Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Elgondolkodtam a vegán életmód...

Elgondolkodtam a vegán életmódon de a tojás elhanyagolását nem értem. Ha házi tojás miért nem ehető?

Figyelt kérdés
Jó értem hogy a lényeg hogy ne együnk állati eredetű ételeket de a dolgok miértje érdekel engem, nem a divat. Tehát jó, állatot nem eszek, tejet nem iszok. De ha a tojó megtojta a tojást amit amúgy is megtojik miért nem ehetjük meg?

2016. máj. 23. 20:16
1 2 3 4
 1/33 A kérdező kommentje:
Igazad van de én ha rá is térnék erre az életmódra nem így gondolkoznék, szóval inkább maga a túltenyésztés meg állatok által kibocsátott metán meg stb. stb. ami miatt nem ennék húst. Mert vannak ilyen felmérések amik szerint pl. a világon lévő tehenek sokkal jobban teszik tönkre az ózon réteget mint az autók által kibocsátott gázok "elvileg" és ez tesz sokat a globális felmelegedésnek.
2016. máj. 23. 20:32
 2/33 anonim ***** válasza:
55%

"Mert abból kell ki a kiscsikre." te ugye tudod, hogy a nagyüzemi tojó életében nem lát kakast, vagyis a tojásból semmi nem kell ki?


kérdező, azért, mert állati eredetű ill ahogy a nagyüzemi tojókat tartják, az elég embertelen

2016. máj. 23. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:
Értem ezért kérdezem a normális körülmények közt tartott tyúk általi tojással mivan?
2016. máj. 23. 20:34
 4/33 anonim ***** válasza:
42%
gondolom kiterjesztik ugyanezt a normalis korulmenyek kozott tartott tyukokra is. nem ertek vele egyet, szerintem a HASZON allatokat HASZON celjabol tartjak, persze valoban sokszor gusztustalan modon, de a hazi csirket / disznot / stbt jo korulmenyek kozott tartjak legtobbszor.
2016. máj. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:
Szerintem is, elég gáz is amit művelnek
2016. máj. 23. 20:58
 6/33 anonim válasza:
28%
Bár én vegetáriánus vagyok, (lacto-ovo, vagyis eszek tojást is meg tejtermékeket) de azt kell mondjam, én sem értem a vegánokat. Azért lettem vega, mert megundorodtam a hústól. Az egész egy divathóbort, ők sem tudják megmagyarázni, hogy például miért nem eszik meg a mézet, vagy miért nem hordanak pamutcuccokat.
2016. máj. 23. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
81%

Én ovo-vega vagyok, de csak olyan tojást fogyasztok amit innét a faluból veszünk tehát ismerem az eredetét. Tejterméket nem fogyasztok, de mézet pl. Eszek.


Azok a szellemi fogyatékosok, akik szerint vegánnak lenni divathóbort miért nem néznek utána az alapelveknek, akkor talán nem állítanának bődületes baromságokat?!


1. A vegánság alapelve, hogy ne HASZNÁLJUK KI az állatokat. A tej, amit a tehén ad legyen a borjúé; a tojásból legyen kiscsibe fair tartásban.

2. Az állatokat ne kínozzuk, tartsuk ôket méltó körülmények között, mer ugyanolyan élőlények mint egy kutYa vagy macska.

3. Ennek ellentmond a gyapjú viselése is, mivel sok esetben a bárányokat, birkákat bántalmazzák, véresre vagdalják az ollókkal, illetve rugdossák, sokszor súlyos sérüléseket szenvednek az állatok.

4. A nagyüzemi méztermelésnél nagy mennyiségű méhet is bedarálnak

5. A nagyüzemi tyúktartás embertelen, a bionál viszont a tyúkot a kakas jelenléte ösztönzi tojásra, de így nem garantálható, hogy nem fias. Igaz, a tojó jellemzően elrejti a fias tojásokat és kotlik rajtuk, de a hiba megeshet. A fürjtartás dettó.

6. Továbbá az is fotos alapelv, hogy a vegánok szerint nem emberi fogyasztásra valóak az állai termékek, különböző biológiai, erkölcsi és evolúciós okokból.


Nem vagyok vegán és valószínűleg sosem leszek, de az dühít akikir butaságokat írnak és divathóbortnak neveznek egy kifejezetten szigorú erkölcsi alappal rendelkező diétát, csak mert nem ismerik az alapjait.


U.i. Én nem gondolom úgy, hogy a fair, háztáji tejermékkel vagy tojással baj lenne, de tejtermékhez nem jutok hozzá. Ennek ellenére elfogadom, ha valaki ezt problémásnak látja az étrendjében, az ő döntése.

2016. máj. 24. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
66%

Miért lenne divathóbort? Ez annyira nem fair, "divat" felkiáltással elintézni mások megalapozott döntését, szent elveit, amikért áldozatot is hoznak... Tuti sok vegán magasról tesz a divatra, nem is értem ezt az egészet.


