Kezdőoldal » Ezotéria » Parapszichológia » Te miért józanodtál ki az...

Te miért józanodtál ki az ezotáriából?

Figyelt kérdés

Olyanokat kérdezek akik régen nagyon hittek benne, ezoterikus világképet vallottak és éltek.

De azóta visszataláltak a racionális talajra.


Mennyit tartottatok meg az ezoterikus világnézetetekből?

Hogyan sikerül összeegyeztetni a kettős magyarázatokat?



2019. jan. 16. 13:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
49%

Ha az anyagon túli világ egy barack, akkor az ezotéria a barack húsa, a spiritualizmus pedig a magja.

Tehát amikor az ezotériából való kiábrándulásról beszélsz,akkor jó eséllyel el sem jutottál a magig.



Igen, vannak tévtanítások és félreértések az ezotéria világában de hol nincsenek?

2019. jan. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
43%
Egy idő után minden értelmes ember rájön, hogy több millió fényévre lévő csillagok nincsenek hatással az emberre például. De vannak olyan emberek is, akik erre nem jönnek rá. Kizárásos alapon ők nem tartoznak az értelmes emberek közé.
2019. jan. 16. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
33%

A kezdő löket, ami miatt meginogtam, az az volt, amikor anyukámat támogatta egy tévés jós, hogy lépjen le tőlünk. Aztán betöltöttem a 20-at, elmentem otthonról én is és már nem hallgatom az ezoteriás "hülyeségeket" mindennap. Mindig is érdekelt a pszichológia, ekkortájt kezdtem el olvasgatni a témában, és rájöttem, hogy a dolgok, amiket több éven át hallgattam, az nem az ezotériához kapcsolódnak, hanem a pszichológiához, csak a megfogalmazás volt más.


Nem voltam benne soha olyan mélyen az ezóba, de én így távolodtam el tőle teljesen.

2019. jan. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
15%
Amíg vannak naív emberek,mindig lesz olyan aki meggazdagszik rajtuk.
2019. jan. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 kreténpali ***** válasza:
54%

Ahogy Anteaus, a Nox faj egy képviselője mondta a csillagkapu 1.évad 7.részének zárójelenetében O'Neillnak:

-Egy nap talán megtanuljátok, hogy a ti utatok nem az egyetlen.

2019. jan. 16. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
87%

Velem fordítva történt. Én az exoterikus világképből józanodtam ki, és egyre inkább internalizáltam egy ezoterikusnak/spirituálisnak mondható szemléletmódot, és rájöttem, hogy az sokkal racionálisabb, mint az úgynevezett racionális gondolkodás, ami alatt általában a domináns nézetek kritikátlan elfogadását értik.


A paradigmaváltás nálam a tudatos álmodás miatt ment végbe, mert azt is általában az ezotériához sorolják, de volt egy spontán tudatos álmom, amit azután többször is sikerült megismételnem különböző módszerek (pl. valóságellenőrzéses módszer) segítségével. Ráadásul a tudatos álmodás létezést már több ízben bizonyították laboratóriumi körülmények között pofonegyszerű kísérleti módszerekkel. A vizsgált alanyoknak betanítottak egy előre megbeszélt szemmozgást, amit az álmukban reprodukáltak, lévén a REM fázis során a szemgolyó valóban mozgásban van. Így ha álomban meghatározott irányba és ütemben mozgatom a szemem, az kívül, egy külső szemlélő számára is látszani fog.


Ugyanez a helyzet a meditációval, ami szintén ezoterikusnak mondott, pedig nagyon komoly pozitív hatást tud gyakorolni a tetsi/szellemi egészségre. Számos meditációs módszerről bebizonyították már a jótékony hatásait.


Az asztrológia már nehezebb kérdés. Ott valóban muszáj először hinni, aztán a tanultakat megvizsgálni húsvér embereken. A dolgot bonyolítja egy népszerű félreértés, miszerint csak és kizárólag 12 embertípus létezik a zodiákus alapján. Ez nem igaz. Mindenkinek egyéni képlete van, és legalább 12+1 égitest (ha a fel- és leszálló holdcsomópontot és az aszcendenst is megengedően égitestnek számolom) befolyásolja mindenki személyiségét. Az úgynevezett népszerű asztrológia csak egy jeggyel számol: a napjeggyel, azaz csak a nap helyzetét vizsgálja az egyén születési képletében. Innen nézve valóban jogos a "racionalisták" kritikája, mert a napjegyből nem lehet levezetni egy egész személyiséget. Ezért van az, hogy két pl. mérleg jegyű ember annyira el tud térni egymástól. Ráadásul ezek csak tendenciák, egy meghatározott képletű ember más lenne más-más szociokulturális körülmények között.

Továbbá ez nem arról szól, hogy az égitestek hatással vannak az emberre. Ennek tényleg nem lenne értelme. Ez arról szól, hogy a születésekor mindenki kap egy térképet az életéhez való eligazodáshoz, és a térkép sarkalatos pontjait egy-egy égitest jelöli.

2019. jan. 16. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat.
2019. jan. 16. 22:52
 8/11 anonim ***** válasza:
54%

Én régen is agnosztikusnak tartottam magam és most is annak tartom. Az ezotéria, okkultizmus mindig is nagyon érdekelt, de inkább "mitologikus" szempontból, szimbólumként, fantasy-alapanyagként.

