Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Dietetikus eletmodvaltas miatt?

Dietetikus eletmodvaltas miatt?

Figyelt kérdés

Vegre elszantam magam es kiprobalom a vegetarianus eletmodot, viszont ha rosszul csinalja az ember, tobbet art mint hasznal. A megfelelo tapanyagbevitel miatt gondoltam arra h erdemes lenne talan dietetikushoz fordulnom h osszeallitson egy vega etrendet.

Csinalt mar valaki ilyet? Hogy mukodik ez es mennyibe kerul kb? Vagy esetleg tudtok ti jol bevalt etrendet vagy elelmiszert ami tuti kell h egeszseges maradjak hus nelkul is?

18/l



2017. okt. 4. 14:19
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Es legyszi senki ne oktasson ki h "a vegasag hulyeseg" stb, megvan a sajat velemenyem, csak segitsege szeretnek kerni a vegaktol :)
2017. okt. 4. 14:25
 2/15 anonim ***** válasza:
78%

Próbáld ki a cronometert, abban minden adatot megtalálsz az egyes élelmiszerek tápanyagtartalmáról (pc-n használd, mobilon fizetős).


Vegetáriánusként - hasonlóképpen a vegánként is - lehet abszolút egészségesen és egészségtelenül is étkezni. Ez főleg attól függ, hogy mennyi feldolgozott élelmiszert fogyasztasz, illetve mennyi élő (nyers) élelmiszert, de összességében még egy bénább vega étrend is egészségesebb annál ahogyan az átlagember táplálkozik.

2017. okt. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Koszonom!
2017. okt. 4. 16:31
 4/15 anonim ***** válasza:
52%

A vegetáriánus étrend alapvetően jóval egészségesebb a mindenevőnél es nehéz elrontani. A vegán még jobb, de lassan állj át.


Azért felesleges a dietetikus mert nincsenek olyann tápanyagok amik csak a húsban lennének meg, viszont vitaminokból és ásványi anyagokból jóval többet tartalmaznak a növények. Így nem igazán van mit elrontani.

2017. okt. 4. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Ebben is van valami, a vegan eletmodot nem tervezem egyelore, de ki tudja :) jol tudom a vega etrendben fontoa h a zoldsegeket nyersen fogyasszuk vagy jo parolva, fozve is? (Csak mert ugye a vitaminok elvesznek a fozessel, a husba megmarad)
2017. okt. 4. 19:30
 6/15 anonim ***** válasza:
69%

A vízben oldódó vitaminokat (pl C vitamin) a hőkezelés elpusztítja, teljesen mindegy, hogy milyen forrásból vitted be.

Az a fontos, hogy az étrendednek minimum 30%-a legyen nyers (nekem általában kb 40-60), illetve, hogy a főtt ételek mellé fogyassz nyers élelmiszert is, pl savanyúságként.

2017. okt. 4. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
65%

Csak a hőre érzékeny vitaminok vesznek el főzve, tehát a C vitamin (ezért is baromság a citromos tea ilyen szempontból) valamint a B5 és a B9.

A vitaminok 95%-a nem érzékeny a hőre, úgyhogy ne aggódj.


De nem is értem ez miért kérdéses, az állati termékekben jóformán nincsenek is vitaminok, így a vitaminbeviteled csak nőni fog, ha több zöldséget-gyümölcsöt-hüvelyest eszel, és ha eddig is rendben volt, akkor mi romolna el?


Fehérjét a legjobban hüvelyesekből és gabonákból ill. ha fogyasztasz tejtermékeket akkor a sajtból tudod bevinni.


Mondjuk a tejet konkrétan biztos elhagynám a helyedben a számtalan káros hatása miatt.

2017. okt. 4. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
54%

Mi az hogy a húsban megmarad a vitamin...?? kezdetnek nincs is benne, ill. teljesen elenyésző mennyiség a zöldségekhez képest.

Vagy nem tudom, én még nem hallottam olyasmiről, hogy valaki karajból viszi be a C vitamint.

A vitamin meg vagy hőre érzékeny vagy nem, tökmindegy hogy milyen étel a forrása.



Ha ennyire nem vagy tájékozott, lehet tényleg jó ötlet a dietetikus.

Csak ne olyanhoz menj, aki a 70-es években tanulta a mesterségét és még abban a tévhitben él, hogy a tej jó kálciumforrás pl.

2017. okt. 4. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Nem eszik olyan forrón a kását, marha nehéz szerintem hiánytáplálkozást összehozni... én legalábbis 10 éve vagyok vega, ingadozó, van amikor 100% vega, van amikor ovo-vega... általában télen kívánom a tojást, leküzdhetetlenül... illetve nagyon nagyon ritkán eszem olyan csokit, esetleg fagyit, amiben lehet tej, de ez olyan ritka alkalom, hogy emiatt nem tekintem magam lakto-ovo-nak, de kinek hogy tetszik...


A lényeg, hogy változatosan kell enni, közhiedelemmel ez nem azt jelenti, hogy rengeteg féle ételt egyél, hanem annyit, hogy több ételcsoportot... pl gyümölcs, zöldség, olajos magvak, gumósok, gabonafélék stb stb...

Ha ez azt jelenti, hogy legtöbbször banánt, káposztát, krumplit, répát, mogyorót meg lenmagot eszel, az már egy enyhén változatos étrend... de persze senki nincs aki csak ennyi alapanyagot eszik...

Érdemes kipróbálni mindenféle vega receptet ami éppen eszedbe jut, én pl 10 éve vagyok vega, de soha nem ettem vega lasagne(ha így írják)-t, most böngészem a recepteket az elsőhöz...

80/10/10, kína tanulmány ezeket a könyveket ajánlom, de ne vedd őket szentírásnak.

Nekem van egy kialakított "bázis étrendem"

Egy menü ami olcsó és minden benne van, általában azt eszem, kb 3-4hetente változtatok rajta egy kicsit, de kb mindig ugyan az, ezen fellül mikor megkívánok valamit akkor azt... de ha hozzászoksz, akkor tényleg csak akkor nem fogsz minden nap mást megkívánni, csak ha tényleg kell :)

Főleg ha minden megvan az alap étrendben.

Cronometert én is ajánlom

2017. okt. 5. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
A 7-8. miért van lepontozás amikor 100%-ban stimmel amit a vitaminokról írt?
2017. okt. 5. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!