Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Mégis mennyi édességet kellene...

Mégis mennyi édességet kellene naponta ennem, hogy megvédjem magam a bezabálástól?

Figyelt kérdés
Van egy nagy problémám ami újra és újra tönkreteszi a diétámat és semmissé a kemény testmozgásomat. Világéletemben nagyon édesszájú voltam, korábban minden reggelire édeset ettem (péksüti, fornetti, lekváros kenyér, mézes kenyér, nutellás kenyér, stb) és esténként még egy tábla csoki is elfogyott minden nap. Elhatároztam hogy életmódot váltok. Úgy kezdtem, hogy teljesen elhagytam az édességeket, a reggelim zabkása lett, édesen, de egészségesen elkészítve, cukor nélkül, a csokit teljesen elhagytam. Ezt nem bírtam sokáig, rettentően hiányzott, 3 hét után elszakadt a cérna és megettem úgy 8000 kalóriányi édességet egy nap alatt. Újrakezdtem, aztan ugyanez történt, megint újrakezdtem, megint ugyanez történt...gondoltam, kicsit megengedőbb leszek, és tartok heti egy csalónapot, amikor is megengedek magamnak egy vagy két tábla csokit. Ez sem működött néhány hétnél tovább, nem bizonyult elégnek, és megint bezabálás lett a vége. Kitaláltam, hogy hetente többször eszek valami kis édességet kalóriakereten belül, ezt sokan ajánlották itt is, hogy működik. Vettem jó fajta étcsokit, néhány túrórudit, kis sportszeleteket. Eddig ez működött a leghosszabb ideig, ma lett volna egy hónap...De tegnap elszakadt megint a cérna, elmentem és mindenféle csokit, nutellát összevásároltam és megettem. Ez nem érzelmi éves nálam, mert egyébként boldog, kiegyensúlyozott, jó életen van. Egyszerűen imádom az édes ízt, a cukrot, a finom tejcsokikat. Kisgyerek korom óta. A vicc, hogy nem vagyok kövér és sosem voltam az, viszont puha, formátlan, plötyi vagyok és ezen szerettem volna végre nagyon változtatni. Elkezdtem keményen edzeni, elvezem nagyon, de ezek a rendszeres édesség bezabálások nyilván teljesen tönkreteszik az eredményt és visszaáll minden. Pedig érdekes, hogy ha úgy 3 hetet kibírok a zaba nélkül, már látszik szépen a sport eredménye, feszesebb a testem, jó nézegetni magam a tükörben, mivel nem sok rajtam a felesleg, tényleg hamar elérném a célt, sokkal jobban allnak rajtam a ruhák, de nem megy. Tudom önfegyelem, és senki nem csinálja meg helyettem, meg döntsem el mit akarok, jó testet vagy csokit, de egyszerűen nem megy :( Kb.fél éve megy ez így....Tud valaki valami okosat mondani nekem?
2020. júl. 12. 08:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha van egy kis időd, akkor esetleg nézz utána a microbiom nevű dolognak.

Ez a bennünk élő baktériumokat jelenti -nagy vonalakban. Nagy részük az emésztőrendszerben található. Vannak köztük mindenféle baktériumok, amik különböző tápanyagok lebontásában játszanak fontos szerepet. Többek között a cukoréban is.

Pongyolán fogalmazva ha sok édességet eszel, akkor azok a bacik fognak elszaporodni, amik szeretik az édességet. Ezzel kiszorítják a többieket. (bocs a gyerekes szemléltetésért)

Ha elkezded etetni a másik fajtákat, akkor azok lesznek többségben és már nem fogod annyira kívánni az édeset.

Ezeket mind le se írtam volna, hiszen én nem vagyok szakember, nem tudhatom, hogy valóban így működik-e a dolog. Csak azért írtam le, mert kipróbáltam és nálunk (nálam és a családnál) ez nagyon szépen bevált. Olyan ennivalókat, étrend kiegészítőket kezdtünk enni, amik ezt elősegítik. Egy idő után egyre kevésbé kívántam az édes ízt. Ez egy hosszabb folyamat, de mostanra ott tartok, hogy kb 1 éve semmilyen édességet nem ettem, mert nem kívánom. A régen nagyon finomnak gondolt ételek mára ehetetlenül édesnek tűnnek. A kicsi gyerekeink is hasonlóan étkeznek, ők ott tartanak, hogy ha pl nagy ritkán kapnak a nagyszülőktől egy kindercsokit, akkor kibontják és csak a játék érdekli őket, a csoki részét egyenesen a kukába dobják. Ezt régen el sem tudtam volna képzelni. Sokan el sem hiszik :)

