Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » Más betűkészletekkel rendelkez...

Más betűkészletekkel rendelkező országokban van betűtészta?

Figyelt kérdés
Annyira jó móka volt gyerekként írogatni evés közben, most a mi gyerekeink is elkezdték olvasgatni a borsólevest és elgondolkoztunk a férjemmel, hogy vajon pl a japán gyerekeknek is van-e ilyen kandzsikkal. 😄

2022. márc. 13. 21:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Japán eléggé kizárt, mert nem betüket használnak, hanem szótagokat jelölnek a kanjik.

De el tudom képzelni, hogy cirill vagy görög betükkel lehet.

2022. márc. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
89%

Nem világos, hogy ki és mikor találta fel a betűtésztát (ami külföldön "ábécé leves" néven terjedt el, hiszen elsősorban levesbe rakták, esetleg paradicsomos raguba "Alphagetti" néven). A párizsi élelmiszerboltok már 1877-ben árulták. A sűrített ábécé levesek egyik általános amerikai márkája a Campbell márka. Ezt a levest versenytársaihoz hasonlóan, nevelő értéke miatt árulják, elsősorban gyerekek számára. (A Campbell céget egyébként 1869-ben alapították, és mivel ennek a cégnek a terméke a legismertebb a piacon már a 19. század óta, ezért nincs kizárva hogy ők találták fel a betűtésztát, bár az élelmiszer történészek között megoszlik ez a téma, hiszen a pontos és hivatalos forrás egyenlőre nem ismert.)


A kérdés minden esetre nagyon jó, és emiatt nekem is felkeltette az érdeklődésemet – mivel kedvenc témaköröm a gasztronómia. (Gyerekkorom óda nem ettem betűtésztát, úgyhogy már el is felejtettem szinte.) Utána is jártam ezért ennek a témakörnek, de arra az eredményre jutottam, hogy a latin ABC betűin kívül nemigazán akad olyan verzió, amely a latintól eltérő karakterekből áll (még cirill vagy görög betűk sem).


Az ok viszont egyszerű. A latin betűk - a nyomtatott NAGYBETŰKRE gondolok, természetesen ékezet nélkül - folyamatos vonalvezetésűek. Ami azt jelenti, hogy mindegyik betű egyetlen, meg nem szakított vonalból áll, és a betűk is viszonylag egyszerűek: [link]


Összehasonlításként itt van a cirill ABC, amelynek a karakterei már jóval bonyolultabbak: [link]


Viszont ha már a japán nyelvnél tartunk, a japánok nem csak kandzsikkal írnak, ott van náluk a szótagírás, ami a nyelvükben az alaphangokat jelölik, és amiből a kandzsi nevű képírás is építkezik:

[link]

[link]


Persze találtam képet arról, hogy hogyan is nézne ki egy hiragana ABC leves: [link]

De ez természetesen egy fantáziakép és alapszinten megvalósíthatatlan a normál gyakorlatban.


Amint már említettem, a világon írás szempontjából az egyik legegyszerűbb a latin ABC. Azt a gyártósort megtervezni és felállítani, amely képes előállítani a latin betűket, jóval egyszerűbb, mint pl. az olyan betűk esetében, amely komplex, összetett és főleg ékezetes, vagy külön, egymástól függetlenített vonású karakterekből állnak.


(Csak poénból jegyzem meg, ha esetleg valakinek a jövőben eszébe jutna rúna ABC betűtésztát – azon belül a magyar rovásírás karaktereket – gyártani, akkor a latin után az volna a legkönnyebben előállítható betűkészlet tésztából, hiszen a karakterek egyszerűek, a vonalvezetés szintén folyamatos, nincsenek ékezetek vagy különálló vonalak ergo a tésztaformázót ugyanúgy le lehetne gyártani, mint a latin betűk esetében.)

2022. márc. 14. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
86%

Kettes, van rovasiras betuteszta [link]

Lidlben olasz napokon lehet kapni olasz betutesztat, mi azt szoktuk venni, mert tojásmentes

2022. márc. 14. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
80%

#3


Pardon, ezt nem tudtam (vagy legalábbis nem néztem utána)! Viszont jó tudni hogy akkor ezek szerint ilyen is van. 🙂

2022. márc. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!