Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » "A meditáció tárgya a gyakorló...

"A meditáció tárgya a gyakorló vérmérséklete szerint." Vágyakozás, szenvedélyesség esetén melyik meditációs tárgy javasolt? Alant bővebben van erről írva egy linken, de a szenvedélyre vonatkozó nincs felsorolva.

Figyelt kérdés

[link]


"A ... gyakorlatot a gyakorló személyiségének és spirituális fejlettségének megfelelően választják ki."



2021. nov. 8. 19:58
 1/7 Grimfox ***** válasza:
Nagy eséllyel a 10 anusszati közül a hetedik, a test az, amit érdemes választani. A vágyakozás, és szenvedélyesség a testhez kötődik. De a vágyakozás, és szenvedélyesség felbontására kell használni a meditáció tárgyaként választott testet, nem pedig ezen tulajdonságok további megerősítésére, kiterjesztésére, elmélyítésére. Az a szellemi fejlődéssel ellentétes irányba vezet. Emellett a három érték közül a moralitás, mint szellemi ellenpontja a vágyak, és szenvedélyek kielégítésének. És a cikk végén van egy tanács is: "A hat színtelen kaszina és a négy forma nélküli állapot minden vérmérsékletű gyakorló számára megfelelő."
2021. nov. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Igen, olvastam a szövegben az általános javallatokat, de nekem most speciális kellene.

Miért gondolod, hogy a testen kellene meditálni? Nekem épp ellenkező tippem volt. El tudod magyarázni a nézetedet?

Arra gondoltam, hogy ha "ellenkező előjelű tárgyon" kell meditálni, akkor pont nem a testen, én így agyaltam.


Vagy esetleg ebből a felsorolásból:

"A páli szövegmagyarázatokban további segítségek szerepelnek, hogy a gyakorló a vérmérséklete alapján hogyan válasszon meditációs tárgyat:


Kapzsi: a tíz irtózatos tárgy; vagy a 32 testrész feletti meditáció (lásd: Patikkúlamanaszikára).

Gyűlölködő: a négy brahma-vihára; vagy a négy szín kaszina.

Mulya: légzés tudatossága.

Hűséges: az első hat felhalmozása.

Intelligens: halál vagy béke felhalmozása; az étel visszataszítóságának elemzése; vagy a négy elem elemzése.

Spekulatív: légzés tudatossága."


választani valamit, ami a legközelebb álla a szenvedélyességhez. Talán a kapzsiság? Vagy az nagyon más?

2021. nov. 8. 22:55
 3/7 A kérdező kommentje:

Ezt találtam:

"A patikkúlamanaszikára (páli: Paṭikkūlamanasikāra, szingaléz: පටික්කූලමනසිකාරය, පිළිකුල් භාවනාව, Patikulamanasikaraja, Pilikul Bhavanava, kínai: 不淨觀, Pu-csing-kuan, japán: 不浄観, Fudzsókan)[* 1] páli fogalom, amelynek magyar jelentése a „visszataszítóságon való elmélkedés”. Ez arra a hagyományos buddhista meditációra vonatkozik, amelyben harmincegy testrész vizsgálata történik különböző szemszögből. A szati (tudatosság) és a szamádhi (koncentráció) fejlesztése mellett ezt a meditációt a vágyak és a kéjek leküzdésére is használják. A temetői elmélkedések mellett ez a meditáció koncentrál a visszataszítóságra (páli: aszubha).[1]"


Te erre gondoltál?

2021. nov. 8. 23:01
 4/7 Grimfox ***** válasza:
A vágyakozás, és a szenvedély a testből ered, a test kielégülését keresi. Ha ezen túl akarsz lépni, meditálnod kell ezen a témán. Ha ez az alaptermészeted része, annál inkább. Ez áll közel hozzád, ezért erre könnyebb koncentrálni, mint mondjuk a dharmára.
2021. nov. 8. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi.
2021. nov. 8. 23:21
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyszerűen ne csinálj semmit. Ezt persze nem tudod megtenni, mert az a szokásunk hogy kivetítjük magunkat. Ilyenkor próbáld elengedni a képzelgéseket. Csak légy jelen a pillanatban. Bármi ami megjelenik, azzal ne kerülj azonosulásba, csak figyeld meg. Figyeld meg hogy bármit megfigyelsz az nem lehetsz, mert Te a megfigyelő vagy. Újra újra észrevenni az akadályokat, és lebontani azokat, az a meditáció. Persze ez ülés közben a legegyszerűbb, mert akkor nem igen zavarnak "külső" tényezők :)
2021. nov. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. nov. 10. 11:01

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!