Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Meddig kel éjszaka?

Meddig kel éjszaka?

Figyelt kérdés
3 hónapos a kislányom. Anyatejes. Még mindig 3-4 óránként eszik éjjel is. Mikor szokik le róla? Nektek hogy volt?
2012. nov. 21. 10:17
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Egyik gyerekem 6 hetesen. Másik 20 hónaposan (amikor elválasztottam), harmadik most lesz fél éves, két óránként cicizik.


Szerintem a tiéd rendben van. :o)

2012. nov. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt az ekkora babák éhesek is lehetnek éjjel(plusz az éjszakai szopi nagyon jó hatással van a tejtermelésre), másrészt "meg kell bizonyosodniuk" arról, hogy anya még megvan:). Ezen kívül a babák alvási ritmusa más, rövidebbek a mélyalvási szakaszok, és a mikorébredésekből nem tudnak visszaaludni(idegrendszeri éretlenség, teljesen normális).

Éjszakai szoptatásról:

"(...)Biztosítja a tejtermelést

Az éjszakai szoptatás tehát rendkívül fontos szerepet játszik abban, hogy a kisbaba rendszeresen elegendő táplálékhoz és ezzel egyidejűleg folyadékhoz jusson. Ha éjszaka nem szoptatunk, és ezért túl ritkán ürülnek ki a mellek, a tejtermelésért felelős hormonok szintje alacsonyabb lesz a kelleténél, így csökken a tejmennyiség is. Ha éjjel hosszú órákon át hiába gyűlik a tej, a szervezet érzékeli ezt, és csökkenti a termelést. Jó tudni, hogy ennek a folyamatnak is napi ritmusa van: hajnalban a legbővebb a tej, késő délután és este a kevesebb, de magasabb kalóriatartalmú. Ha kimarad az éjszakai szoptatás, reggel feszes mellekkel ébredünk, s ez az állapot tejcsatorna-elzáródáshoz, sőt mellgyulladáshoz is vezethet.(...)Hogyan vészeljük át?

A tejtermelés fenntartása érdekében az első fél évben nem ajánlatos leszoktatni a kisbabát az éjszakai szopásról. (Ha magától leszokik róla, és súlyfejlődése jó, ne ébresszük fel emiatt. Igyekezzünk viszonylag későre időzíteni az utolsó, és kora hajnalra az első szoptatást, hátha így sikerül elkerülni a túltelítődést.)

Persze előfordul, hogy belefáradunk az álladó éjszakázásba, ezért érdemes minden találékonyságunkat bevetni, hogy megtaláljuk a legkíméletesebb módszert. Sok családnál beválik az együtt alvás. Ehhez kényelmes, nagy ágy kell, és az, hogy mindkét szülő elfogadja a helyzetet. Ha eleve nem szeretne a babával együtt aludni, vagy néhány hónap múlva már kényelmetlennek tartja, állítsa a baba ágyát a sajátja mellé. Így megúszhatjuk az ágyak közti botorkálást a hűvös éjszakában.(...)"innen: [link]


"(...)Éjszakai szopások


Átalussza az éjszakát! - ezt a tényt manapság fontos nevelési célkitűzésnek tekintik, s több könyv is foglalkozik annak taglalásával, hogyan lehet a csecsemőt úgy lefektetni, hogy sem szopásra, sem simogatásra, sem dédelgetésre ne tartson igényt, csak feküdjön csöndben és egyedül a sötétben, aztán aludjon el, és reggelig fel se ébredjen. Önszántából természetesen kevés kisbaba és kisgyerek teszi ezt meg, s ez nem is baj. Az ember gyermekére jellemző, hogy társas lény, kifejezetten szeret másokkal, főként szüleivel együtt lenni, élvezi és igényli a gyengédség és szeretet megnyilvánulásait. A szoptatás is ezek közé tartozik! Nem az éhség ébreszti, amikor a szokásos egyetlen éjszakai szopi helyett akár négyszer-ötször is felébred, és csak akkor nyugszik meg, ha mellre tesszük. Az éjszakai szoptatás fokozza a tejtermelődést, ezért abban az esetben, ha abbamarad, csökkenhet a tejmennyiség.(...)"innen: [link]


"(...)Valamilyen okból kifolyólag a legtöbb kismama úgy gondolja, hogy az éjszaka végig alvása egy elvárható teljesítmény a babától, mely annak bizonyítéka, hogy ki mennyire jó anya.(...)A csecsemő szervezete pontosan érzi, hogy mikor mennyi táplálékra van szüksége és egyáltalán nem veszi figyelembe a napszakokat. Amikor már ritkábban van szüksége evésre, akkor hamar rájön, hogy éjszaka legjobb aludni, de amíg ez a pillanat el nem érkezik, addig meg kell adni számára a lehetőséget, hogy akkor egyen, amikor szükségét érzi.


