Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » A vegák, vegánok jellemzően...

A vegák, vegánok jellemzően miért a húsfogyasztás teljes felszámolása mellett érvelnek, miért nem a mértékletesség mellett?

Figyelt kérdés

Gyakorlatilag a húsfogyasztás minden valós problémája annak mértéktelenségéből fakad, nem magából a húsfogyasztás tényéből.

A teljes betiltás pedig amellett hogy irreális cél, sok embernél eleve ellentétes hatást vált ki.


2018. márc. 24. 18:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
24%
Nem akarom hozni a sztereopiát de nálunk falusi családba vagy húst hússal ettél vagy egyáltalán nem ettél húst. És a legtöbb család akit ismerek ilyen.
2018. márc. 24. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
84%

A hús betiltása valóban egy irreális cél, nem is hallottam, hogy valaha bárki érvelne emellett.


Nem állapodok meg semmilyen álláspont mellett, úgyhogy csak hogy megértsük egy vega/vegán gondolkozási módját tételezzük fel, hogy a hús fogyasztás egészségtelen és állatot ölni kajáért erkölcstelen.


Egészség: ha valami káros az egészségre, akkor ha egyáltalán nem fogyasztod akkor biztosan nem fog neked ártani. Minél többet fogyasztasz belőle annál nagyobb orosz rulett. Lehet te az vagy akinek semmi baja nem lesz abból, ha havonta elszív egy cigit. De az is lehet, hogy a szervezeted intoleráns és évek során komoly bajok épülnek ki. Pl. érelmeszesedés. És feleslegesen lerövidítetted az életed és az életminőséget, a mértékletes dohányzással.

Persze van olyan kis mennyiség, ahol már tényleg statisztikailag elhanyagolható az esélye, pl 20 évente 3 cigi. De az meg tényleg már mire jó?


Etika: Ezt gondolom nem kell taglalni. Ha nemi erőszak rossz, akkor nincs mértékletes nemi erőszak. Évi egy nő megerőszakolása is sok.

Ha az állat megölése etikailag elfogadhatatlan, akkor a mértékletes megölésük is.


Ez a mértékletesség egy hamis kompromisszum. Nem kell elhagynod a káros vagy károsnak vélt szenvedélyed, de közben nyugtatod magad, hogy ez így nem árt.

2018. márc. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
34%

#2: A nem vegán vegaság is rengeteg állat megölésével jár, így aki annyira komolyan veszi, az csak vegán lehet.


Kérdező, én egyetértek veled, a húsfogyasztás felszámolása amúgyis totálisan irreális, sok problémát pedig drasztikusan csökkentene a szolid fogyasztás. Felesleges húsfogyasztásnak nevezem azt, amikor a büfében csak húsos étel van, így az ember, hacsak nem nagyon erősek az elvei vagy felkészült, muszáj húst enni, ha akar, ha nem. Nem mindenki akar...

2018. márc. 24. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
28%

Van ilyen is, különösen azoknál, akik környezetvédelmi okokból akarják csökkenteni a húsfogyasztást. Úgy hallottam, hogy az USA-ban kezdett el divatként terjedni az, hogy valaki csak hétvégén eszik húst. Magyarországon ez kevésbé lenne nagy változás, de arrafelé sokkal több húsételt készítenek, nem borsófőzelék van fasírttal vacsorára, hanem steak vagy sült csirke.


A második válaszoló érvelésével, miszerint ha valami káros, akkor jobb egyáltalán nem fogyasztani, azért nem tudok egyetérteni, mert általában nem káros élelmiszerekről, hanem káros mennyiségekről beszélhetünk csak. Nagyon-nagyon kevés olyan anyag van, amiből már egy molekula is lényeges kárt okoz. Ugyanakkor nagyon sok olyan élelmiszer van, ami fontos a szervezetnek, vagy fontos tápanyagokat tartalmaz, de kis mértékben tartalmaz károsat is, viszont a káros részhatás elhanyagolható a hasznoshoz képest, ha mértékkel fogyasztjuk. Legegyszerűbb példa az összes gyümölcs, ami mindenféle vitamint és élelmi rostot tartalmaz, de ugyanakkor cukrot is. De ennél sokkal szofisztikáltabb példákat is lehetne mondani. Nem vagyok biztos benne, hogy van olyan élelmiszer, ami semmilyen káros anyagot nem tartalmaz.

2018. márc. 24. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
12%
Nyilván akkor a növényt sem lehetne megölni, ha az állatot sem. A növény is él. Az afrikai éhezőkre nem gondoltok? Itt túl van gondolva minden olyanok által, akiknek soha semmiért nem kellett megküzdeni, csak külföldi eszméket követni, magukat jobbnak gondolni. Mondom mindezt vegetáriánusként. De én nem olyan vagyok, mint az erőszakos vegánok/vegetáriánusok/feministák/kommunisták. A sor végtelenségig lehetne folytatni. Miért kell másokra ráerőszakolni a nézeteiteket?
2018. márc. 24. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Igen, aki arról ír, hogy sok helyen csak húsos ételt árulnak, az teljesen igaz.
2018. márc. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
67%

4-es. Ha valamire azt mondjuk, hogy egészségtelen, az azt jelenti, hogy a haszna, ha egyáltalán van eltörpül a káros hatásai mellett. Nem arról beszéltem, hogy valami kis mennyiségben tartalmaz káros anyagokat.

