Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » 145 kilós fiatal férfiként...

145 kilós fiatal férfiként elhatároztam, hogy véget vetek ennek a szörnyű életmódnak és januártól mindent megteszek azért, hogy legalább 100 kilóig lemenjen a súlyom. Hogyan kezdjek hozzá? Konditeremben? Netán gyors séta? Súlyzós edzés itthon?

Figyelt kérdés

Megelégeltem, hogy bár 24 éves vagyok, de nem kellek senkinek sem, fáj a hátam, nincs a méretemben semmi jó ruha és szörnyen nézek ki. Mindenképpen szeretnék fogyni és ha nem is leszek Adónisz, de minimum 100 kg-ig le szeretnék fogyni. Aztán nyilván még többet, de első körben megelégszem ezzel. Tudom, hogy nem egyik napról a másikra megy a dolog.


Szerintetek hogyan kezdjek hozzá? Azt tudom, hogy az étrendemen változtatnom kell, ez meg is lesz, de ez mellett egész biztosan szeretnék valamit mozogni, hogy minél hamarabb leadjak egy pár kilót, hogy legalább a hátam ne fájjon. Menjek konditerembe kardiozni minden nap? Fussak?


Segítsetek kérlek!



#fogyás #145 kg #újévifogadalom
2021. dec. 29. 23:56
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
57%

Legfeljebb úszni tudsz járni jelenleg, minden más az izületeidet károsítaná.

Kalóriaszámolást érdemes csinálni, először egy hétig egyszerűen írj fel pontosan mindent, amit eszel-iszol. Kalóriabázis app-ját érdemes használni.

2021. dec. 30. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
88%
145kg-al nem sportolhatsz még komolyabban, szétmennek az ízületeid. Napi 1 óra séta tökéletesen megfelel.
2021. dec. 30. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim válasza:
45%

Első körben dokihoz menj! Aztán beállítanak egy jó diétát.

A sportot, csak később, ha már lement a diétától legalább 20kg.

2021. dec. 30. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 molnarmarcell21 ***** válasza:
20%

Hagyj magadnak időt. Kb. havi -2 kg az egészséges fogyás, szóval ez olyan 2 éves projekt.


Számold ki a receptjeid kalóriatartalma alapján, mennyit ehetsz az adott ételből és igazítsd ehhez az adagokat.

2021. dec. 30. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
87%
Először kérj a háziorvostól beutalót általános laborvizsgálatra. Lehet, hogy kezdődő cukorbetegségről is szó van, netán másról is. Az alapján eldönthető, hogy milyen gyógyszer kellene és az étkezésben milyen diéta lenne ajánlatos. Sporthoz, edzéshez csak ezután fordulj, de ott is meg kell kérdezni hozzáértőt.
2021. dec. 30. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
64%

A fogyás elmélete rém egyszerű. Kevesebb energiát kell bevinni, mint amit az ember elhasznál egy nap alatt. Ha annál kevesebbet viszünk be akkor fogyunk, ha ugyanannyit, akkor megtartjuk a súlyt, ha pedig többet, akkor hízunk. Ha kevesebbet viszünk be mint elhasználunk, az azt jelenti, hogy kalóriadeficitben vagyunk. Ez biológia, mindenkinek így működik. Igen, neked is.


Minden más, divatdiéta vagy ősi módszer erre épül. Például ott van az, hogy valaki nem eszik curot, fehér lisztet, tésztát, krumplit. A másik példa a turbódiéta, ahol 100 kalóriás lötyivel helyettesítesz egy amúgy 400-600 kalóriás étkezést. Így összesen nyilván kevesebb kalóriát visz be az ember és fogy. Viszont itt jön az a kérdés, hogy jójó fogyunk, de hogy fogyjunk egészségesen. Mert ez nem az.


És hogy miért ne fogyjunk egészségtelenül: vérnyomásproblémák, menstruációs zavar, hormonzavar, szédülés, fáradékonyság, evés- és testképzavar kialakulása, hajhullás, körmök töredezése, száraz bőr, száraz haj. Hiszen az egészséges étkezésben megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat fogyasztunk, amik a fentiekhez mind szükségesek. Itt jön megint a turbódiéta példa, ahol teljes értékű étkezéseket lötyivel helyettesítenek, amikben ezek közül lényegében semmi sincs, tehát még kevesebb esély arra, hogy az a fogyás egészséges-e. Ha valaki ételeket iktat ki, az nem feltétlenül baj, mert sokaknak úgy könnyebb. Viszont a cukor, liszt stb elhagyása mellett nyilván több zöldséget eszünk, tehát kevesebb kalóriát, és így tartjuk a deficitet. Tehát ez is azon alapul. Viszont, emellett is lehet hízni, ha valaki megeszik egy étkezésre egy bögre rizst és 6 szelet húst, miközben a szükséglete harmadennyi lenne. Tehát elhiszem, hogy valakinek bevált, de az sok más tényező együttállása miatt vált be. A krumpli kiiktatása például nem is feltétlen egészséges, hiszen komplex, lassan felszívódó szénhidrát, rengeteg vitaminnal és ásványi anyaggal. Az egészséges életmódba beilleszthető. Ugyanez a tésztákkal. A fehér lisztes tészták sem ördögtől valók, viszont a durum vagy teljes kiőrlésűben több a vitamin és a rost. A magyarok eleve átlagban feleannyi rostot fogyasztanak, mint kellene. Tehát egészséges életmódban is lehet mrétékkel fehér tésztát enni, teljes kiőrlésűt meg durumot pedig egyenesen ajánlott. Ezért akár veszélyes is lehet minden tészta kiiktatása, mert beragadhatunk egy nem túl változatos zöldség + hús körforgásba.


