Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Ti miért és hogyan lettetek...

Ti miért és hogyan lettetek vegák (vegánok)?

Figyelt kérdés

Miért lettetek azok? Egészségügy? Etikai ok? Állatszeretet?


És hogyan? Egyszercsak eldöntöttétek és másnaptól egyáltalán nem ettetek húst? Vagy néhány hét alatt álltatok át pl először napi egyszer, aztán csak heti 1-2 szer, aztán semmi?


2019. szept. 11. 09:16
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

Én hirtelen, egyiok napról a másikra kezdtem a vegán étrendet (étrend, nem fanatikus életmód!), mert elég sok egészségügyi problémám volt, amikre javasolták, legalább pár hétig állatmentesen étkezni. Belekezdtem tesztként és mivel ugrásszerüen javult az állapotom, gyakorlatilag minden panaszom megszünt, ezért maradtam emellett, már több éve.

Az egészségügyi okok miatt az állatok védelme is valamennyire szerepet játszik, de ezt csak magamtra nézve érzem valamennyire fontosnak, térítgetni, másokat a mindenevöség miatt kritizálni nem szoktam, ezt ugyanis nagyon negatív dolognak tartom.

Mindenkinek joga van úgy élni és úgy étkezni, ahogy akarja, ha én elvárom másoktól, hogy tekintettel legyenek rám, akkor ezt viszont is be illik és kell tartani.

2019. szept. 11. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
81%

Évekig vega voltam. Gyerekkoromban még megettem a húst, ha elém tették, de soha nem kívántam. Miután külön költöztem, egyszerűen nem vettem többet.


A tojást és a tejtermékeket inkább etikai es környezetvédelmi okok miatt hagytam el, de nem hirtelen, hanem hónapról hónapra fokozatosan. Már 99%-ban kizártam őket az étrendemből, de néha megkívánok egy péksütit, egy szelet csokit, vagy bármit amiben tej és tojás van, bűntudat nélkül megveszem.

Sok vegán emiatt lenéz, ezért nem szoktam magamat vegánként emlegetni. Ha idegenek megkérdezik, miért eszem így, akkor egyszerűen megmondom, hogy vegán vagyok, de ha ezt egy vegán közösségben állítanám, szétszednének. Sajnos, pedig szerintem bárkinek hasznos lehet, ha egy ilyen közösség tagja (akár online), mert rengeteg olyan tipp, tanács, praktika merül fel, amit elvektől függetlenül bárki alkalmazni tud.

2019. szept. 11. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
65%
Az első hozzáállása nagyon tetszik és ezt húsevőként mondom! Több ilyen vega/vegán kéne 👌
2019. szept. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
40%
Én nem vagyok vegán, ritkán eszek húst, tojást, tejterméket meg szinte soha, egészségügyi okokból. Laktóz- és tejfehérje intoleranciám van ami miatt nagyon meg kell válogatnom mikor mit eszek. Van hogy megkívánom a tejes süteményt, eszek egy szeletet, de nem tesz jót ezért ez ritkaság. A tejtermékek elhagyása egyik napról a másikra történt, húst viszont gusztusomtól függően eszek. Nagy szerepet játszik nálam is az állatvédelem, viszont a húsmentes napjaimon nem helyettesítek szójatermékekkel, hanem inkább tésztát, leveseket, salátát eszem.
2019. szept. 11. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
76%

Undorítónak találtam mindig is a húst, mikor elköltöztem, és a szülők végre nem rakták elém, onnantól nem vettem magamnak, felüdülés volt végre.

Emellett pozitívumnak érzem, mert környezetbarátabb és az állatoknak is jobb, de nem ez motivált főleg.

2019. szept. 11. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én régen hittem abban, hogy a haszonállatok azért vannak, hogy megegyük őket, tudtam arról, hogyan vágják le őket (arról nem tudtam, hogy bántalmazzák őket, és hogy borzasztó életkörülmények között élnek). Szóval sosem értettem a vegákat, és vegánokat, haragudtam rájuk, hogy képmutatóak, és azt hittem divatból csinálják, plusz meg voltam győződve, hogy egészségtelen ez az étrend. Tehát nálam teljes átfordulás történt, de ez elég gyorsan zajlott.


