Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » A palacsinta magyar vagy svéd...

A palacsinta magyar vagy svéd étel eredetileg?

Figyelt kérdés
Vagy talán egyik sem?
2018. szept. 17. 16:52
 1/10 A kérdező kommentje:
Valamint a Gundel, illetve hortobágyi palacsinta az magyar? Vagy külföldön is van ilyen, csak más néven?
2018. szept. 17. 16:56
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Svéd az meg hogy jön ide?

Egyébkent az őse a Római Birodalomból származik. S a legtöbb nemzetnek megvan a sajat verziója.

2018. szept. 17. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
87%
Hortobagyi és Gundel magyar specialitások. Utóbbi hungarikummá is vált!
2018. szept. 17. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
91%
A palacsintának úgy tudom, két fő verziója van: az amerikai(pancake), és a francia(crêpe). Mi a francia, lapos verziót vettük át, és magyarosítottuk. Így jött a hortobágyi és a gundel palacsinta. A kakaós, lekváros, meg egyéb verziók nem magyar találmányok, rengeteg országban eszik úgy a palacsintát.
2018. szept. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Már félve írok bármit is, mert le lettem hülyézve, amikor a (kenyér)lángost a pizza édestestvérének írtam, s összefüggése hoztam a pogácsát a focacciával. Pedig nem én találtam ki egyiket sem.

A palacsinta őstörténete a római korig nyúlik vissza. Latin neve placenta (igen, pont ugyanaz, mint a méhlepényé).

A római légiók egyik étke volt az eltarthatósága miatt.

A Duna-menti területekre is általuk jutott el.

Magyar leírásokban az 1500-as években szerepel először.


A raggmunk, pannkakor is lepény, hasonlít is a palacsintára, de sokkal kevésbé mint az említett kenyérlángos a pizzára.


A római kori palacsinta mutációja, mint ahogyan a magyar is.

2018. szept. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
28%

Mind a gundel, mind a hortobágyi csak az utóbbi évizedekben kitalált éttermi változat. A hortobágyi konkrétan a kommunista "adjuk el a msnapos pörköltöt" konyha eredménye, kedves 2-es.


Hunkarikum. Ja. Mágazoli is. Ez nem egy értékmérő meg nem egy nívódíj.

2018. szept. 18. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
87%

6-os! Nincs kétségem afelől, hogy egyes éttermekben a maradék pörkölt felhasználási módja volt a hortobágyi.

De százesztendős szakácskönyvek is írnak róla.

2018. szept. 18. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
65%

7

:) Nem igaz.

Idézem:

"Az étel neve ellenére valójában nem a Hortobágyról származik, az 1958-as brüsszeli világkiállításra találta ki egy magyar szakács, nevét egyszerű marketingfogásként kapta a kifejezetten a kiállításra kreált összevágott borjúpörkölttel készített étek. Egyedi íze, könnyű elkészítése miatt hamar népszerű étellé vált. Egy hasonló recept már az 1930-as években is volt publikálva."

2018. szept. 18. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
91%

A kérdés nem erről szól, de önmagadat cáfolod.

Az 1958-as recept nyilvánvalóan nem kommunista ármánykodás a maradék (talán romlott is) ételek felhasználására.

Az Újházy, a Jókai, a Székely sem új házból, jókából, székelyekből készül, s a brassói sem Brassóból származik stb.

És mintha 1930 előtt sem a komcsik vitték volna a vendéglátást.

2018. szept. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
49%

9

Nem, nem cáfolom magam, de imádom az ilyen belekapaszkodókat ...


Maga a hortobágyi palacsnta mint NÉV és ÉTEL, EBBEN A FORMÁBAN 1958-ban jelent meg.


EGYSZER, egy könyvben, egy HASONLÓT leírtak 1930-ban, azaz volt egyetlen szakács, aki már egyszer töltött húsfélét palacsontába. Nem azt, nem olyan, csak hasonló JELLEGŰT.


Követezésképpen kommunista találmény a hortobágyi palacsinta, 1958-ból, akkor is, ha egyszer már valaki valamilyen húsélét rakott palacsintatésztába az országban.

2018. szept. 18. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!