Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Kovász készitése házilag - a...

Kovász készitése házilag - a felét mindig kiveszi, miért?

Figyelt kérdés

Az alábbi videóban kovász készitése közben a hölgy a felét mindig kiveszi. Miért kell kivenni? Miért nem lehet inkább kétszer annyi lisztet és vizet tenni hozzá?

https://www.youtube.com/watch?v=V5BpOOOANFg



2020. márc. 19. 10:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
90%

Azért kell kivenni, mert ha az élesztőgombák és tejsav-, ill. ecetsavbaktériumok túlságosan is felszaporodnak, akkor túlságosan is sok szén-dioxid keletkezik.


Ugyanis ezek a mikroorganizmusok "aerob működésűek" azaz a működésükhöz elengedhetetlen a megfelelő oxigén utánpótlás.

2020. márc. 19. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Kommentek közt ott a válasz.

Mert a tömegével megegyező mennyiséggel kell megetetni. Az első etetésnék ha nem veszed ki a felét akkor 10+10 deka lenne, a második etetésnél már 20+20 aztán 40+40...ami feleslegesen sok

2020. márc. 19. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Rosszul írtam a mértékét de a lényeg ugyanaz, pazarlás
2020. márc. 19. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Jó de az nem pazarlás, hogy 8 napon át kidobjuk mindig a felét? Nem lehet a kivett részt valamire felhasználni?
2020. márc. 19. 11:28
 5/14 anonim ***** válasza:
54%

1-es voltam;


Lényeg a lényeg, a kovász csak akkor "működik", ha a mikroorganizmusok számára van megfelelő tápanyag és oxigén utánpótlás, ugyanis ezek a mikroorganizmusok emberi beavatkozás nélkül önmagukat pusztítanák el, mivel az általuk termelt "salakanyag" (szén-dioxid), továbbá a tápanyaghiány megöli azt az életközeget, amelyben képesek szaporodni.


(Maga az "élesztő" sem más, mint nedvességtől teljesen megtisztított kovász.)

2020. márc. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

# 4


Süss vele kenyeret!

2020. márc. 19. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
86%

# 4

"Jó de az nem pazarlás, hogy 8 napon át kidobjuk mindig a felét? Nem lehet a kivett részt valamire felhasználni?"


Dehogynem! Indíthatsz újabb kovászokat - kérdés, hogy mennyire van szükséged?


Ugyanis ha van liszted és vized, akkor gyakorlatilag annyi kovászt tudsz legyártani magadnak, amennyit csak akarsz.


Ezért sem értem az emberek "élesztő felvásárlási mániáját" - valszeg ők még nem tudják, ha van lisztük - márpedig a liszt manapság az elsődleges vásárlási cikk a piacon - akkor lehet kenyerük anélkül is, hogy ahhoz külön élesztőt vásároljanak.

2020. márc. 19. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
78%
# 7 : tovább is lehet ajándékozni... Aki kicsit idősebb, még emlékezhet arra, hogy 20-30 évvel ezelőtt így terjedt a "barátság kenyér", vagy "vatikáni kenyér" , hogy gyakorlatilag a felszaporodott kovász-anyagot kellett X számú ismerősnek továbbadni, azzal a céllal, hogy ők is terjesszék tovább....
2020. márc. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

#8 mármint 1990-2000 között? Akkor voltam tizenéves, de nem emlékszem erre. Ezt itt csinálták, Magyarországon?

(nem kötözködésből kérdezem, szeretem a kultúrtörténeti érdekességeket)

2020. márc. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
46%
Nem vagyok járatos a kovászkészítésben, de láttam egy műsort (Jakupcsek), ahol egy mesterpék elmondta, hogy egy kovászt, amit nem használ, "etetni" kell. Arányokat ne kérdezz, de évekig lehet ugyanaz a kovászod. Le is lehet fagyasztani, és újra elkezdeni etetni. Meglepődtem, mert ezt soha nem hittem volna, hogy ilyen létezik. Nem írok hülyeséget, külföldi versenyekre vitte a saját kovászát lefagyasztva. Ha érdekel, keress rá az aktuális részre a neten. Tavaly év vége felé volt ez adásban az ATV-n. Szerintem youtube-n is fent van valahol.
2020. márc. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!