Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Nem kell már a tisztelet? Se...

Nem kell már a tisztelet? Se a jó nevelés?

Figyelt kérdés

Elég sűrűn járok a lányommal közösségbe. Egy héten 4 napot csak babázós programokon veszünk részt + a játszóterezés délutánonként.


Sok anyukát és családot ismertem meg ez által. Mindenki másmilyen, máshogy nevel. Ez az élet rendje.. mondhatnám!


Minap fordult velem elő az este. A lányomról tudni kell, hogy 11 hónapos lesz 15-én. Ebből adódóan nyilván nem érti mi az a néni vagy bácsi. Nem hogy az .. mit is jelent a "Csókolom vagy a viszont látásra!?!".

Mivel tisztában vagyok azzal, hogy nincs rossz szülő (kivétel persze azon "egyedek", akik kárt tesznek a gyermekekben), így tudom jól, hogy egyedül magamat vagy esetleg még a páromat kritizálhatom épp ésszel és tiszta szívvel.

De akkor sem tudok megszabadulni attól a "problémától" (mert számomra az!), hogy miért kell a gyermeknek az tanítani - még ha pelyhes korú is -, hogy letegezzen egy hozzá 20 - 30 - akár 40 (!!) évvel is idősebb személyt?

Már ha abból indulok ki, hogy az alapvető tisztelet a másik ember személyében egy fontos meghatározó mi voltot jelent, akkor sem értem, miért nem lehet erre tanítani a gyermeket?

Miért kell azt mondani, hogy "Jaj! Dehogy Lilla néni, csak Lilla! Anyukád milyen vicces!" ... Miért vicces?! Én se tegezem le a sarki boltos nénit. Az alapvető tiszteletet is megadom velem egykorúaknak is.


Ezek után a játszótéren, homokozás közben észrevettem, hogy a lányomban felébredt a homok szórás/dobálás iránti menthetetlen izgalom. Ekkor kijött belőlem az első mondat a "játszótéri neveléssel kapcsolatban", amely így hangzott: "Kislányom, ne dobáld a homokot, mert mások is vannak itt rajtad kívül és nem örülnének, ha homok menne a szemükbe!"

Erre egyből jött a válasz két anyukától is. Röviden - tömören: "Nem gond, nyugodtan dobálja csak a homokot!"

Nos, mivel én alapból utálom, ha egy másik gyermek a lányom fejére/testére önti a homokozót (egyéb higiéniás okok miatt), így elvárom a gyermekemtől, hogy ezt ő se tegye.

Nyilván ezekhez később hozzáfog tartozni a: ne lökd fel, ne vedd el tőle, add át a helyed és egyéb nevelő célzatú kijelentések!


Tudom, hogy borzasztó vagyok és ne várjak csodát egy 11 hónapos gyerektől, már ami a megértést jelenti, de tényleg nincs már tisztelet? A jó nevelés sem szükséges?


Egyébként a hátamon futkos, ha egy tini csókolómmal köszön, de ilyenkor eszembe jut az, hogy mennyi időt "pazaroltak (?!)" a szülők arra, hogy egyáltalán a gyerek száján egy böfögés kijöjjön, ami köszönésre utal.


2012. jún. 1. 11:19
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
95%
Le fogsz pontozni de sztem ha zavar hogy összehomokozzák a lányod ne vidd olyan társaságba ahol ilyen gyerekek vannak,ha te nem akarod hogy másra öntse a homokot egyszerűen ülj ott vele és ne hagyd,ne messziről nézd és szólj rá,akadályozd meg mielőtt megtörténne..az hogy a bnők ismerősök kicsi 3 év alatti gyerekei nekem hogy köszönnek nem érdekel,még kicsik ahhoz hogy különbséget tegyenek hogy pl a 25éves szomszédfiúnak aztmondjuk szia,de a 26éves férjes családos lánynak már azt mondjuk csokolom..Sztem 3 éves kor után tanulják meg mikor az ovónéniknek csokolomot köszönünk..persze nem aztmondom hogy a boltos nénit tegezze le de pl ugy tanulnak meg köszönni hogy pápá vagy szia..a csokolom egy nehezebb szó..és amig nem tudja kimondani nem hiszem hogy rá kéne szolni ne sziázzon..a tisztelet és a jó nevelés fontos de ha Te olyan társaságban vagy ahol ezt ugy látod nem veszik semmibe..hát válts..menjetek egyedül a játszótérre és ne azokkal akik szerinted nem "nevelik jól" gyermeküket azáltal hogy téged letegeztet egy kicsi gyermekkel!
2012. jún. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
86%

szia!