2020. júl. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
54%
A függőséget le lehet győzni. Havi 1 csalónapot magam is tartok, hosszútàvon szerintem így tarthatóbb a dolog, mint teljes megvonàsokkal, komplett tiltólistàkkal. De egyàltalàn nem érzem azt a fékezhetetlen vàgyat màr. Az első 2-3 hét igen nehéz és rossz volt, eleinte az elvonàsi tünetek miatt ( napokig folyamatos fejfàjàs, 1-2x megremegett a kezem), aztàn màr csak szimpla kívànóssàg. De ha kicsit is kitartó az ember és tényleg eldöntötte: vàltoztatni akar, akkor igenis túl lehet lendülni rajta. Most màr így 16 hónappal az életmódvàltàs kezdete utàn meg se érzem a 2 csalónap közt eltelt időt.
2020. júl. 12. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
42%

Ha havonta 1x bezabálsz édességekből, az nem teszi semmissé az addigi eredményeket.

Egyébként az előzőekkel teljesen egyetértek, jó étrend mellett átalakul a bélflóra. Engem sem vonzanak már az agyoncukrozott, egészségtelen bolti nasik. Ha édeset kívánok, akkor gyümölcsöt, néha pár szem aszalt fügét, szilvát szoktam enni, vagy iszok egy kávét 1 kiskanál mézzel édesítve, nekem ezek teljesen kielégítik ezt az igényemet. Van itthon 75%-os étcsoki is, naponta 1 kockát szoktam enni ebéd vagy vacsora után, de egyre gyakrabban elfelejtem megenni még ezt az 1 kockát is.

2020. júl. 12. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%

Mintha az én sztorimat írtad volna le, sokáig szóról-szóra ugyanez ment nálam. Én is rettenetesen édesszájú vagyok (voltam), minden reggelire ment az édes, napközben is az édes péksütik, kis csokik, gumicukrok, aztán vacsi után egy egész tábla csoki kis desszertnek. Ennek ellenére soha nem voltam én sem a szétfolyós kategória, legtöbb feleslegem amim valaha volt, az 8 kiló volt összesen. A sós dolgokat sosem szerettem, ha nasiról volt szó, akkor nekem mindig csak az édesség jöhetett szóba. Sokszor próbálkoztam és is diétákkal, de mindig ugyanez, édességzabálás lett a vége.

De február végén, mikor éppen végeztem egy üveg nutella egyedül betolásával, elhatároztam magam. Le akartam adni azt a kis felesleget, elkezdeni mozogni, feszesebb, formásabb testet. Abbahagytam minden édeset - tényleg mindent, még az "egészségeset" is -, értve ezt úgy, hogy mindent, aminek édes íze van. Reggelire tojást ettem sok zöldséggel, ebédre valami husit körettel, vacsira túrót (sósan!) vagy ismét tojást/husit.

Az első két hét iszonyatosan nehéz volt, konkrétan már fánkokkal, meg nutellával álmodtam, de kibírtam. Muszáj volt így, mert az édesség/cukor ugyanolyan függőség, mint a dohányzás vagy az alkohol, és az alkoholisták sem úgy szoknak le a cuccról, hogy azért egy felest engedélyeznek maguknak/nap, mert ameddig kapja az "anyagot" a szervezeted addig ez a függőség fent fog állni. Az édesítőszeres/egészségesebb édességek meg tapasztalatom szerint azért nem jók, mert nekem sosem lesz még a legjobban elkészített sem olyan finom, mint egy tábla milka vagy egy üveg nutella, így az ezek iránt érzett vágyamat nem elégítik ki, sőt. Csak jobban vágyom utána az édesre, egy heroinistát sem elégít ki egy füves cigi pl.

Kb. két hét alatt totál leszokik/átáll a szervezeted, ezt az időt kell öszeszorított fogakkal kibírni, és tényleg semmit nem enni, amiben édes íz van, én ez idő alatt gyümölcsöt sem ettem. Két hét után tényleg mintha elvágták volna ezt a vágyat, és amikor elkezdtem utána gyümit is enni vagy édesítőt rakni a kávémba az teljesen elég volt, maximálisan kielégíti az édesség utáni vágyamat. Azóta nem ettem édességet egyáltalán, nem is hiányzik, elkezdtem helyette más kajákat ennyire megszeretni, most pl. egy csirkés tortillánál sok salátával finomabbat elképzelni sem tudok. Tegnap egyik barátnőm megkínált milka csokival, egy kockát bírtam megenni, mert annyira édes volt, hogy nem értettem, hogy hogyan tudtam én ebből régen 2 táblát is betolni együltő helyemben.

