Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Ha anyám is és apám is erősen...

Ha anyám is és apám is erősen túlsúlyos, nekem attól még van esélyem kevésbé "hízékonynak" lenni?

Figyelt kérdés
Kiskoromban mindig alultáplált voltam, egyszerűen nem akartam enni. Az utóbbi pár évben elkezdtem rendesen enni, sőt, lehet, hogy még sokat is. A magasságomhoz képest normális a súlyom, és ez már egy jó ideje így van. A szüleim viszont nagyon túlsúlyosak, és az lenne a kérdésem, hogy van-e esély rá, hogy nem öröklöm a hízékonyságot, vagy mindenképpen meg fog mutatkozni később? Remélem jól fogalmaztam. 😅
2020. márc. 14. 09:57
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
Még ha a hajlamot esetleg örökölted is, nem kell zabálnod.
2020. márc. 14. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
#1 Nem ez volt a kérdésem, nyilván odafigyelnék, és tartani szeretném a súlyom.
2020. márc. 14. 10:03
 3/10 anonim ***** válasza:
79%
Nem tudom mi bajod #1-es válaszával, a szüleid sem azért túlsúlyosak, mert hajlamuk van rá, amit -igen valószínűleg- örököltél, hanem mert többet esznek, mint amennyire szükségük lenne. Ha normálisan eszel, sportolsz nem fog rajtad megmutatkozni.
2020. márc. 14. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
73%

A szuleid etrendjeben van a hiba, azert koverek. Ha hizekony is vagy, az nem azt jelenti, hogy normalis etkezes mellett ha megeszel nyaron ket vodor fagyit, akkor oszre 110 kilo leszel. Nyilvan ahogy oregszel, jobban oda kell figyelni, de sosem ugy mukodik a dolog, hogy PAFF hirtelen rajtad van +50 kilo, mert nem csak salatan es vizen elsz.

Nagyon sok, foleg idosebb ember akkor mondja, hogy jollakott egy etkezesnel, amikor mar kipukkad a kajatol es gombolja szet a nadragjat, mert szorit... Gondolom a szuleid is hasonloak.

2020. márc. 14. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
63%
Azt így távolról valóban nem lehet eldönteni, hogy a szüleid eleve hízékony alkatúak vagy egyszerűen csak a kelleténél többet esznek. Te magad mégis csak együtt élsz velük (?) és jobb rálátásod van az étrendjükre. Ha megfigyeled őket, megítélheted, hogy van-e szükségük annyi kajára vagy egyszerűen csak szeretnek enni, ez okok nekik örömet.
2020. márc. 14. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Anyám nagyon keveset eszik, csak hát össze-vissza, hol éjjel, hol máskor. Apám meg 150 kg-ról lefogyott már 30 kg-t, egy betegség miatt. Mondjuk így is eszik rendesen. De köszi a válaszokat!
2020. márc. 14. 15:04
 7/10 anonim ***** válasza:
34%
Kicsi az esély hogy a hajlamot nem örökölted 2 hízékony szülő mellett. Nekem csak anyukàm hízékony, apàm pont az ellentéte, eszik össze vissza mégis vékony, nem mozog. Erre örököltem a hízékonysàgot😂 Ez van. Sajnos màr gyerekkoromban megmutatkozott ez, hiàba sportoltam intenzíven.
2020. márc. 14. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
22%
Nincs olyan, hogy hízékony, meg nem hízékony. Szimplán ne zabáld fel az egész konyhát egy nap alatt, és nem lesz semmi baj. Én utálom a dagadt embereket, mert annyit nem tesznek meg, hogy legalább a kinézetükkel törődjenek annyit, hogy ne egy nagy darab hájpacnik legyenek.
2020. márc. 15. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer olvastam egy könyvet, amiben a túlsúlyt és a rossz fogakat vetette össze az író. Mind a két dologra ráfogjuk, hogy "ilyen a genetikám", "ezt örököltem", pedig az esetek nagy többségében nem rossz genetikát öröklünk, hanem rossz szokásokat. A legtöbb kövér szülőnek azért kövér a gyereke, mert ugyan azt az étkezési szokást folytatja. De ugyan ez van a fogmosással is, ha a gyerek nem látja a szüleit fogat mosni, ha nem tanítják meg, hogy reggel este fogat kell mosni, akkor húsz évesen neki is rondák lesznek a fogai, mint a szüleinek és majd ráfogja, hogy hát ilyen a genetikám... Szóval ha nem azt a étrendet követed, amit a szüleid is, akkor nagy valószínűséggel nem leszel túlsúlyos. Azonban erre nagyon oda kell figyelned.
2020. márc. 16. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Nap Ajtó válasza:

Szia! Pár héttel ezelőtt olvastam a kérdésedet, a gondolataidat, és most értem el oda, hogy válaszolni tudok neked.