Előfordul, hogy a babának tényleg csak a biztonságérzet hiányzik, az sem ritka, hogy a sötétség félelmet kelt benne. Ezt a tényezőt se hanyagoljuk el, ráadásul sosem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy nem éhes.(...)Amikor a baba éjjel felsír, az első, amivel próbálkozunk a szoptatás legyen, mert a valószínűségi esélye, hogy éhes a baba igen magas. Ez egy természetes állapot, ne akarjuk mesterségesen szabályozni, adjuk meg a baba számára a legoptimálisabb körülményeket a fejlődésre."innen: [link]


Alvásról:

"(...)A mély álomból a könnyű álomba való lépés kritikus időszak, melynek során a kisbaba felébred, ha bármilyen kellemetlen körülmény vagy kényelmetlenség - mint például az éhség - megzavarja őt. (...)A csecsemők egy része képes átmenni ezen a kritikus perióduson anélkül, hogy felébredne, ill. ha mégis felébred, vissza tudja segíteni magát a mély álomba. Másoknak segítő kézre, hangra, vagy mellre van szükségük ahhoz, hogy visszasülylyedjenek a mély álomba. Az alvási ciklusok egyedi különbözősége arra tanít minket, hogy az éjszakai szülői gondoskodás egyik célja éppen az, hogy olyan környezetet teremtsen a babának, amely átsegíti őt az éjjeli ébredés kritikus periódusain, és hozzásegíti ahhoz, hogy felébredés nélkül visszatérhessen a mély álomba. (...)Azonban ha figyelembe vesszük, hogy ez a mód, ahogyan a csecsemők alszanak - vagy nem alszanak - életfontosságú fejlődési elven alapszik, akkor könnyebben megérthetjük a gyermek éjszakai szükségleteit, és olyan éjszakai gondoskodási stílust alakíthatunk ki, amely inkább segíti, mint sérti a baba természetes alvási ritmusát.(...)Ha a csecsemőt az éhségérzet nem tudná könnyedén felébreszteni, az az ő túlélése szempontjából előnytelen lenne. Ha a csecsemő orra eldugulna, és nem tudna lélegezni, vagy fázna, és melegre lenne szüksége, de annyira mélyen aludna, hogy nem lenne képes jelezni a szükségleteit, akkor a túlélése veszélybe kerülne.

Egy dolgot megtanultunk a gyermekorvoslásban eltöltött éveink alatt: a csecsemők azért tesznek úgy, ahogyan tesznek, mert így vannak kitalálva. Az alvással kapcsolatban a kutatók arra jutottak, hogy az aktív alvás a kisbabákat védi.(...)

Az első három hónapban a pici csecsemők ritkán alszanak négy óránál tovább anélkül, hogy szükségük lenne táplálékra. A kicsi babáknak kicsi a pocakja. Viszont általában összesen 14-18 órát alszanak naponta. Három és hat hónapos kor között a legtöbb kisbaba megnyugszik. Napközben hosszabb időszakokat töltenek éberen, és éjjel akár öt órát is alhatnak egyfolytában. Háromtól hat hónapos korig 1-2 éjjeli ébredésre számíthatsz. Azt is látni fogod, hogy a mély álom periódusa meghosszabbodik. Az éjjeli ébredés szempontjából kritikus periódusok száma csökken, és a baba egyre könnyebben tud mély álomba süllyedni. Ezt hívják az alvás érésének.


Az éjszakai szülői gondoskodás negyedik leckéje : Fontos, hogy tudd: gyermeked alvási szokásai sokkal inkább a gyermek temperamentumától függnek, semmint attól, hogy hogyan gondozod őt éjjel. Ne felejtsd el: más szülők általában túloznak abban, mennyit alszik a gyermekük, mintha ez volna a jó szülőség fokmérője, pedig nem az. Nem a Te hibád, ha a kisbaba felébred."innen: [link]


"(...)Jó, ha tudjuk, hogy a csecsemők bizony általában elég sokáig felébrednek éjszaka, sőt az egyfolytában (vagyis felébredés nélkül) alvással töltött időtartam egy bizonyos korig csökken, aztán újból nőni kezd. Ahogy dr. William Sears amerikai gyermekorvos megfogalmazta: „a babákat úgy tervezték, hogy felébredjenek”. Ennek megvannak az általános, illetve az egyes életkorokra jellemző okai.

Tévhit, hogy az elalvás körülményeitől függ az éjszaka átalvása: ha ez igaz lenne, akkor nem vándorolna át éjszaka a szülői ágyba olyan sok, amúgy már teljesen magától elalvó kisgyerek. Sokkal inkább igaz, hogy a csecsemők, gyerekek a szülői jelenlét, a testkontaktus nyújtotta biztonságérzetet keresik. Az emberi faj utódgondozása a folyamatos kapcsolaton alapul – éjjel és nappal is. Elég sokáig a folyamatos szülői jelenlét biztosítja a kisgyerek életben maradását.(...)