Drasztikus módszernek tűnhet, de nekem eddig csak ez segített/vált be. Azóta leadtam az összes feleslegem, jelenleg az izomépítés az első számú fókuszom. Ha nekem sikerült, akkor neked is fog, bízom benned!


24/L

2020. júl. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
69%

"Az első két hét iszonyatosan nehéz volt, konkrétan már fánkokkal, meg nutellával álmodtam"

Ez nagyon jó volt 4-es, én is szoktam így lenni :D


Egyébként nekem meg pont az vált be, hogy minden nap eszen édeset. Persze nem sokat, és nem egészségtelent. 1 fehérje szelet, 1 müzliszelet. És ez így teljesen jó.

"Rendes" csokit már nem is eszek. Illetve pont ma befaltam 6 szem bonbont (szülinapra mentünk, megláttam és megkívántam). Hát olyan rosszul lettem utána. Tiszta hányigerem lett. Pedig mennyiségre csak annyi volt, mint egy nagyobb fehérje szelet, de ugye teljesen más összetételű. Egy darabig tuti megint nem eszek :)

2020. júl. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nagyon érdekes a történeted, remélem nem veszed zokon, hogy leírom az enyémet, hátha tanulságul vagy segítségül szolgál. Én is elég édesszájú vagyok, illetve a sós nasikat is nagyon szeretem. Próbálkoztam leszokni a nasizásról, azzal a módszerrel, amit sokan ajánlottak, hogy valami egészségesebb dolgot egyek ilyen célra, ne csokit vagy chipset. Próbálkoztam olajos magvakkal: az ajánlott kis mennyiség után ugyanúgy kívántam valami számomra laktatóbb nasit, ráadásul a bőröm is elkezdett zsírosodni, tele lettem pattanásokkal. Próbáltam nyers zöldségeket, gyümölcsöket: rengeteget képes voltam megenni (pl. a sárgarépát nagyon szeretem nyersen, 4-5 nagyobb darabot simán megeszek egyszerre, vagy 2-3 karalábét is), de nem telített el, és kívántam az édességet utána. Ezek a kísérletek nem jöttek be, így maradt számomra az a megoldás, hogy szinte minden nap eszek valami nasit, pl. egy fél zacskó chipset, egy sportszeletet, egy csokis müzliszeletet, egy túró rudit. Nem túl egészséges megoldás, de így legalább képes vagyok a kalóriakeretemen belül maradni hosszú ideig.

Ehhez jött nálam "bónuszként" az érzelmi evés: akár szomorú, akár ideges, akár boldog vagyok vagy ünnepelek valamit, képes vagyok rengeteget, eszméletlen mennyiséget enni. Van, hogy ez is édesség (pl. két egész tábla csoki, vagy egy nagy doboz konyakmeggy (kedvenc csokim, pedig az alkoholt más formában egyáltalán nem szeretem), sokszor pedig nagy mennyiségű gyorskaja. Néha semmilyen különösebb érzelmi behatás nélkül is képes vagyok ilyen rengeteget enni, ilyenkor általában beiktatok egy "csalónapot", ez igazából számomra bizonyos szempontból hasznos is, mivel úgy vettem észre, hogy havi egy ilyen csalónap segíti a fogyásomat (nem túl nagy a súlyfeleslegem, így viszont nehezebben indulnak meg néha a kilók, ezt segít beindítani tapasztalataim szerint), illetve én képes vagyok arra, hogy a csalónap vagy az érzelmi evés után visszatérjek a rendes kerékvágásba, és megint hosszú ideig tartsam a kalóriakeretemet, így hosszú távon nem rontja el a célomat a zabálás (persze ettől nem egészséges...).

Neked azt tanácsolom, hogy azt az utat kövesd, amit én is (illetve amit írtál, hogy már viszonylag hosszabb ideig működött neked), azaz hogy viszonylag gyakran egyél valami kis édességet, pl. egy sportszeletet. Ha emellett néha becsúszik egy zabálós nap, akkor ne ijedj meg, hogy ezzel elrontottad az eddigi eredményeket, mert ez nem igaz, egy ilyen nap még nem katasztrófa. Arra koncentrálj, hogy másnap visszatérj a megkezdett útra, meglátod, menni fog!! Illetve még azt próbáld meg, hogy ezeknek a zabálós napoknak a kalóriabevitelét is azért valami észszerű keretek közé szorítod, pl. a két tábla csoki után nem küldesz még egy fél üveg nutellát is. Akár az is segíthet ebben, ha rendes étkezésekre eszel többet, mondjuk sok zsírszegény húsit eszel ebédre, akkor azért már kevesebb édesség fog beléd férni délután. Sok sikert!

2020. júl. 12. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
5 kilót, utána már tuti nem zabálsz be.
2020. júl. 12. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!