A veganizmussal a YouTube-on találkoztam először, felkeltette az érdeklődésemet, mert nagyon ellenszenves volt ez az egész. Elkezdtem nézni egy vegán youtuber videóit, ahol nagyon sok információt kaptam a témában, és kezdtek ledőlni a sztereotípiáim. Állatvédelmi, környezetvédelmi, egészségügyi szempontból érveltek, és mind nagyon logikus volt, de ettől még én nem akartam vegán lenni. Aztán megnéztem a from farm to fridge videót, ami lesokkolt, a mai napig kiborulok tőle. Ezt a videót nem részletezném, de eredetileg azért néztem meg, hogy bebizonyítsam magamnak, hogy én ezek után is tudok lelkiismeret furdalás nélkül húst enni. Hát nem jött össze. Egy hét alatt megundorodtam a hústól, és eljutottam oda, hogy én ebben a kegyetlenségben nem veszek részt többet. Kipakoltam a fagyasztót, átvittem minden állati eredetűt anyámékhoz, közöltem velük, hogy vegán vagyok innentől kezdve.


Párommal együtt élünk, ő maximálisan támogatta a dolgot, nélküle valószínűleg sokkal nehezebb lett volna. Ő tini korában összejött egy vega lánnyal, és sokszor evett náluk, azt mondta, nagyon finomak a vega kaják. Ez a lány mesélt neki először az állatipar kegyetlenségeiről. De párom akkoriban még nem volt motivált, viszont sokkal megértőbb lett a vegetarianizmussal, és sokkal többet tudott róla, mint én. Sokszor mondogatta nekem, hogy nagyon sok húst eszünk, és kevesebbet kellene, de én ezt akkoriban elleneztem, és igazából ő sem tudta megmondani, milyen ételeket kellene akkor főznünk, így mindig annyiban maradt a dolog. Amikor rátaláltam erre a vegán youtuberre, és meséltem neki róla, akkor igazából nagyon átbeszéltük ezt a dolgot, mondhatni belementünk egy értelmes vitába, átbeszéltük az érveket, ellenérveket, de aztán minden maradt a régiben. Másnap néztem meg a from farm to fridge videót, aztán elmeséltem neki. Egy hétre rá csirkét ettünk éppen, és minden egyes falattól egyre jobban megundorodtam. Elképzeltem azokat a csirkéket, amik a videóban voltak. Úgy tettem le a villát, hogy "Szegény csirke!", és tulajdonképpen meggyászoltam magamban azt csirkét, nagyon szomorú lettem. Erre párom felajánlotta, hogy megpróbálhatjuk a dolgot, amin nagyon meglepődtem, mert nem hittem, hogy ő le tudna mondani ennyi mindenről. Kérte, hogy mutassam meg neki a videót. Aznap már főztünk egy vegán kaját. A régi kozmetikumokat elhasználtuk még, de azóta csak vegánokat veszünk, ruházkodásnál is odafigyelünk, hogy minden vegán legyen. Viszont állatkertben voltunk azóta, ami ugye nem vegán, de ezt az oldalát én nem tudom annyira megérteni.


Az én történetemből még annyi hiányzik, hogy kamasz koromban küldtek nekem egy videót. Valamilyen állatot nyúztak meg rajta élve, a bundája miatt, de úgy, hogy utána ott volt a véres csupasz teste, és még pislogott szerencsétlen. Mai napig nem tudom feldolgozni ezt, és esküszöm saját kezemmel nyírnám ki, aki ilyet csinál! Ez után a videó után nem tudtam húsra nézni, akkor kapcsoltam össze először az állatot a tányéron lévővel. Pár napig nem ettem húst, mondtam a szüleimnek, hogy vega leszek, de lebeszéltek erről, és nem engedték, én meg hittem nekik. Ezután eltelt 13 év, mire idáig eljutottam.


Nagyon hálás vagyok annak a youtubernek, akinek köszönhetően megismerhettem a veganizmust. Neki köszönhetően sokkal környezettudatosabb lettem. Nagyon értelmes, okos, aranyos, kedves volt, és mégis annyian bántották, hogy azóta letörölte az egész csatornát.

2019. szept. 11. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Etikai okokból és egészségügyileg is sokkal jobb így természetesen.
2019. szept. 18. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!