Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Olyan ételt ehetek, ami...

Olyan ételt ehetek, ami oltóenzimet, és nyomokban halat tartalmazhat?

Figyelt kérdés
Az oltóenzim 100%-osan állati eredetű? Mert ha igen, akkor nem eszem meg. A nyomokban halat tartalmazhat pedig mit jelent? Most hogyha 100 dobozban van véletlenül egy kis halszármazék, az nem a világ vége. Eléggé figyelek a vegetáriánus étkezésre. Amiről tudom, hogy van benne akár egy kis zselatin, azt nem eszem meg, de olyat nem csinálok, hogy nem eszek mondjuk trappista sajtot, mert minimális esély van arra, hogy az oltóenzim állati eredetű.
2016. okt. 7. 13:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
23%

"de olyat nem csinálok, hogy nem eszek mondjuk trappista sajtot, mert minimális esély van arra, hogy az oltóenzim állati eredetű."


Szerintem most össze fog törni a világod: a sajt tejtermék, és a tej állati eredetű...


A "nyomokban ... tartalmazhat" - azt jelenti, azon a gépsoron, üzemben ilyen ételeket is dolgoznak fel. Takarítanak meg minden, és az adott ételbe direkt nem is tesznek belőle, de nem zárható ki, hogy molekuláris szinten bejut.

Ez az allergiásoknak fontos, pl. egy mogyoróallergia akár halálos is lehet, ezért egy mogyoróallergiás jobb ha nem eszik olyan ételt, amely nyomokban tartalmazhat ilyet. Pl. gyárt egy cég 30-féle joghurtot, pudingot stb., és van köztük mogyorós puding is. A vaníliás pudigba vagy az epres joghurtba nem tesz mogyorót direkt egy szemet sem, de ráírja az allergiások miatt, hogy tartalmazhat. Lehet ugyanis, hogy véletlenül valaki beleejt egy szemet vagy mittudomén, ott marad valahogy egy gépnél megbújva.

2016. okt. 7. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
60%
Fényevésre gondoltál már? Csak légy nagyon óvatos, nehogy a szentjános bogár fénye a kajádba keveredjen!
2016. okt. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
36%
Trpista
2016. okt. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
48%

A kérdező is csak egy divatvegeteránius, a hülyesége mellett.

Amúgy tökéletesen igaza van az egyik válaszolónak, bizony a sajt is állati eredetű.

Kérdező, sütiket szoktál enni?Brrr, gyorsan hagyd abba, tojás van benne, és képzeld azt a tyúk tojja, ami ugye állat.Legalábbis gyerekkoromban még annak számított...mamár ki tudja.

2016. okt. 7. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
97%
A kérdező védelmében: ő nem vegán, valószínű, hogy lacto-ovo vegetáriánus, azaz olyan állati eredetű termékeket fogyaszt, ami nem jár az állatok leölésével. A sajt határeset, mivel a tej belefér, az oltóenzimet viszont a leölt borjú gyomrából nyerik.
2016. okt. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
94%

Nem tudom, mi a divatvega, de rendes vegákat is folyton megvádolnak vele, fogalmam sincs, miért.


Nem vegán a kérdező, ez egyértelmű, de legalább nem akar halat enni vegaként, mert értelmesen kezeli a dolgot (emlékezetes a gyk-s halevő vegán. de találkoztam, már magát vegánnak nevező szalámievővel is. s így menjen el rajtuk a laikusabb ember, aki azt se tudja, hogy mi az "állat", nemhogy a (sima, nem vegán) vega).


A megfogalmazás fura lehetett annak, akinek lövése sincs az oltóenzimekről (én most gugliztam rá, nekem se volt). Nyilván egy sajtevő vegának nem gond, ha valami 100% állati, de az oltóenzimnél ez tuti nem tojás vagy tejtermék, hanem az állat szerves része. Vannak növényi és állati oltók s baktériumoktól származók, ezt olvastam az előbb, a cikk szerint ez utóbbi szokásos manapság, de ez egyetlen netes cikk, szóval passz.

Majd rákérdezek a termelői piacon a kedvenc sajtászomnál, ő mit használ. Eszembe se jutott eddig, hogy a sajt se feltétlenül vega, hiányoztak hozzá az ismereteim. Köszönöm, kérdező, most ennyivel is többet tudok.

2016. okt. 7. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

6.: Igen, jól tudod. Van növényi, és állati eredetű oltóenzim.


Akik nincsenek tisztában a fogalmakkal, minek jártok ide, piros kezeket gyűjteni?? A vegán nem ehet tejet és tojást. Divatvegetáriánus pedig miért lennék? Mi nem csak azt nem esszük meg, amin csont is van...

Próbálom elkerülni az állati származékokat. Nyilván a gyógyszereket figyelmen kívül hagyom, de szerintem gáz, ha egy magát vegetáriánusnak nevező személy zselatinból készült gumicukrot majszol...

2016. okt. 7. 18:14
 8/11 anonim ***** válasza:
40%
Hagyjad, a sok selejt még nem hallott az ovo-lakto vegetarianizmusról.
2016. okt. 8. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
91%

Én vegetáriánus vagyok, és amikor az apukám egyszer sajtfesztiválon járt, számos nagy sajtgyártó cégnek a fejével beszélt, köztük például a Tolle igazgatójával, és megtudta, hogy az oltóenzim, amit a sajtok készítésénél alkalmaznak mindig úgymond szintetikus eredetűek, tehát nem valódi állati enzimet használnak, hanem baktérium tenyészetből származó enzimet, vagy valami ilyesmit mondott. Azt mondta mindenki, hogy így sokkal gazdaságosabb is.

Szóval ha csak vegetáriánus vagy, mint én, akkor ehetsz sajtokat. Én is nagy dilemmában voltam, és igyekeztem minél kevesebbet enni belőle, és még most is így van, de nyugodt vagyok olyan szempontból, hogy legalább állati enzim nincs benne.

2016. okt. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
37%

Ha az szerepel a csomagoláson: oltóenzim, akkor az elég nagy valószínűséggel (halott) állati eredetű. Bár mostanában láttam már úgy is feltüntetni: "állati oltóenzim", ilyenkor 100%, hogy állati gyomorból származó.

Ha az van ráírva: mikrobiológiai oltóenzim, csak ilyenkor biztos az, hogy nem állati eredetű.

2016. okt. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!