Ezért hoztam példának a cigarettát. Aminek pont annyi haszna van mint lélegezni.

A gyümölcs az kifejezetten egy rossz példa. A gyümölcs cukor másképpen viselkedik, ha gyümölcsben viszed be, és másképpen ha finomított cukorról beszélünk. Az almának alacsony a glikémiás indexe, hiába van benne cukor. Mert másként szívódik fel.

Valóban minden élelmiszer tartalmaz káros anyagokat, és mindennél van egy egészséges/értelmes határ.

De egy mekis menü nem ez a kategória. Az nem olyan, hogy fontos tápanyagokkal lát el, de ha megennék egyszerre 20-at vese elégtelenséget okozna. Hanem havi egy mekis kaja egy szög a koporsódra. Az ok arra, hogy nem éled meg a 70 éves kort soha.

Oké, ha csak egy káros szokásod lenne akkor működhet a moderáció. De ha minden évben egyszer mekis kaját eszel, egyszer leiszod magad, rágyújtasz, eszel chipset stb; 15 moderált szokás összeadódik.

Dönteni kell, vagy egészségesen akar élni az ember, vagy az egészsége rovására akarja jól éreznie magát a bőrében.

2018. márc. 24. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
74%

"Nyilván akkor a növényt sem lehetne megölni, ha az állatot sem. A növény is él."

Egy vegán nem azért nem öl állatot, mert élőlény, hanem mert nem akar értelmetlen módon szenvedést okozni egy érző lénynek, ahogy azt se szeretné, ha neki azt okoznák. Ahogy egy másik embert is ezért nem szívesen ölnénk meg, csak ha muszáj. Teljesen logikus és empatikus vélemény.


"Az afrikai éhezőkre nem gondoltok?"

Körübelül 14-szer annyi vegán étkezési szokásait lehet kiszolgálni ugyanannyi termőfölddel, mint egy mindenevőét.

Illetve a hús egy luxus-cikk.


"De én nem olyan vagyok, mint az erőszakos vegánok/vegetáriánusok/feministák/ko mmunisták."

Még szerencse, hogy te nem vagy olyan, mint azok akik azt hirdetik, hogy mindenkinél jobbak.


"Miért kell másokra ráerőszakolni a nézeteiteket?"

Jó kérdés, engem is idegesít, hogy egész életemben mást se hallok, a barátaimtól, az iskolában, amikor a családi asztalnál egyetlen húsevő kisebbségként ülök az asztalnál,

hogy egészségtelen amit csinálok, honnan szerzem a rostjaimat, ennyi erővel ehetnék embert is, "egy Bruce Lee se mondta még, hogy a marhapörköltől lett ilyen szálkás".

Komolyra fordítva a szót, mert attól ami jelenleg folyik a húsiparban, szenvednek az állatok, a bolygó és az emberek is.

Az emberi jogok is úgy terjedtek el, hogy a humanisták "ráerőltették" másokra a nézeteiket.Ha senki nem emel hangot az igazának, soha nem lesz jobb hely a világ.

2018. márc. 25. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
47%
Én konkrétan nem a húsfogyasztást tiltanám be hanem az állattartást. Tudom hogy ez nagyon radikálisnak tűnik MOST, de csak ugyanúgy ahogy a rabszolgatartás betiltásának gondolata is nagyon radikálisnak tűnt Amerikában 200 évvel ezelőtt.
2018. márc. 25. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
59%

Nem vagyok vegán,csak vegetáriánus. Szerintem az otthon tartott csirke tojásával, boci tejével nincs baj. A nagyüzemi állattartással van baj. Ha az emberek nagy része legalább vegetáriánus lenne, már drasztikusan csökkenne a húsipar által kioltott életek száma. Ha pedig vegán,akkor értelem szerűen sokkal inkább.

De a vegánság a mai világban olyan kihívás amit nehéz megvalósítani. Nem is itthon a négy fal között hanem amikor sokat utazol, sokszor eszel együtt más emberekkel és még egy vegetáriánus kaja elkészítése is kihívás, nemhogy vegán. (én a húsevő családomra főzök. volt hogy azért nem voltam vega, mert nem volt pénzünk kétfélét főzni és egyfolytában tésztát ettem meg kenyeret zöldségekkel és ez ártott az egészségemnek. inkább átálltam arra amit ők is ettek. Most már okosabban csinálom, de anyagilag így is megterhelő)


Igen, a vegán lenne a legjobb a környezetünknek (és nem csak az állatoknak, nekünk is) ám én gyarló módon csak vegetáriánus vagyok. Igaz, nekem az egészségem az első és már ez is fél siker.

2018. márc. 25. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!