Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » Mennyi az emberi szervezet...

Tambi3 kérdése:

Mennyi az emberi szervezet "hatásfoka"?

Figyelt kérdés

Ha egy 80 kilós ember gyalog megy fel az Eiffel toronyba, azzal (kb) 300 m * 800 N = 240.000 Nm = 240 kJ = 57 kcal munkát végez. Ha egy óra alatt felér, akkor átlagosan 67 W teljesítménnyel dolgozik, ami nem kis eredmény még egy kisportolt, 20-40 éves férfiembertől sem. A kalóriatáblázatok szerint egyetlen kifli elfogyasztásával annyi energiát kap a szervezet, hogy ezt közel HÁROMSZOR kellene tudnunk megtenni. Nyilván Ti is úgy látjátok, hogy ez mégsem így van. Miért? A fizika az fizika… Vagy az „emberi” kcal matematikája más?


(Csak zárójelben: [link] szerint a 80 kg-s ember egyórás lépcsőzése 756 kcal, ami teljesítményben 880 W folyamatosan, egy órán keresztül [ ez meghaladja egy ló erejét, ugyanis egy ló „tartósüzemben” valóban egy lőerős, tehát mindössze 736 W-os!]. Ha az ember ilyen „superman” lenne, már réges-régen lábbal hajtós repülőkön járnánk dolgozni…)



#teljesítmény #hatásfok #kcal #lépcsőzés #emberi szervezet hatásfoka
2017. dec. 9. 21:30
 1/7 A kérdező kommentje:
Mindössze 57/756 ~ = 7-8% lenne a "hatásfokunk"?
2017. dec. 9. 21:53
 2/7 anonim ***** válasza:

Hát az Eiffel toronyba felmenni nem 57 kcal-ba kerül viszont cserébe egy kisportolt embernek koránt sem.


Eiffel (ameddig fel lehet menni) = 300m

CN torony (Kanada) main deck = 350m


A CN toronyban minden évben rendeznek futásokat, vagyis gyalog fel a main deck-ig. Ez az átlagos versenyzőnek 30-40percbe kerül. Feltételezhetjük, hogy az átlagos versenyző a kisportoltság alsó határán van. (egyébként a rekord 10 perc alatt van)


10km/h futással egy 80kg-os ember 1 óra alatt kb 800 kalóriát éget el, úgyhogy így első blikkre az egy órás lépcsőzésre mondott 756 kalória nagyságrendileg rendben van.


A lóerő egy megállapodás, nyilván a lovak is tudnak ennél jelentősen több munkát végezni, de valamiért ennyiben állapodtak meg annó.


A hatásfokot nem biztos, hogy értem. De azt nagyon egyszerű kiszámolni: 1 - (a kiürített (kipisilt, kisz*rt) kalória / bevitt kalóriával)

2017. dec. 10. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Úgy értem egy kisportolt embernek koránt sem tart 1 óráig.
2017. dec. 10. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
74%

Két egymástól tök független számot elosztasz egymással, nem is csoda, hogy nem a hatásfokot kapod meg.


A hátásfok azt jelenti, hogy a bevitt energia hány százaléka hasznosul. Például autóknál az üzemanyagból felszabaduló kémiai energia hány százaléka fordítódik az autó mozgására.


Az emberi szervezet a benne maradó energiát 100%-osan felhasználja (melegíti magát, keringeti a vért, emészt, mozog, lélegzik stb). Na jó... kivéve ha meghalsz, mert akkor ami benned van az lebomlik.


Persze ez nem azt jelenti, hogy 100% hatásfokkal üzemelünk, hiszen kitoljuk magunkból a salakot. Ez okozza a veszteséget.


K(be) = összes bevitt kalória

K(ki) = kiürített kalória


Hatásfok = 1 - (K(ki) / K(be))


ha akarod beszorozhatod 100-al és akkor %-ban kapod meg. Remélem segítettem :)

2017. dec. 10. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
74%

Az evolúció kísérleti műhelyében több tízmillió éves állatkisérlet után megszületett az egyik legsikeresebb túlélő, a homo australopitecus..akit követett (kisebb kihalásokkal) a mai tökéletes egyed, a homo sapiens..


