Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Házasság » Vezetéknév kötőjel?

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Vezetéknév kötőjel?

Figyelt kérdés

Igazából ez csak érdekel,hogy mióta jött divatba a két vezetéknêv

Tudom,hogy sokféle változata van a felvett neveknek

simán y

Yné

Y yné

Y-x

Egyáltalán nem veszi fel a férj nevét.

Mostanában miért terjed el két vezetéknêv kötőjellel, 1 éve csak is kizárólag ilyet látok


Pl Horváth-Nagy Éva

Miert lett ez ennyire elterjedt



2020. ápr. 19. 05:11
 1/9 A kérdező kommentje:
Láttam már kacifántosabbat is ami mindkét vezetéknév hosszú és elég fura a hangzása
2020. ápr. 19. 05:14
 2/9 anonim ***** válasza:
65%

A világ változik és a szokások is. A nők már a nevükben sem akarnak a férj tulajdona lenni. Régen Szabó Béláné volt, azt sem lehetett tudni, mi a keresztneve. Aztán kicsit modernebb változat, Szabóné Nagy Erika, itt már legalább volt valamennyi önálló személyisége.

Mostanság vagy meghagyják a saját nevüket, vagy a saját vezetéknevük helyett a férjét veszik fel, ami ritkább. Illetve meghagyják a saját és felveszik a férjük vezetéknevét, ezt hivatalosan kötőjellel tehetik meg.

2020. ápr. 19. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A -né nekem egyszerűen öregasszonyosan hangzott, viszont szerettem volna felvenni a nevét, hogy az egész családunknak ugyanaz legyen a neve, ha majd gyerekeink is lesznek. Furcsa lenne számomra, hogy én X vagyok, ő és a gyerekek meg Y. Így lett kötőjeles, de már bánom, most már simán lecserélném a vezetéknevemet az övére, mert nagyon hosszú így. A gyerekek csak az ő nevét kapták.
2020. ápr. 19. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"1 éve csak is kizárólag ilyet látok"


Nem egy éve terjedt el, hanem régóta.

Amúgy sokan meghagyják az eredeti nevüket

2020. ápr. 19. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Az elmúlt 1 évben sokkal többet látom így mint bármikor máskor
2020. ápr. 19. 09:00
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez fura, az én környezetemben meg inkább vagy a férj nevét veszik fel (tehát Kiss Marikából lesz Szabó Marika), vagy egyáltalán nem változtatnak rajta semmit. Én kötőjelesen vettem fel, még 3 éve, akkor is nagyjából olyan sűrűséggel láttam ezt a változatot, mint most, vagy talán még sűrűbben is. De lehet, hogy 3 éve a környezetemben többen házasodtak, mint az utóbbi 1 évben, és ezért gondolom, hogy akkor többen vették fel így, mint most.


Nem tudom, van-e erre valami hivatalos statisztika (biztos van valahol), de szerintem ez nem egy újkeletű hóbort, sok éve már megvan ez a lehetőség, és ha már van, sokan élni is fognak vele. Szerintem jó megoldás, mert szerintem jobban kifejezi az összetartozást, az egyenrangú társi kapcsolatot egy kötőjel, mint a -né utótag, akárhogy is veszi fel az illető. De ezt lehet, hogy csak én fantáziáltam bele, mindenesetre szerencsére mindenki szabadon dönthet, hogy hogy veszi (vagy nem veszi) fel a párja nevét, és tökmindegy, milyen indokok alapján dönt, ez tényleg csak és kizárólag az ő döntése kell, hogy legyen.

2020. ápr. 19. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
40%

Van valami feminista kötődés, hogy sokan úgy érzik a "né" miatt mintha a feleség a férj tulajdona lenne, ezért kerülik. (Nem teljesen értem, én spec X-né Y Z vagyok.)


Nekem amúgy a gyerekeknél tűnt fel a kötőjeles vezetéknév elterjedése (apuka-anyuka vezetékneve), ami már csak a hossza miatt is tiszta kiszúrás egyes esetekben.

2020. ápr. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az én környezetemben van mindenre példa. Kötőjelesen egy barátnőm vette fel, ennek már 6-7 éve, neki így tetszett. Más ok nem volt, a gyerekek csak a férj vezetéknevét kapták.

Határon túli magyar ismerőseim kivétel nélkül csak felvették a férj nevét (tehát Kovács Julikából Kiss Julika lett). Ott úgy tudom ez a megszokott.

Nekem bevallom az összes verzió közül a kötőjelezés tetszik a legkevésbé, akkor már inkább maradnék a lánykori nevemen. De hát nem vagyunk egyformák. Én úgy gondolom, hogy annyira magánügy és ízlés dolga, hogy ki mit választ.

2020. ápr. 19. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
100%
Én sem igazán értem, miért vált ennyire népszerűvé a kötőjeles alak az utóbbi pár évben. Ma már mindenki azonnal tudja, ha ilyet lát, hogy az adott nő az első nevet a férjétől kapta, és a második az ő "sajátja". Szóval a gyakorlatban ugyanazt a funkciót tölti be ez a névforma, mint az X-né Y Z alak, csak papíron, hivatalosan nem annyira egyértelmű.
2020. ápr. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!