Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » A kisbabák hogy értik meg azt...

A kisbabák hogy értik meg azt a nyelvet amibe születnek ilyen gyorsan?

Figyelt kérdés
Néztem videókat magamról és feltűnt, hogy 1 vagy 2 évesen még pár hónaposan is értettem amiket kérdeznek vagy mondanak nekem. Megcsináltam amit kértek, menj ide, menj oda, hozd ide ezt, pörögj egyet. Hogyan értik meg ilyen fiatalon a nyelvet? Hallják és ismétlik majd egyre többet megjegyeznek? Ez számomra elég érdekes meg rejtélyes :D. Mondjuk volt egy idő amikor még csak nyögdécselni tudtam igazán de pár hónaposan már olyan mintha sok mindent megértettem volna. Hogy van ez? :D

2021. jan. 13. 08:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Kisgyerekkorban még működik az agyban a spontán nyelvelsajátítás képessége, azaz hogy beszélő környezetben a gyerekre magától ráragad a nyelv. Ez nem csak az anyanyelvnél figyelhető meg, hanem idegen nyelvnél is, ha külföldi környezetbe kerül a gyerek. Ez a képesség 6 éves kortól folyamatosan gyengül, serdülőkorra pedig teljesen eltűnik, onnantól más technikával, direkt odafigyelve tanul nyelvet.
2021. jan. 13. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
96%

Ez egy tök érdekes terület a fejlődéspszichológián belül. Annyi biztos, hogy veleszületett idegrendszeri mechanizmusok miatt, tehát ez egy genetikailag kódolt dolog. Születéskor még minden gyerek képes arra, hogy a világ valamennyi beszédhangját elkülönítse a hallása, aztán ahogy nőddögél, ez lassan leszűkül az anyanyelvi és ahhoz közel álló hangokra. Mivel csak ezeket hallja, az agyban csak az ezeket feldolgozó idegpályák aktívak, a nem aktívak pedig elsorvadnak, vagy átalakulnak. Vannak részelméletek arra, hogy a babák hogyan értik meg egy-egy szó jelentését, miközben egy szónak sok jelentése van, és ugyanarra a dologra több szót is tudunk használni, ez a Qinne-paradoxon. Ha például átmegy Cirmi macska az udvaron, a felnőttek általában úgy hívják fel erre a baba figyelmét, hogy rámutatnak a macsekra, ezzel a baba figyelmét is oda irányítják (ez az ún. közös figyelmi helyzet), és azt mondják, nézd, cica. Szóval nem túl tág (pl. állat, emlős), sem túl szűk (Cirmi) kategóriát használnak rá. De azt, hogy a baba hogyan képes megérteni, hogy nem minden szőrös négylábú cica, és hogy nem minden cica Cirmi, az még nincs pontosan felderítve.

Az érzelmek jelentését, amik ugye elvont fogalmak, úgy tanulja meg a baba, hogy mikor például sír, vagy nevet, a felnőttek fölé hajolnak és ösztönösen tükrözik az arckifejezésükkel, amit a baba átél, és ezt szavakkal is megfogalmazzák. Pl. rámosolyognak a nevető babára, és olyasmiket mondanak, hogy na, milyen jókedvűen ébredtünk, látom, nagyon vidám vagy. Stb. A baba az arckifejezés tükrözésén keresztül érti meg (majd idővel) a saját érzelmeit és másokét is.

De ezeken kívül még rengeteg részterülete van a nyelvelsajátításnak, időbe telik, mire mindegyiket alaposan felderítik és valamilyen idegrendszeri működéshez sikerül kötni. Szóval részeredmények már vannak, de még nagyon sok mindent nem tudnak.

2021. jan. 13. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A babák non-stop figyelnek. Pl múltkor azt vettem észre, hogy kérdeztem a fiamtól (10 hónapos volt), hogy “éhes a pocakod”? És rámutatott a pocakjára. Soha nem tanítottuk neki. Azóta ha kérdezzük, “hol a pocakod?” Mutatja. Nyilván amikor öltöztettem meg hasonlók beszéltem hozza minden hülyeséget, amik eszembe jutottak és átragad. Nagyon fantasztikus amúgy tényleg.
2021. jan. 13. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok szakértő, de néztem egy dokumentum sorozatot netflixen, ott szó volt erről. Nagyon érdekes volt különben, a baba figyel és képes felismerni az ismétlődő szavakat a nyelvben és az ő agya képes arra is, hogy azonosítsa, hogy amikor ugyanazt a szót hallja, kiválassza a környezetből, hogy mihez kapcsolódik. Például egyszer azt mondod neki, hogy tessék itt egy piros labda, majd máskor azt, hogy felvesszük ezt a piros zoknit, akkor kihallja, hogy a piros szó már volt, és elkezd kapcsolatot keresni, és rájön, hogy a szín az. Ez nem túl tudományos leírás, de kb ez volt a lényeg. :D nyilván sokszor kell hallania, de az ő agya ezt baromi gyorsan tanulja. Szerintem lenyűgöző.
2021. jan. 13. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

5.hogy érted pontosan?

többiek mennyire összeszedtetten írtak választ te meg csak "sehogy he"...:D

2021. jan. 13. 18:25
 6/12 anonim ***** válasza:
29%
Te ertetted?
2021. jan. 13. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
7.képzeld igen ahogy írtam a bejegyzésben...amit gondolom nem olvastál.
2021. jan. 13. 18:44
 8/12 anonim ***** válasza:
9%
Milyen bejegyzes????????
2021. jan. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

9.nyugi minek a sok kérdőjel? :D...

a kérdés alatti szöveg amit írtam.

2021. jan. 13. 18:48
 10/12 anonim ***** válasza:
0%

Nem nem latta sajna

Te?

2021. jan. 13. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!