...a mindent túlélés legjobb bizonyítéka, hogy itt vagyunk, és sikeresen pusztítjuk egymást.

Ha a bevitt táplálék nagyjából pontos kcalját tudjuk, akkor a salakanyag(széklet-vizelet)veszteség után kiderül, hogy az üzemi hőmérséklet fenntartása mellett majd' 100%-osak vagyunk.


Ha valakinek kételyei lennének, kérdezzen csak meg vagy gulágot túlélőt, vagy világháború orosz katonát aki Moszkvától Berling jutott, de a haláltáborok túlélői is, vagy a Singapúri nagy fogolytábor túlélő amerikai katonák is igazolnák a szervezet hatásfokát...ami közel 100%.


a számítógép előtt ülő 130 kilós versenyző is ugyanannyi hatásfokú, csak ő hájban méri, nem kitermelt szén-mázsában, mint egy bányász..

(ez utóbbi megjegyzés bazinga)

2017. dec. 10. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves Hozzászólók, de már az elejét sem értem:


"Hát az Eiffel toronyba felmenni nem 57 kcal-ba kerül..."


Bevezetőmben levezettem, hogy egy 80 kg-s tömeget 300 m magasra felemelni bizony 57 kcal energiát igényel.


Mit jelent az, hogy "viszont cserébe egy kisportolt embernek koránt sem."?


Ha elfogadjuk, hogy a fizika törvényei működnek (57 kcal), valamint a zárójeles megjegyzésemben idézett honlap egyórás lépcsőzésre adott 756 kcal eredményét is elfogadjuk (és miért ne fogadnám el, hiszen nálam biztosan jobban értenek hozzá), akkor LÉPCSŐZÉSBEN az emberi szervezet hatásfoka (mint minden hatásfok: 100 * a leadott teljesítmény / a befektetett teljesítmény = %) = 100 * 57/756 = 7,5%. Kétségtelenül igazad van abban, hogy van keringés, agyműködés, és még egy sor dolog, melyet közben végezni kell, de ezek mind-mind a LÉPCSŐZÉS hatásfokát (energiamérlegét) rontják.


Autósnyelvre (belsőégésű hőerőgépre) lefordítva:


a szénhidrogének energiatartalma 9000~10000 kcal/kg. Ebből az energiából a mai korszerű járművek közel a harmadát tudják haladásra fordítani (a csúcsszuper Forma1 kocsiknál is még igencsak kérdőjeles a 40%), a többi hőenergia "elvész" (a szabadba távozik) a kipufogón, illetve a hűtőrendszeren keresztül, vezérlésre, szelepmozgatásra, stb-re fordítódik, melyek szükségesek ugyan, de valójában rontják a hatásfokot. A bevitt közel 10000 kcal energiából a főtengelyen mérve mindössze 3000-t kapunk vissza.


És most egy csúnya:

tudtommal a bányászokat mindég is teljesítmény, a kitermelt szén tonnája alapján fizették. Azt nem mondhatták, hogy és még kérek 80% pótlékot, mert keringésem és agyműködésem van... Ez utóbbi "tevékenységek" nem számítanak bele a bányász effektív teljesítményébe.


Fénykoromban 90 kilósan 55-szor futottam fel és le a II. emeletre illetve -ről, alig több mint egy óra alatt. Így van némi fogalmam a dologról, de ha valaki 600 másodperc alatt felfut 350 métert, annak már megemelem a kalapomat!!!


Még egyszer köszönöm a válaszokat, de még most sem értem, hogyan lehet egy kifliben 140 kcal energia... Elégetik, megeszik, hogyan állapítják meg?

2017. dec. 10. 13:35
 7/7 anonim ***** válasza:
Utolsó kérdésedre: természetesen elégetik, egy "bomb calorimeter" elnevezésű szerkezetben. És pont ez benne a röhej, mert az ember energiafelhasználása nem ilyen egyszerű, hogy elégeti a bevitt "üzemanyagot", aztán kap belőle energiát, és kész. Éppen ezért érte már némi kritika a fenti eljárást.
2017. dec. 11. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!