Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Tesztelhető valahogy a szublim...

Tesztelhető valahogy a szubliminális üzenetekre való fogékonyság?

Figyelt kérdés
Például valami video, ahol a másodperc törtrészéig felvillanó rövid feliratokat raktak be, bizonyos egyszerű felszólításokkal (pl tedd fel a jobb kezedet), majd ugyanezt a videót lejátsszák lassítva, ahol már tudatosan is olvashatók a feliratok, és így tudod ellenőrizni, hogy az előbb (a gyors változatnál) szót fogadtál-e az utasításoknak, éreztél-e kényszert, hogy feltedd a jobb kezedet stb.

2016. márc. 8. 08:25
 1/9 A kérdező kommentje:
Tehát ahol saját magát teszteli az ember.
2016. márc. 8. 08:27
 2/9 anonim ***** válasza:
Simán,csinálj egy saját videót!
2016. márc. 8. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Saját magadat sosem tudod jól tesztelni, mert:

1. egyetlen minta statisztikailag értéktelen, nem lehet következtetést levonni belőle

2. a tudatos torzítások miatt az ember alkalmatlan arra, hogy saját magát megfelelően kiértékelje.


Nem véletlenül végzik úgy a "jó" teszteket, ahogy végzik:

- sok mintával, tehát minél több vizsgált alannyal,

- kontrollcsoporttal, tehát olyan referenciacsoport, akiket nem tesznek ki a vizsgálandó dolognak, de ugyanúgy kiértékelik őket. Az ő eredményeikhez hasonlítják a valódi vizsgált csoport eredményeit, hogy kiszűrhető legyen a valódi hatás a "zajból",

- "vakítva", tehát úgy, hogy az alanyok nem tudják, hogy ők a kontrollcsoportba vagy a vizsgált csoportba tartoznak-e, hogy ez ne befolyásolja őket,

- "duplán vakítva", tehát úgy elvégezve, hogy sem a vizsgált alanyok, sem a kísérletet lebonyolító személyzet sem tudja, melyik a kontrollcsoport és a vizsgált csoport, hogy az ő értékelésüket se befolyásolja a várt eredmény,

- független kiértékeléssel (peer review),

- metaanalízissel, amikor több kísérletet vetnek össze és értékelik ki az eredményeiket.


Talán érezhető, hogy ez mennyire távol áll attól, hogy megpróbálsz saját magad tesztelni valamit. Nem baj persze, ha próbálkozol, csak ne vedd túl komolyan az eredményeket, és legyen eszedben, hogy az ember éppen saját magával szemben a legelfogultabb.

2016. márc. 8. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 death42 ***** válasza:
Szerintem ennek semmi köze a tisztelethez. Inkább egy felkérés.
2016. márc. 8. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Reklámok ismétlődése , megnyerő külsők csomagolások . Politikai kampányok hízelgése , lelkesítése gyengékre történő hatása . Ezek bizonyított tények .
2016. márc. 8. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
#5: senki sem kérdőjelezte meg, hogy ezek bizonyított tények-e, és a válaszodnak abszolút semmi köze sincs a kérdéshez.
2016. márc. 8. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

12:10, nagyon félrehord a gondolkodásod. Direkt csinálod?

Az én olvasatomban Kérdező nem azt akarja tesztelni, hogy a szubliminális üzenetekre általában mennyire fogékonyak az emberek. Ha ezt akarná, akkor kellene a több tesztalany, a kontrollcsoport és a többi, és ekkor lehetne beszélni arról, hogy statisztikailag mi értelmes és mi nem. De ezt szükségtelen tesztelni, mert már megtörtént.

Kérdező a saját fogékonyságát akarja tesztelni. Ehhez se mások nem kellenek, se kontrollcsoport nem kell. Hanem pl. a 15:59-kor válaszoló által felvillantott témák. Az azokkal kapcsolatos reagálásából, önelemzéssel, következtetni tud a saját fogékonyságára.

2016. márc. 8. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7:

A válaszomat így kezdtem:

>Saját magadat sosem tudod jól tesztelni


És nem véletlenül írtam ezt. A válaszom azt próbálta bemutatni, hogy miért nem fog menni az önelemzés és önértékelés. Persze, semmi akadálya, hogy a kérdező próbálkozzon az említett témákkal, de az előítéletei és torzításai miatt nem fog megbízható eredményt kapni. Egyszerűen fogalmazva: azt az eredményt fogja tapasztalni, ami az előítéleteit, önmagáról alkotott képét erősíti.

2016. márc. 8. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! A tudatküszöb felett működő hatásokat és az arra fellépő reakciókat, vágyakat szoktam figyelgetni, de a tudatküszöb alattiakat nem tudom, mennyire lehet tetten érni. (Bár nem tudom, lehet, hogy nem is a konkrét hatásokat kellene elemezni, csak egy általános, "cselekvés előtt megkérdőjelező", tudatos hozzáállásra rászokni.) De azért kíváncsi lennék egy "vegyél kólát"-féle rejtett üzenetes filmre, csak tényleg nem jó úgy (ahogy írta is egyikőtök), hogy az ember előre tudja, hogy tesztelve lesz, mert másképp fog reagálni. Lehet az is, hogy ezek a rejtett felszólítások csak akkor hatnak, ha egy minimális hajlandósága eleve van az alanynak, pl szereti a kólát, és az üzenet csak felerősíti az amúgy is meglévő vágyát a kóla iránt. Ha pedig utálja a kólát, akkor hiába az üzenet, a tudata felesleges infóként kezeli az üzenetet.
2016. márc. 9. 13:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!