Az egészséges fogyás pontosan olyan, mint az egészséges étkezés, csak a korábban említett kalóriadeficittel kiegészítve. Tehát eddig leírtam miket ne csináljunk, most jön amiket csináljunk, ha egészségesen szeretnénk étkezni és/vagy fogyni.


Ha nagyon nem szeretnénk kalóriát számolni, akkor csak 4-5 napig vegyünk elő egy füzetet és írjunk fel minden egyes falatot és nem víz folyadékot, amiket beviszünk. Visszaolvasva nagyon tanulságos lehet, rájöhetünk például, hogy mennyit nassolunk úgy, hogy észre sem vesszük. Vagy rájöhetünk, hogy mennyire rendszertelenül eszünk. Például ha valaki kihagyja a reggelit vagy az ebédet és nincs a szervezete folyamatosan ellátva tápanyaggal, annak nagyobb eséllyel lesz este falási rohama, akkor a szükséges kalória többszörösét viszi be. Ha meglátjuk a mintákat, amik szerintünk a hízáshoz vezethetnek, azokon próbáljunk változtatni.


Ha valaki elszánt és készen áll a kalóriákkal való megismerkedésre, akkor elsőként számolja ki a BMR-ját. Ez a basal metabolic rate vagy alap alapanyagcsere. Ehhez itt talál segítséget: [link]


A BMR az az energiamennyiség, amire a testünknek egy nap minimum szüksége van. Akkor is, ha mind a 24 órát végigalusszuk. Tehát ez az energia működteti a szívet, a légzést és minden más funkciót a testünkön. Ennél kevesebbet sosem, még diéta alatt sem szabad enni (saját példámból tudom, egyszer 2 hónapig ennél kevesebbet ettem, mikor még nem néztem utána a dolgoknak. Izomgörcseim, végtag zsibbadásaim és kétszer ájulás lett a vége. Többtíz orvost végigjártam, mire kiderült, hogy a túl kevés kalóriabevitel okozza).


Az az energiamennyiség, amin súlyt tartunk, ebből számolható ki. A fenti linken látszik, hogy alacsony fizikai aktivitás esetén ezt 1,2-del kell megszorozni. ez heti 2 db, egy órás edzésnek felel meg. Az így kapott érték az az energiamennyiség, amennyivel nem változik a testtömegünk. Tehát ha ennél kevesebbet viszünk be, akkor fogunk fogyni. Így az egészséges fogyáshoz a BMR és az előbbi napi szükséglet közötti számot vigyünk be.


Ha növelni akarjuk a keretünket, azt sporttal tudjuk (fontos, hogy a kalkulátorok és okosórák 10-15 százalékkal mindig felülbecsülik az elégetett kalóriát). Kb. akkor adunk le egy kiló zsírt, ha összejön a 7000 kalória deficit (de ez függ pl hormonoktól, egyéb betegségektől is). Akin 30-40 kg többlet is van, annak ezeket a számolásokat érdemes úgy végeznie, mintha 20 kilóval kevesebb lenne, ugyanis a kalkulátorok csupa izom emberekre vannak beállítva és amíg az izom fenntartásához rengeteg energia kell, a zsíréhoz alig.


Tehát tudjuk hogy mennyit együnk, de hogy hogyan: először is igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, elsősorban vizet. A víz kalóriamentes, tehát bármennyit lehet, minimum 2 liter az ajánlott. Aki fogyni akar, annak nem ajánlok semmiféle gyümölcslevet vagy cukortartalmú üdítőket mert egy pohárban 100 kalória is van, tehát 3 pohár már majdnem kitesz egy kisétkezést.


Az étkezéseinket próbáljuk meg ez alapján összeállítani: [link]


Minden étkezéshez együnk egy marék zöldséget vagy gyümölcsöt (rost, vitamin stb), jobban el is telít és kevésbé leszünk éhesek. Mindig legyen valamilyen sovány fehérje (pl. túró, szárnyasok, karaj) és komplex szénhidrát (pl. bulgur, durum tészta, teljes kiőrlésű kenyér). Szintén legyen egészséges zsiradék (pl. az olivaolaj amin kisütjük a húst, vagy ami a túróban van, esetleg egy negyed avokádó). Ez azért jó, mert ha mind a három tápanyag van az étkezésben, lassabban szívódik fel, tehát tovább tart a telítettségérzet és kevésbé leszünk éhesek. A cukrot azért érdemes kerülni, mert az ezeknek pont az ellenkezőjét csinálja, tehát hirtelen jóllakunk, majd hirtelen esik le az energiaszintünk és még éhesebbek leszünk. Ráadásul semmilyen értékes tápanyagot nem ad.


