Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Mi az igazság? Fogyáshoz az...

Mi az igazság? Fogyáshoz az egyenletes tempójú edzés, vagy az intervallum edzés megfelelőbb?

Figyelt kérdés
Egyéb testmozgás mellett szobabiciklivel (is) szeretnék fogyni. Eddig egyenletes tempóban tekertem kb. 40 percet, majd olvastam, hogy az intervallum edzés (váltakozó intenzitással való tekerés) jobban fogyaszt. De mindenki mást mond, hogy melyik a jobb zsírégetés szempontjából. Most akkor mi az igazság?
2014. okt. 4. 13:48
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nincs egyetemes igazság, hanem neked kell kitapasztalnod, hogy nálad mi válik be a legjobban. (Ráadásul még ez is változhat idővel.)
2014. okt. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

Az elsővel egyetértek :) Az igazság az ami számodra igaz, neked kell kitapasztalnod mi az ami működik nálad és az lesz az igaz számodra. Viszont ott van a nagy számok törvénye, ha egy bizonyos fajta mozgás sok-sok embernél bevált akkor elképzelhető hogy neked is befog válni.


Általánosságban arról hogy mi is ez az egész a nézőpontomból.

Aerob edzés: A pulzusszám 130 alatt van percenként. Ez kb az a tartomány amikor úgy tekersz 40-60 percet a szobabicajjal hogy levegőkapkodás nélkül tudsz vissza-válaszolni ha kérdeznek. Vagy még az orrodon keresztül tudod venni a levegőt.


Az aerob edzés egy kis intenzitású folyamatos edzés, különösebb izom megterhelés nélkül. Itt csak az edzés folyamán tudsz zsírt égetni és a 60 percből is csak 30-40 percet de ez sem pontos adat mert mindenkinél más időben indul be a zsírégetés folyamata. A zsírégetés egy oxidációs folyamat amihez idő kell, + kis intenzítású edzés + normál inzulinszint. Tehát ha aerob edzés előtt bevágsz 1 tábla csokit fölöslegesen tekertél 60 percet, mert megemelted az inzulinszintedet és magas inzulinszint mellett azonnal leáll a zsírbontás.


Kardió tartomány: itt a pulzusszámod 130 fölött van percenként itt már rendesen kapkodsz levegő után, egy ilyen edzést nem lehet 60 percet csinálni. pl. 400 méteres futásnál a világbajnok is alig kap levegőt pedig a mozgás 1 percig sem tartott.


Intervallum edzés (HIIT): a kardió és az aerob okos ötvözete. Itt több kalóriát égetsz el mint egy aerob edzéssel. Viszont zsírt nem tudsz égetni/bontani az edzés folyamán mint egy aerob edzésnél. Ennek két egyszerű oka van mert egy HIIT edzés túl rövid és túl intenzív ahhoz hogy a zsírbontás folyamata beinduljon, de nem is ez a lényege. Egy HIIT edzés még edzés után is 24-48 órán keresztül képes pörgetni az anyagcserét és az anyagcserében benne van a zsírbontás folyamata is. Vagyis itt nem az edzésen történik a zsírbontás hanem az azt követő 24-48 órában. És ez a nem mindegy.

Heti 3x elég egy ilyen edzésből. Aerob edzés viszont akár mindennap is mehet pl. A HIIT rövidebb és hatásosabb edzés.


Kinek való a HIIT edzés: egyértelműen csak annak akinek már van edzettsége.


Kinek nem való: Akinek nagy túlsúlya van és nincs edzettsége. Ilyen embernek egy hírtelen felindulásból elkövetett HIIT edzés gyilkos. Erre rá kell készülni. Ő először tudjon letekerni 60 percet folyamatosan és csak utána kezdjen ebbe bele. Rövid intenzív szakaszokkal és hosszabb pihentető szakaszokat beiktatva.


Régen is volt aerob meg kardió meg HIIT edzés. Nagymamám felpakolta a bicajra a kapát az éthordót meg a vizes kannát aztán tekert 10 kilométert aerobba pulzus 130 alatt :D utána meg jött egy 300 méteres emelkedő mindjárt átváltott kardióba pulzus 130 fölött. Aztán megint 2 km sik terep 130-as pulzus alatt :D utána kapálás egész nap aerob tartományba, szóval ment a zsírégetés egésznap. Feszes volt és izmos, kajáltak rendesen és mozogtak sokat és majd kicsattantak az egészségtől :)

2014. okt. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Szintiszoli123 ***** válasza:
100%

Balabolka!


Gratula. Szép írás és igaz. Nem tudom, ki érezte úgy, hogy ezt le kell pontozni.

2014. okt. 4. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Köszi és kellemes hétvégét.! :)
2014. okt. 4. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Az az igazság, hogy nem nagyon tudom így se eldönteni, hogy melyik edzés lenne számomra a megfelelőbb... 2 éve fogytam 20 kilót, azóta tartom a súlyom (165 cm/65 kg). De még le szeretnék dobni 10 kilót, csak stagnálok. Egészségesen étkezem, próbálom a kalóriabevitelt is 1200-1400 közé belőni. Emellett igyekszem edzeni is, igaz, az utóbbi pár hónapban kimaradt a konditerem, azt jövő hónaptól kezdem el újra, addig szobabiciklizem és súlyzózom. Szóval ettől a 10 kilótól szeretnék megszabadulni nagyon, plusz a narancsbőrömtől. Eddig ugye mindkét szobabiciklis edzéstervet is kipróbáltam, de egyelőre ugyanúgy stagnál a súlyom, ezért nem tudom, melyiket lenne érdemes tovább folytatnom...
2014. okt. 4. 18:01
 6/6 Szintiszoli123 ***** válasza:

Nem csak a kalóriamennyiség számít. Az is fontos, hogy azon belül milyen a makrotápanaygok aránya.

Mennyi lenne a zsírmentes testtömeged (amit szeretnél elérni)?

Az 1400 Kcal-al meg valószínűleg annyira belassítottad már az anyagcserédet, hogy ne csodálkozz, ha stagnálsz.

2014. okt. 4. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!