Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Házasság » Kötőjeles (kéttagú) és egytagú...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Kötőjeles (kéttagú) és egytagú vezetéknév esetén milyen házassági név lehetséges a nő részéről?

Figyelt kérdés
A páromnak kéttagú (példának okáért legyen Tóth-Szabó), nekem egytagú (pl. Kovács) vezetéknevem van. Az anyakönyvvezető nem igazán tudott a lehetőségekről tájékoztatást adni, remélem itt több sikerrel járok. Azt tudom, hogy csak simán nem vehetem fel a sajátom helyett a leendő férjem egyik vezetéknevét. Ő is csak hivatalos helyeken használja mindkettőt, egyébként csak az édesanyjáét szokta. Apósomat nem ismerem, valószínűleg nem is fogom sosem, ők sem tartják a kapcsolatot, szóval egyikőnk se szeretné, ha teljes egészében mindkét vezetéknevét felvenném. Lényeg, megoldható-e az, hogy csak az anyai vezetéknevét kapcsoljuk az enyémhez, vagyis pl. Szabó-Kovács legyek a házasságkötés után? A törvény elvileg annyit ír, hogy nem lehet kettőnél több tagú a vezetéknév, de erre vonatkozó konkrét dolgot nem láttam sehol. Ha valaki járt már hasonló cipőben, megköszönném a segítséget!

2017. aug. 9. 20:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Miért nem változtattok mindketten?


Ő lenne Szabó X, Te pedig Szabó Y vagy Szabó-Kovács Y?

2017. aug. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Az anyakönyvvezető nem igazán tudott a lehetőségekről tájékoztatást adni..." - hát pedig az az egyetlen hivatalos tájékozódási "pont". Hogyhogy nem tudott...? Elmentetek, elmondtátok a "gondot", és azt mondta, hogy "nem tudom", vagy mi? Sorry, nem belekötni akarok, csak nálunk is problémás volt a névfelvétel - a valós születési nevem nem egyezett a papíron lévővel, stb-stb. -, és az anyakönyvvezető volt az egyetlen lehetőség, akivel tisztázhattuk a dolgot. Volt egy elképzelésünk, és ott helyben bepötyögött vmit a gépbe, hogy megnézze, menni fog-e.

Szóval sztem beszéljetek vele megint, mert itt vmi nem kerek...

2017. aug. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

IV. Fejezet

A házastársak névviselése

4:27. § [Névviselés a házasságban]

(1) A feleség a házasságkötés után, választása szerint viseli

a) a születési nevét vagy a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét;

b) a férje teljes nevét a házasságra utaló toldással, amelyhez hozzákapcsolhatja a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét;

c) a férje családi nevét a házasságra utaló toldással és ehhez a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét hozzákapcsolja; vagy

d) a férje családi nevét, hozzákapcsolva saját utónevét.

(2) A férj a házasságkötés után, választása szerint viseli

a) a születési nevét vagy a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét; vagy

b) a felesége családi nevét, hozzákapcsolva saját utónevét.

(3) A férj, illetve a feleség a házasságkötés után házassági névként kettőjük családi nevét is összekapcsolhatja, hozzáfűzve a saját utónevét. Az összekapcsolt házassági név családi nevekből képzett része legfeljebb kéttagú lehet.

(4) Az (1) bekezdés b)-d) pontjában, a (2) bekezdés b) pontjában, valamint a (3) bekezdésben meghatározott esetben a házastársak közös házassági nevet viselnek.

(5) A (3) bekezdésben foglalt kivétellel csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét.

(6) A házasulók az (1)-(3) bekezdés szerinti névviselésről megegyezhetnek. Megegyezés hiányában a házastársak a házasságkötést megelőzően viselt nevet viselik tovább, kivéve, ha a feleség az (1) bekezdés b) vagy c) pontjában foglalt házassági nevet viseli.

2017. aug. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
35%
Lehetsz Tótk-Szabónè Kovács Ilike, ha ez a kèrdèsed!
2017. aug. 9. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben a férjed nem változtatja meg a nevét egytanúra, akkor lehetsz:

Tóth-Szabó Istvánné

Tóth-Szabó Istvánné Kovács Jolánka

Tóth-Szabóné Kovács Jolánka

Tóth-Szabó Jolánka

Az biztos, hogy kötőjelesen nem lehet három tagú, tehát nem lehetsz Tóth-Szabó-Kovács Jolánka. De én úgy tudom, hogy lehetsz Tóth-Kovács vagy Szabó-Kovács (vagy ugyanezek fordítva).

2017. aug. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

1-es, az külön macera, hogy ő is megváltoztassa, indokolni, hogy miért szeretné stb.


Az anyakönyvvezetőt inkább hagyjuk, érdekes hozzáállása van a dolgokhoz, szerinte ha nem vagy -né, akkor nincs értelme házasodni, mivel anélkül köbö nem is vagy asszony a szemében.


A törvényt én is megtaláltam, nem erre volt szükségem, és nem akarok Tóth-Szabóné se lenni.


5-ös, köszönöm a választ, ment a zöld pacsi :) igazság szerint valószínűleg elmegyünk a párom szülővárosába, kicsit messze van ugyan, de ott elvileg korrektül állnak a dolgokhoz.

2017. aug. 10. 22:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!