Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Tesós, gyeses, táppénzes kérdés?

Tesós, gyeses, táppénzes kérdés?

Figyelt kérdés
Fiam 16 hós,ha szeretnénk kistesót az az anyagiakat,h befolyásolja?Ha teherbe esek még a gyed-et kapom?És ha fiam 2 a gyes-t?Vagy táppénz?Ha megszületik mi után számolják a tgyást,gyedet?Olyan kusza ez az egész!!!
2011. jún. 9. 14:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Akkor megpróbálom kibogozni :)


Ha még a gyed alatt állapotos leszel, akkor választhatsz:

1. verzió: végigviszed a kisfiad gyedét

2. verzió: gyedet lemondod, elmész táppénzre (az igénylést megelőző évet nézik, mivel te akkor - feltételezem- gyedet kaptál, így a gyed alapjául szolgáló jövedelem lesz a táppénz alapod, annak a 60%-át fogod kapni).


Ha végigviszed a gyedet, lejár, de még nem szültél meg:

1. verzió: táppénz

2. verzió: kiadják a szabidat

3. verzió: ha már a szülés előtt 28 nappal vagy, megigényled a tgyást.

4. verzió: gyes. Ennél azonban vigyázni kell, mert ha a Ketteske születése előtti évben zömében gyest kapsz, akkor a gyed alapod a minimálbér lesz.


Tgyásnál az összes esetben az igénylést megelőző naptári évet nézik, mivel ott nem dolgoztál (vagy szabi) 180 napot, ezért a minimálbér kétszeresének a 70%a lesz, kivéve ha a szerződésed szerinti bér szerint kevesebb járna. Magyarul a tgyásnak is van maximuma ilyenkor, ami megegyezik a gyed maxal.

2011. jún. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

mi is majd szeretnénk kistesót, de hát nem sok a juttatás a második után. Okosnak kell lenni.


(bocsánat, csak későbbiekben szeretném visszaolvasni, és ezzel a válasszal könnyebb visszakeresni majd, ha kistesó projekt beindul nálunk)

2011. jún. 9. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Mi is ebben a cipőben járunk, próbálok utána járni én is. Azt hiszem, mindenképp igénylem a Gyest, (szept. 28-án lesz a kisfiam 2 éves). Viszont hamarosan szeretnénk kistestvért, nem tudom, hogy a szabit vegyem-e ki vagy irassam ki magam táppénzre (tuti veszélyeztetett lennék a m.helyem miatt).
2011. júl. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Mi is ebben a cipőben járunk, próbálok utána járni én is. Azt hiszem, mindenképp igénylem a Gyest, (szept. 28-án lesz a kisfiam 2 éves). Viszont hamarosan szeretnénk kistestvért, nem tudom, hogy a szabit vegyem-e ki vagy irassam ki magam táppénzre (tuti veszélyeztetett lennék a m.helyem miatt)."


Ezt pedig neked kell eldöntened :)

Ha jól értem, jövőre szeretnél szülni.

Anyagilag a szabi több, mint a táppénz, a szabi 100%-os bér, a táppénz pedig 60%. Ha már kivetted az összes szabit, akkor mehet a táppénz. Ha jövőre szülsz, akkor biztos, hogy nem kavar be a gyes se a tgyásba, se a gyedbe. Akkor kavarna be, ha csak gyest kapnál min. 184 napig. Idén szept-től ez lehetetlen, jövőre meg amint terhes leszel (de legkésőbb jún. közepétől) táppénzen kell lenni, így mivel a táppénzes idő lesz a több, így a táppénz alapjául szolgáló jövedelem lesz a gyed alapod. (A táppénz alapod viszont megegyezik a mostani gyed alapoddal.)

2011. júl. 20. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ut. előtti vagyok: nagyon szépen köszönöm a segítséget, kedves Utolsó!Nekem ez az egész olyan kusza, de sokan így vannak vele. Akkor ha jól értem szept. 28-tól igényeljem a Gyest,(pár hónap múlva vágnánk bele a következő babaprojectbe), majd mikor kiderül, hogy terhes vagyok, kérjem ki a szabijaimat a m.helyemtől. Ha az letelik, jön a táppénz a terhesség végéig, majd a tgyás ismét, vagy csak a gyedet kapom, ha megszületik a 2.baba? - mivel nem megyek vissza dolgozni, így is kapom a tgyást a 2. gyerekkel? Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszodat!!!!!
2011. júl. 20. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Mivel a munkaviszonyod közben nem szűnt meg, így a második bébivel is jogosult leszel a tgyásra.
2011. júl. 21. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!