Valójában kétfelé kell bontani ezt a kérdést. Majdnem minden gyerek kb. 4-5 éves korig mindenkinek "szia"-t köszön. Lehet tanítani jónapotkívánokra is, de "szia"-t hall otthon, a játszin...nem hall igazán "felnőttes" köszönéseket, neki ez a természetes. Hát gondolj bele, még az oviba is sokszor "szia óvónéni" van, nem "csókolom".

Az "igazi" köszönés kb. 6-7 éves kor környékén várható el igazán.

A homok dobálás meg, igen....Volt már olyan, h konkrétan az ÉN gyerekemre dobálták a homokot, és az vártam mikor szól már rá az anyja, a 2. dobálás után rászóltam, h légyszíves ne dobáljad! Na, az anyja majd felrobbant-nem szólt ugyan egy szót se- de láttam rajta, el is húzta onnan a gyerekét pár perc múlva....

2012. jún. 1. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
88%

Szerintem nincs gond a tisztelettel és a jó neveléssel, talán picit lazítanod kéne, néhány hónapos babákról van szó. Ha tényleg így mondtad a játszótéri mondatot, ahogy leírtad, akkor szerintem kicsit körülményesen fogalmazol, ezt egy 11 hónaposnak megérteni és felfogni szinte lehetetlenség. Rövid magyarázatot kell nekik adni. A másik anyuka pedig jól reagált, rosszabb lett volna, ha vág egy pofát, vagy ő is elkezdi "osztani" a babádat, hogy igen-igen, a homokot nem dobáljuk.


Amúgy szerintem nagyon ciki, ha egy tininek csókolommal kell köszönnie, amit te böfögésnek nézel, az pont abból fakad, hogy egy tizenéves már kényelmetlenül érzi magát, hogy csókolommal kelljen köszönnie, de a jó napot meg idegenül hangzik, így inkább csak morog valamit az orra alatt. Én emlékszem még ezekre az időkre, és át tudom érezni, hogy milyen lehet egy mai tininek is. Igazából pont a csókolom-ot vezetném ki a köztudatból, ha lehetne, hogy az én gyerekemnek ne legyen ilyen problémája tini korában.


Amúgy nem vagy borzasztó, talán kicsit karót nyeltnek tűnsz mondjuk hozzám képest, merevebben veszed a dolgokat, de ez nem azt jelenti, hogy rossz anyuka vagy, vagy rosszul fogod nevelni a gyerekedet. Egy kicsit több lazaságot kevernék hozzád, hogy felszabadultabban tudd megélni a gyermeked baba- és gyerekkorát.

2012. jún. 1. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Persze, írtam is, hogy nem várom el a csókolómmal köszönést, de mivel a gyerekek utánzásból tanulnak és a beszédet beszéd után, így úgy gondolom, hogy nem árt, ha azt hallja a számból, hogy: "Csókolom Lilla néni" miközben pápát integet neki. Ettől függően én sziázom az anyukákat.


A játszótéren meg nem km-re állok a gyerektől, hanem benne ülök a homokozóba és játszom vele.

Nem tudom honnan olvastad, hogy a gyerektől távol állok ?!

2012. jún. 1. 11:38
 5/21 A kérdező kommentje:

3-as válaszolónak:


Nem vagyok karót nyelt. Szinte mindent lazán veszek a gyerekkel kapcsolatban. Egy dolog az, amire "ugrom", ha nincs tisztelet vagy megneveltség.

Mint írtam, nem várom el a lányomtól, hogy 11 hónaposan élére vasalva álljon a szekrényébe a ruha, mert ez képtelenség. Azt sem várom el, hogy kimondja: Csókolom, mivel még tudatosan egy szót sem mondott ki.


Az, hogy egy tini csókolómmal köszön megőrjít sokszor. Többedszer is elmondtam már (főleg a házban élő tiniknek), hogy tegezzenek, de egyszerűen nem. Mióta anya vagyok beütött a csókolom köszönés. Pedig előtte simán közölték, hogy: Szia.


Inkább akkor jó napot .. de ekkor meg jön az, hogy az ő szüleik megnevelték a gyereket, amit nekem 2 perc lenne szétrombolnom.