Nos. Ez csak a saját kis elképzelésem, de ugye a tyúkok állatok, mint mi, eredetileg szabadok, de a mi kis igényeink miatt kénytelenek számukra feleslegesen tojni. Kibírják, de azért nem lehet annyira szuper s a tojással nem nyernek semmit, csak a jogot, hogy továbbra is az ember rabszolgái lehessenek. Amúgy nekem ez egész OK üzlet eme kegyetlen bolygón. Megmarad a faj és élnek a tyúkok. A házi tartással, ha az egész emberséges (amit nem mindig tudhatunk, én az egyik szomszéd tyúkjainak életkörülményét pont ismerem, kiválóak. főleg mióta nem járnak szabadon s nem eszi meg őket a róka. na ja, a szabadságnak megvan az ára), nincs is bajom, de én is látom, hogy azért ez egy másik faj kihasználása. Egyes vegánok amúgy azzal is jönnek, hogy a tojótyúkok a nagyüzemi termelésből származnak. Ez néha így van, néha nem. Van, aki maga kelteti a tyúkjait, de ha kiöregedett nagyüzemi tojótyúkokat vásárol fel, akik aztán hercig kakasok mellett kapirgálhatnak az árnyas fák alatt, az sem egy igazán rossz dolog, csak ahonnan jöttek.


Szóval nekem a házi tojás még elfogadható (nem ideális, de valami fehérjét ennem kell, szénhidrátszegényen és kényelmesen, biztosan bejuttatva minden esszenciális aminosavat a megfelelő mennyiségben), de van, akinek nem. S a speckó étrendemmel együtt is szeretnék vegán hetet tartani s ha bírnám a sok szénhidrátot, hónapok is lazán lehetnének belőlük. Annyira jó a vegán konyha, ha valaki meg tudja oldani, miért ne adná fel a tojást, ami azért nem felel meg az egészen magas szintű állatok iránti tiszteletnek? S ha pl. gasztroblogger lennék, még gondolhatnék arra is, hogy ha tojásételeket propagálok, akkor az olvasóimat jobban buzdítom a nagyüzemi tojás fogyasztására, ha leírom, hogy én házit eszem, ha nem, ők lehetnek kényelmesek. Nos, én nem izgatnám magam ezen, max. felmerülne bennem, s azt sem hinném, hogy az a pár olvasóm csak miattam enne több akármilyen tojást, de ilyen gondolkodásmódot is lazán el tudok képzelni.


Igazából nekem se kéne húsevést ajánlanom a fehérjével hadilábon álló fogyni vágyóknak, de ha egyszer alkalmas rá. Bár a legtöbbször a tojást írom. Amit ha megfogadnak, elindulnak bolti tojást venni és az is az én lelkemen szárad, ha kicsit egészségtelenül gondolkodom...


Késő van, hagyom az ilyeneket. Nekem az öléssel sincs akkora hatalmas bajom, ez a bolygó erről szól. A felesleges ölés már zavar (nekem nem kell hús, akkor minek haljon meg miattam egy nagyobb állat? mert kicsik folyton halnak, a közlekedés már csak ilyen. míg elhozzák a zöldségeimet, ki tudja, hány rovar s néha macska kerül a kerekek alá... ez van), de az állatkínzás és a hipokriták és a fejek homokba dugása még sokkal jobban. Vagy az emberi butaság és intolerancia. Amiben a bigott vegánok is "jók", már az intoleranciában.


"A tojó megtojta a tojást, amit amúgyis megtojik" - ez nekem pont olyan, mint az "úgyis levágták, miért ne együk meg". Ha kisebb a kereslet tojásra, akkor kevesebb tyúkot tartanak s kevesebb él az ember árnyékában szolgaságban, ami nekem normál házi körülmények közt nem annyira zavar, de bizonyos nézőpontból igenis nem szabad, pedig minden állatnak annak kellene lennie. Kár, hogy a bolygón ez ember nélkül sem megy s már írtam, a szabadságnak eleve ára van.


A vegánok amúgy érdekesek. A kutyájuknak általában vesznek húst, én pedig még nem vegaként sem akartam rabságban tartani állatot, csak nagyon ritkán s nagyon óvatosan, biztosítva, hogy ne szenvedjen. A húsevők kiesnek, mert nem akarok húst venni neki, de a többi is necces. Nem normális dolog egy állatfajt ketrecbe zárni csak mert néha poénos lesz ránéznem és foglalkoznom vele. Ezt sem viszem túlzásba, de van egy pont, ahol az ember igazán kínozza az állatokat. A működésképtelen mutáns törpekutyafajták s egyéb állatok szépen kihalnának, ha maguktól létrejönnének, de az ember hülyeségei miatt tenyésztik őket s nem számítanak az érzéseik, csak az ember számít. S még csak nem is gyógyszerkísérlet (amit szintén nem helyeslek, de érthetőbbnek tartok), csak jajdepoén.


Messzire vezet ez. De nekem az a véleményem, hogy egy vegánnak, aki hozzám hasonlóan gondolkodik s alapvetően tiszteli az állatokat s nem az ember játékszerének s szolgájának tartja őket, ilyesmi is lehet a vegánsága hátterében. Az állatok helye a természetben van, bármilyen kegyetlen is az. Rabságban tartani s kihasználni őket változó mértékben humánus, nem nagyon tiszteletteli és nem természetes. Bár mi a természetes, ha az ember, a természet része se az? Az állatok is kihasználják a másik állatot, kegyetlenek vele, meg jó eset, ha gyorsan megeszik. Persze mi mások vagyunk, bár nem bölcsek, intelligenciája pedig sok állatnak van... Nekünk viszont hatalmunk is, aminek nehéz ellenállni.

2016. máj. 24. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
100%
2016. máj. 24. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
100%
Úgy látom nem nagyon érted a vegánság lényegét.
2016. máj. 24. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!