Viszont nemrég rájöttem, hogy régen, bár szkeptikus éleslátónak hittem magam, mégis sokkal naivabb, hiszékenyebb, idealistább voltam, mint mostanában. Azt hittem, nem félek a haláltól, volt bennem valami homályos, be nem vallott remény-hit féleség, hogy úgyis lesz még utána valami, a tudat nem pusztulhat el, nem függhet teljesen az anyagi világtól.

Mindig is könnyen össze tudtam egyeztetni ezt a félig-meddig ezoterikus sugallatot a racionális világgal, hisz a természetfeletti mindig transzcendens, így képtelenség racionálisan érvelni ellene, materialista bizonyítékot vagy cáfolatot találni rá. Evolúció, ősrobbanás? Ez semmilyen alapon nem zár ki egy isteni jelenlétet. Ha létezik bármiféle kozmikus tudat, teremtő erő a világ mögött, valószínűleg sokkal nagyobb és elvontabb, semmint hogy kezdetleges tudományos fejlettségünk mellett felfoghassuk.


Ami leginkább megingatott és rávett, hogy még szkeptikusabban fogadjak mindent, az - Lovecraft kozmicizmusa mellett - Carl Sagan véleménye:

[link]

(Carl Sagan rá a példa, hogy az ember lehet "spirituális", mély gondolkodó anélkül, hogy valamilyen megalapozatlan, ködös humbugban hinne.)


Mi táplálja valójában a hitet? Szeretnénk remélni, hogy nem halunk meg örökre, hogy valaki gondoskodik rólunk, hogy a világ nekünk készült. Az egész univerzumot a saját ábránkra képzeljük el, a saját morálunkat, elvárásainkat vetítjük rá. Már nem gondoljuk azt, hogy a Föld a világ közepe, de még mindig szeretnénk hinni, hogy az ember az.

Nagyon vonzó az elképzelés, hogy a világ mögött van valami terv és van kijelölt célunk a kozmoszban, de épp ezért nagyon gyanús is. Azt már nehezebb megemészteni, hogy mi magunk szabjuk saját határainkat, de sokkal érettebb hozzáállásnak tűnik.

https://www.youtube.com/watch?v=MBRqu0YOH14


#6, szerintem a tudatos álmodás és a meditáció nem bizonyít semmi ezoterikus, természetfeletti dolgot, hiába sorolják még néhányan ebbe a témakörbe. Ezek csak elmeállapotok.


Az asztrológia számomra is érdekesebb kérdés, mert bár alaptalan pszeudotudománynak tűnik, saját tapasztalatom szerint van benne valami (kaptam egy nagyon alapos, találó elemzést egy hivatásos asztrológustól. Nem Barnum-effektusról van szó, mert elég specifikus volt, ráadásul azelőtt úgy gondoltam, hogy a saját jegyem (általános leírása) nem is nagyon illik rám.)

Nem hiszem, hogy az égitestek befolyásolnának minket. Már nem tudom hol olvastam, de érdekes ötlet, hogy az asztrológia analógiákon alapul (amint fent, úgy lent), aminek talán még tudományos alapja is van, csak ma még nem fejtettük meg, mi az.

Érdekes amúgy, hogy ez az asztrológus sem hisz az ezotériában, ő úgy gondolja, h az asztrológia az évezredes megfigyelések statisztikájára épül.

Gyanús viszont, hogy az évezredek során a Föld tengelyének dőlésszögéből kifolyólag a csillagjegyek lassan eltolódtak, így állítólag az ismert rendszer ma már nem is pontos.


Ezenkívül soha nem tapasztaltam semmilyen természetfeletti, józan ésszel meg nem magyarázható jelenséget. De ha valaki igen, és nekem is be tudja mutatni, légyszi írjon nekem! Nagyon-nagyon örülnék, ha bizonyságot nyerne, hogy "több dolgok vannak földön és égen..."


És te, kérdező? Racionális vagy ezoterikus beállítottságúnak tartod, tartottad magad? Te is változtál? Mi késztetettt a kérdés kiírására?

2019. jan. 17. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"ezek csak elmeállapotok"


de mi van azzal,amikor megálmodja valaki a jövő egy részletét?az is elmeállapot,vagy az mi a csuda?vagy visszatérő álmai vannak valami feladatról,amit nem csinált meg,elszalasztotta a lehetőséget,és mikor hasonló jön,megint megálmodja majdnem ugyanazt az álmot?mint valami figyelmeztető álom?

2019. jan. 17. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
82%
35 éve nagy kultusza volt az UFO-knak. Ráadásul ez volt az a kor, amikor Mo-on is megjelentek Däniken könyvei. Olyan hihető volt minden! Nagyszerű "bizonyítékok" álltak rendelkezésre, amelyeknek csak az akkori technológia szabott határt. Dänikenből mondjuk elég hamar kiábrándultam, amikor rájöttem a trükkjére, de az UFO-k jöttét sokáig hittem. Aztán ahogy telt-múlt az idő, ahogy fejlődött a technológia, a "bizonyítékok" nem hogy sokasodtak volna, hanem egyre többnek kérdőjeleződött meg a hitelessége. Aztán amikor már az éhező etiópok is csúcsminőségű kamerával szerelt mobillal mászkáltak, és mégse született egyetlen normális felvétel sem, betelt a pohár.
2019. jan. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!