A kisbabák alvásának ötven százaléka REM-alvás, ez az arány háromévesen körülbelül harminc, felnőttkorban pedig huszonöt százalék, tehát a kicsik sokkal gyakrabban kerülnek könnyen felébreszthető állapotba, mint a felnőttek. A babák alvásciklusa nagyjából negyvenöt perces, a felnőtteké másfél órás, azaz éppen a duplája. Sok anyuka ismeri azt a jelenséget, amikor a baba félórányi alvás után ébred föl mindig, ennek épp ez a rövidebb alvásciklus a magyarázata. Ezért olyan rettenetesen fárasztó fölkelni a babához: az ő ébredései pontosan félbevágják a felnőtt alvásciklusát.


Miért ébred fel?

A különböző életkorokban más-más okai lehetnek a gyakori ébredésnek.

– Az újszülött baba gyomra picike, egyszerre kevés fér csak bele akár anyatejből, akár tápszerből, így szüksége van az éjszakai evésekre is. Anyagcseréjének jobban megfelel a gyakori evés, mint a nagy kihagyások.

– Általában jellemző, hogy hathetes kor után viszonylag nyugodt éjszakák következnek, egészen három-négy hónapos korig, amikor a babák nagy többsége megint elkezd gyakrabban ébredni éjszakánként. Egyrészt szükségük van arra, hogy megbizonyosodjanak anyukájuk jelenlétéről, másrészt ekkor szoktak megváltozni a babák nappali étkezési szokásai: könnyen elterelhető a figyelmük, az akár egy-másfél órán át szopizó újszülöttből két-három perc alatt végző három hónapos lesz, aki minden zajra felkapja a fejét. Éjszaka viszont ingerszegény a környezet, teljesen át tudják adni magukat a szopizásnak.(...)"innen: [link]

...

2012. nov. 21. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Ez aztán kimerítő válasz volt :)

Teljesen igaz, hogy kb. 5 perc alatt betermeli a tejet, amire szüksége van, és elkezdte mindenre elkapni a fejét, ami történik körülötte :)


Kérek szépen még gyakorlati válaszokat. Másnál hogyan alakult a "dolog"...

2012. nov. 21. 11:06
 4/13 anonim ***** válasza:

:) Azért tartottam fontosnak, mert szerintem sokat segtít a túlélésben, a szokások kialakításában, az helyzet elfogadásában ha ismerjük a baba "működését":).

Gyakorlat:)?

Leírom, mi hogyan csináltuk.

A kicsit a saját ágyában tettük le az esti rutin után, így volt kettesben tölthető idő a nagyágyban. Amikor először ébredt, akkor vettük magunk közé, így én szinte alva szoptattam, pihentem, csak egyszer kellett kibóklásznom a szobából:), sokkal elviselhetőbb volt mint amíg én járkáltam át(egy hónapig bírtam).

2012. nov. 21. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Mi is együtt alszunk. Amikor éjjel kel, csak beteszem a cicit a szájába, büfi a sötétben (bár általában nem is büfizik, mert kómában van) és alszunk tovább. Reggel 8 körül kelünk. Azért jó lenne már, ha a saját ágyában aludna, de amíg mindig ébred, addig fizikailag könnyebb így, különben nem bírom a nappalt. Így is eléggé szédületes vagyok :)
2012. nov. 21. 11:16
 6/13 anonim ***** válasza:

A fiam az első hónapban nappal 3, éjjel 4 óránként kelt enni.

Utána 7 hónapos koráig kelt egyszer enni. Aztán elhagyta:)


A lányom az első hónapban teljesen rendszertelenül evett, gyakorlatilag egész nap cicin volt. Éjjel is nagyjából 2 óránként kért enni.

Aztán a második hónaptól aludt 9-től 2-ig, 3-ig, akkor kért enni, majd aludt tovább 6- fél 7-ig.

A 3. hónaptól (jövő héten lesz 4 hónapos) elalszik 8-kor, kel 1-kor, majd 4-kor, és utána nem is alszik el addig, amíg fél 7 körül nem ehet újra. Már hulla vagyok:D

Pont akkor alszik el, amikor a nagyobb kel:D

2012. nov. 21. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Ezt nem fogja neked senki tudni megmondani. Mondjuk rajtad is múlik. Én fiam szintén anyatejes volt, de már újszülöttként is 7 órát aludt éjjel ébredés nélkül. Van akinek meg még a 1,5 éves és 2-3szor kel éjjel.
2012. nov. 21. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Elárulnád, hogy miben múlik az anyukán?

2012. nov. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Anyósom hozott egy könyvet, amit ő használt még 40 évvel ezelőtt :) Komolyan. Abban az van, hogy 4,5 kiló felett nincsen szüksége a gyereknek arra, hogy éjjel egyen. Adjunk neki teát, aztán már azt sem. Néhány éjszakai üvöltés után feladja, és alszik reggelig. Na, szép. Én ezt nem tudom megtenni. Ráadásul manapság teljesen más az ajánlás. Az ember nem tudja, hogyan járjon el. Én figyelem a gyereket, és igény szerint járok el.
2012. nov. 21. 11:36
 10/13 anonim ***** válasza:
Ja, biztos Doktor Spook...
2012. nov. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!