés zsír van benne.

A tescoban vannak vegán felvágottak, virslik. Ezek 500ft/200g, de nagyon finomak.

Tofut lidlben, aldiban éri meg venni, 180g/200ft

A herbaházban nagyon nagy választékban vannak vegán ételek, és ez a legolcsóbb hely (csokik, rágcsák, "felvágottak"...)

A legtöbb pékségnek is vannak vegán cuccaik, utánanézhetsz ezeknek, ha eszel ilyesmiket.


A húspótlókra persze nincs szükség, de megkönnyíthei az átállást. Egyél sok teljes értékű növényi ételt (rizs, bulgur, gabonafélék, krumpli, zöldségek, gyümölcsök), hiszen ezektől lesz instant energiád, ezktől leszel egészséges.

2017. jan. 16. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A szója nem valami egészséges, túlzott arányban tartalmaz fehérjét.


Idézlek továbbá, előző:


"Ha csak simán elhagynád az állati eredetű ételeket, akkor valószínűleg kevesebb kalóriát ennél a szokottnál. Ha kevés energiát viszel a szervezetedbe, (bármilyen étrenden), akkor fáradt leszel, levert, fájni fog a fejed stb."


Ez a valóságnak csupán az egyik fele.


Az igaz, hogy vannak, akik a vegetáriánus kosztra való átálláskor pár napig rosszul érzik magukat, hiszen kezdenek ekkor felszabadulni a korábbi (akár bio!) húsevés során felhalmozódott mérgek, ami hosszabb távon előnyös folyamat, salaktalanítás.


A másik fele az, hogy az ember számára a hús egyfelől tehát terheli, mérgezi az emberi szervezetet, valamint a hús emésztése ÖSSZESSÉGÉBEN ÉS VÉGEREDMÉNYÜL több energiát von el a szervezettől, mint amennyit ad. A húsevés hirtelen ad nagy energiát, majd az emésztés miatt hamar éhes lesz az ember, hosszú távon a húsevés az egyik fő oka az emberek kimerültségének.


(És akkor nem számítottam bele azt a tényt, hogy HA EZEN FELÜL élelmiszerboltból vásárolt húst fogyaszt valaki, akkora tömegtenyésztésből eredő felesleges, mesterségesen a szerencsétlen állatokba etetett hormonokat stb is elfogyasztja...)


Ellenben a fokozatos böjt, méregtelenítés energiát ad, már ha jól végzi az ember.

(De sajnos egyes vallások szárazböjtöt is előírnak, avval NEM értek egyet, eleve a vallásokkal sem).


A megfelelő időben és módon végzett böjtölésen kívül pl a gyümölcskúra is energiát adó, tisztító jellegű, persze nem csak úgy akármikor végezve és nem minden gyümölccsel működik. Pl nekünk, európaiaknak az almakúra remek, többnyire a saját éghajlaton termő, bár vannak kivételek is.


Persze az optimumra célszerű törekedni, az ember érzi, mikor képes böjtre, milyenre; valamint érzi az ember azt, hogy mikor inkább ételből, növényi ételből merítene energiát.


Nem mindegy persze milyen növényből, mikor, mit mivel együtt fogyasztva, mit külön fogyasztva, és nem mindegy a böjt / tisztítókúra módja se.


A gyümölcsöt kizárólag nyersen egészséges fogyasztani önmagában, és csakis üres gyomorra akkor is, ha történetesen nem gyümölcskúrázik az ember.


Ellenben ha más is van a gyomorban a gyümi mellett, az savasodást okoz, de olykor még önmagában a gyümölcsöt fogyasztva is tapasztalhatunk gyomorégést (bár inkább csak a nemesítettek kapcsán, pl a dinnye eredetileg zöldség, ez még önmagában is erjed a gyomorban).


Egy csipetnyi kurkuma por, vagy gyömbér por 10 percen belül megszünteti a gyomorégést, ha szárazon nyállal jól elkeverve nyeljük le minél hamarabb, akár étkezés előtt, vagy közben.

2017. jan. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
55%

Ezt sem halottam még, hogy a hús negatív kalóriás lenne...


Nos, kérdező, hogy mennyire nehéz betartani, az egyéni. Van, aki belepusztulna, ha nem ehetne egy hónapig húst, na annak eléggé lehetetlen. Aki túl sok ételcsoportot kihagy a növények közül, annak is nehéz. S ha eddig sok állati terméket ettél s nem tudsz eleget a veganizmusról, bizonyára akkor sem lesz könnyű az elején. Mindenesetre erre nem lehet válaszolni. Tuti van, akinek nem vegánnak lenni lenne extrém nehéz...


Nem vagyok vegán, de az etikai okok nagyon fontosak számomra. Ha eszem is állati terméket, igyekszem vigyázni a származására, némi kényelmetlenséget is vállalva az ügy érdekében. Mivel az ember ritkán tudhatja, hogy akár a háztól vett állati termék tényleg megfelelően tartott állatoktól származik-e, megértem, hogy sokaknak vonzó a vegán étrend. Amúgyis elég gazdag és élvezetes, már ha valaki egyszerűen csak vegán s nincsenek egyéb komoly limitjei.


Rengeteg vegán blog van, rengeteg cikk, tájékozódj :) Vannak igen kellemes kombinációk, amikkel az aminosavprofil miatt sem igen kell aggódnod.

Ha a kalóriabevitel túl sok vagy túl kevés lenne, akkor mindig lehet változtatni az étrended összetételén. Vegánként nem muszáj pl. sok cukrot enned, ez csak egy opció. Vannak 80/10/10 vegánok és szénhidrátszegény vegán étrendek is. Szénhidrátdúsabb vegán étrenden is választhatod, hogy kevés gyümölcsöt eszel, inkább sok zöldséget s némi gabonát. Rengeteg opciód van.

2017. jan. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Azért a dolog nem olyan bonyulult. Kezdj el növényket enni és figyled megad, melyiktől hogy érzed magad jól:)..

és nyilván amelyiktől jól érzed magad, abből egyél többet!

Az olajos magokakat vedd be és edd, kell a fehérje :)

Sok sikert és tiszteletem neked!

2017. máj. 4. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Előző, a fehérjéket nem szabad túlzásba vinni, ezen felől abból kell a legkevesebb. Glükózból (monoszacharid) lényegesen több kell, pl nyers gyümölcsök formájában.


Másfelől az olajos magvaknak az olajtartalma a döntő, ezért hívják így, és elsősorban azt nyeri ki ezekből a szervezet.

2017. máj. 5. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A legtöbb embernek nagyon nehéz túlzásba vinni a fehérjét, azonkívül abból a legmagasabb a minimális mennyiség. Zsírnál alacsonyabb a minimum, a szénhidrát pedig nem esszenciális tápanyag, aki bírja, az akármennyire minimalizálhatja, csak emiatt semmi baja nem lesz.

Nyilván a vegánok nem szoktak nagyon alacsonyra menni vele (az nagyon durva és nehéz műfaj), csak mondom, azzal nem kell annyira foglalkozni, nincs kötelező minimális mennyiség.

2017. máj. 5. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!