A kérdésed az volt, hogy el tudod-e kerülni a szüleid mintáját. Szerintem igen. Azt mondják, hogy az ember életét 50%-ban a genetika, 40%-ban a szabad akarat, és 10%-ban a szerencse határozza meg. (utoljára ezt Ken Robinson 'Elemedben vagy?' című könyvében olvastam.)

Az 50% genetika soknak tűnik, de ha azt nézzük, hogy közel a másik felében mi döntjük el, hogy mit kezdünk az életünkkel, optimizmusra ad okot.


A szüleidtől tudat alatt vettél át gondolatokat, viselkedésmintákat, szokásokat. A gyerek így tanul. Így azokat a mintákat is magadba szívtad, amik őket odáig vezették, hogy el legyenek hízva (hacsak nincsenek egészségügyi problémáik, mert akkor a kérdés összetettebb).

Viszont függetlenül attól, hogy milyen mintáid, szokásaid, öröklött hajlamaid vannak, a szabad akarat képessége a kezedben van. A döntés képessége. Ha eldöntöd, hogy te nem fogod a szüleid példáját követni, akkor bár próbára lesz téve az elhatározásod, képes leszel másként cselekedni, mint ők.


Érdekes volt olvasni, ahogyan gyerekként a magad kis egyszerű eszközeivel igyekeztél a szüleidnek segíteni. Többször hallottam már erről a jelenségről, hogy a gyerekek az elhízott szülő ellen tiltakozva éppen a fordítottját csinálja, amit ő (ők): nem eszik, ezzel hívva fel a figyelmet arra -tudattalanul-, hogy az ősök valamit nem jól csinálnak. A tapasztalataim azt mutatják, hogy a gyerekek egyfajta tükrei a családnak; és szerintem te tiltakozásul, figyelemlfelkeltésképpen nem ettél anno.


Most már felnőttebb vagy, ha jól olvastam a soraid közt.

Innentől érdemes figyelned, mert minél inkább nem tettél tudatos lépéseket afelé, hogy más étkezési szokásokat alakíts ki magadban, mint a szüleid, annál nehezebb lesz az idő múlásával változtatnod magadon.


Persze az is lehet, hogy a genetikádban nem az áll, hogy te hízásra hajlamos vagy, és neked ezért nem kell aggódnod. Viszont ha valaki el van hízva, amögött lelki gátak vannak. Fel nem oldott konfliktusok. És nem kell ahhoz elhízva lenni, hogy az ember evészavarban szenvedjen. Az okokat érdemes feltárni, azokon dolgozni, hogy miért van valakinek folyamatos késztetése arra, hogy egyen.


Remélem, hogy megtalálod azokat az információkat, amik segítenek téged abban, hogy másként cselekedj az étkezés terén, mint a szüleid!


Ha úgy érzed, hogy ez, vagy bármilyen más lelki dolog túlnő rajtad, és hiába próbálkozol, nem jutsz előre, azt ajánlom, hogy keress egy embert, akivel ki tudod beszélni a benned lévő dolgokat (egy pszichológust). Egy ilyen szakember ugyanis meg tudja adni az embernek azt, amit a legtöbben éhezünk: a figyelmet. A figyelem pedig gyógyítja a sebeket, amiket gyerekkorunkban elszenvedtünk, és amik miatt fals megküzdési mintákat alakítottunk ki magunkban- legyen az a dohányzás, a cuccozás, vagy akár a kóros evés.


Kissé hosszúra sikerült a gondolatmenetem, de remélem, hogy tudsz belőle profitálni. A legjobbakat neked!


Ui.: olvass a témában. Kiváló írások vannak, amik segíthetnek téged a megértésben. Például ajánlom figyelmedbe Roy F. Baumeister & John Tierney 'Akaraterő' című könyvét.


Üdv: sun

2020. ápr. 16. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!