2012. jún. 1. 11:44
 6/21 anonim ***** válasza:
84%

Hát engem a "csókolom"tól kiráz a hideg. A gyerekem tőlem sosem fogja ezt a szót hallani.

Nálunk a "szia" vagy a "jó reggelt/napot/estét" köszönés a megfelelő, elköszönésnek: "viszlát" vagy "viszontlátásra".

Ezt már a nagycsoportos gyerekem gyakorolja is :-D

De én 3 éves korig bőven megemlékszek azzal is, ha integetéssel köszön a gyerekem.

És remélem, hogy mivel nem erőltetem, hanem példát mutatok, így nem "böfögni" fog tinédzser korában.


3 gyermekes anyuka


UI: LAZÍTS!

2012. jún. 1. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Én csókolomra nem tanítom a fiamat (3 éves) de arra sem hogy boldog boldogtalant tegezzen! Ezért a boltban úgy köszönök, hogy jó napot és viszontlátásra és mivel utánoz engem ő is ezt mondja...
2012. jún. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
87%
Nem olvastam ilyet hogy távol állsz..ha meg ott ülsz mellettemeg tudod akadályozni hogy szórja a homokot..és ehhez nem kell mesét mondani hogy mit fog érezni a másik gyerek ha rászórja a homokot..könyörgöm 11 hónapos..elég egy nem,nem szabad..egyébként tényleg karót nyeltnek és baromi körülményesnek tünsz az irományod alapján..lehet nem vagy azde azzal amit irtál és ahogyan irtad..ezt a benyomást kelted..de ln nem kötekedtem csak válaszoltam a kérdésedre nem is értem miért kell itt a "nem tudom hol olvastad hogy messze vagyok tőle"kérdéssel jönnöd... amugy irtam a megoldás hogy más társaságba jársz ahol jól érzed magad Te is meg a gyereked is..ennyi..J
2012. jún. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
65%

Szia!

Ez a dolog engem is szokott zavarni. Mármint az a része, hogy ha az én gyerekem megdob valakit vagy homokkal szórja az illetőt és én rászólok, hogy ne csinálja, a másik meg azt mondja, hogy nyugodtan csinálhatja, nem gond. De nekem igenis gond. Tudom, így alakulnak ki kapcsolatok, hogy játszanak, de mindennek van határa. Ha engedem, hogy pl. Pistikét megdobja labdával, legközelebb megdobja majd kaviccsal is, mert dobálózni szabad.


Volt a családban egy eset: ki nem állhatom, ha a gyerekek vagy bárki más felteszi a lábát az asztalra. A gyerekeim nem csinálják. Múltkor lementünk a nagyszülőkhöz és az egyik családtag az ölébe vette a kisebbik lányunkat, megfogta a lábát és feltette az asztalra. Rászóltam, hogy vegye le a lábát az asztalról, nem kocsmában vagyunk. Erre a családtag azzal érvelt, hogy azt olvasta, a jó vérkeringés érdekében magasra kell tenni a lábakat. Na, de az asztalra?


Engem az is zavar, hogy a mai fiatalokban mennyire nincs tisztelet, nem adják át a helyet (terhesen sokszor tapasztaltam, egy idős ember előbb átadta a helyét, mint egy tizenéves, de tőlük nem fogadtam el), visszabeszélnek, sőt sokszor úgy beszélnek, mintha az a másik a lábtörlőjük lenne. Nem tudom, ez mennyire függ a tegezéstől vagy a magázástól, mert én tegezem a szüleimet és a nagyszüleimet, de még életemben nem beszéltem úgy velük, mint az egyik szomszéd lány az övéivel, ő magázza a szüleit, de elmondja őket mindenfélének - pi.., ku... stb.


A köszönésről is az a véleményem, ami a tiéd, nem tetszik, ha a tinik "Csókolom" - ot köszöntenek, de azt tartom, hogy ő legalább valamiképpen üdvözölt, mert sokan szó nélkül elmennek mellettem, sőt olyan rokonunk is van, aki inkább átmegy az út másik oldalára vagy elfordul, mintha nem is látna, csak nehogy üdvözölnie kelljen.

2012. jún. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
71%
ez a homok dolog tényleg gáz, ha a higiénia miatt aggódsz minek engeded homokozni ? jaj olyan lesz :O
2012. jún. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!