Általában az összkalóriát érdemes úgy felosztani, hogy fele szénhidrát, a maradék felesben zsír és fehérje, de ez mindenki más, mások vagyunk, más esik jól, más életvitelt tudunk tartani.


És aki még a kifogásokat keresi és azt mondja, hogy nincs diétázni, az hazudik. Mindenkinek arra van ideje, amire szeretné. Egy heti étkezést vasárnap 3-4 óra alatt elő lehet készíteni. Ennyit mindenkinek kéne érjen az egészsége. A legjobb, ha magunknak főzünk, de ha nincs idő, akár rendelhetünk is olyan helyekről, ahol kiírják a kalóriatartalmat (teletál, citifood, vitalkonyha, frissbox, béres alexandra, norbi update, gastroyal stb).


Ötletek étkezésekre: [link]


Ha pedig lefogyunk és elérjük a kívánt testet, újra kell számolni a szükségletet. Ha annál ismét többet eszünk, akkor ugyanúgy vissza fogunk hízni. Azért is segít az életmód és a szokások megváltozása, mert ezt hosszútávon lehet tartani.


A sport nagyobb túlsúllyal veszélyes is lehet, nekem az elején 6 perc emelkedőn gyaloglást javasoltak, semmi többet ami ízületet terhelő. Emelett súlyzós és saját testsúlyos edzéseket végeztem edzővel, aki pontosan tudta hogy ekkora súllyal milyen gyakorlatokat szabad és mit nem


Ha tudsz úszni, az a legelegjobb, a legtöbb izomcsoportot és a teljes testet átmozgató kardió

Azon kívül sétálni tudsz, fokozatosan növő tempóban. Szerintem ha most megpróbálnál futni vagy kocogni, kb 2 perc menne összefüggően, feleslegesen túlfárasztva magad és sok negatív élményt okozva. Úgyhogy azt abszolút nem javaslom. Inkább 1 órás séta és ha minden jól megy, nem fáj emmid akkor sebességet lehet növeli

Ami pedig tipikus mozgásforma és ízületkímélő az a bicikli. Nagyobb ezdőtermekben van fekvőbicikli, amin az ülés nem csak egy ki háromszög hanem nagyobb és van háttámlája. Abban is elhet tekerni ugyanúgy 60 perc. A lényeg, hogy olyan nehézséget és sebességet válasszunk amit kellően nehéz tekerni, de fent tudjuk tartani a 60 percet. Utána pedig mindenképp nyújtsd le a teljes tested hogy ne legyenek izomgörcseid.


A kardió inkább a zsírégeő edzés és kevésbé az izmosító edzés. A súlyzós és sajt testsúlyos edzés segít izmot építeni és valamivel több kalóriát éget el. De lehet kombinálni is a kettőt. Pl súlyzós edzés után 30 p kardió. Ha izmosodni, formásodni is szeretnél az a legjobb. Én a fogyásom elején nem is kardióztam, csak aze dzések elején azt a 6 percet. Az első 15 kg leadása után kezdtem el beépíteni a rutinomba.

Neked is azt javaslom hogy ne rögtön akarj mindent Lehet 1 avgy 2 tetszőleges típusú edzés hetente az első két hétben és utána fokozatosan növelni az itnenzitást vagy gyakoriságot.

Ha súlyzós/saját testsúlyos edzést választasz akkor nagyon figyelj hogy a bokát, térdet ne érje terhelés. A helyedben pilates jellegű edzést keresnék vagy beínám a keresőbe mellé hogy térdkímélő edzés.

2021. dec. 30. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim válasza:
64%
Az előttem szólók nagyon szépen összefoglalták, így én csak egy alkalmazást ajánlanék, a Yaziot. Nagyon hasznos eleinte, hogy be tudd lőni, hogy miből mennyit érdemes fogyasztani, Facebook csoport is van, érdemes szétnézni. Annyi, hogy az alap beállításnál elég sok a szénhidrát szerintem, azt érdemes átállítani.
2021. dec. 30. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
90%
Én először az etrendet tenném rendbe, ezzel önmagában is lemenne pár kiló, az edzéssel ráérsz később foglalkozni komolyan. Addig én csak sétálnék, úsznék, ami jól esik és nem túl megterhelő. Ha leírod az étrended, szívesen segítünk mi is.
2022. jan. 9. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Én egy endokrinológushoz biztos elmennék így az elején, meg a háziorvoshoz is. Ha esetleg tényleg rácuppansz a fogyásra és túl gyorsan jönnek le rólad a kilók és ez meglátszana majd a bőrödön, akkor szükséged lesz majd egy orvos által dokumentált "naplóra", hogy az állam fizesse a korrekciós műtétet.
2022. jan. 12. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
#9: Túl gyorsan semmiképp sem fognak, mivel 70-80 kg felesleg van rajtam. De amúgy nekem is nagy félelmem, hogy lógni fog a bőröm ekkora felesleg leadása után, de amúgy nem mindenkinél van ez így, jajj minek kellett meghíznom ennyire.
2022. jan. 12. 16:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!