Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mekkora esély van rá hogy a...

Mekkora esély van rá hogy a gyerek örökölje az asztmát?

Figyelt kérdés
Nekem nem volt gyerekkori asztmám, de 19 éves korom körül kialakult. Mekkora esély van rá, hogy kislányom megörökli tőlem? Félek tőle, hogy elő fog nála is jönni. Ha kialakul, akkor van valami korszak, amikor előjön (védőnőm szerint 6 hónapos kor körül), egy roham esetén mit kell tenni? egyáltalán észre fogom venni, hogy ez asztmás roham? Ne értsetek félre, nem akarom a gyerekbe beszélni, csak szeretnék felkészülni erre az esetre is.
2013. jan. 8. 09:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Nehéz kérdés. Nekem a 3 gyerek közül a legnagyobb asztmás, pedig se én se a férjem nem vagyunk azok, de a családban előfordult(férjem unokatesója). Sajnos nehezen derült ki, gyakran betegeskedett, 2 évesen először kruppos rohama volt, 3 évesen tüdőgyulladása, és utána mindig hörghurut, na csak ekkor vizsgálták ki alaposan a pulmonológián, allergiateszt, légzésfunkció, megállapították, hogy allergiás a háziporra, és asztma-gyanús. Mivel az asztma is egy allergiás reakció, tudni kell mire allergiás a gyerek. Mi a házipor miatt annyit tudtunk tenni, hogy megszüntettük a gyerekszobában a padlószőnyeget, lecseréltük az ágyneműjét, gyakran voltunk friss levegőn, és pici korától hordtuk úszni, hogy erősödjön a tüdeje. Most 12 éves, és 2 éve tünetmentes, talán kinőtte.

Felkészülni szerintem azzal tudsz, ha a megfelelő körülményeket próbálod kialakítani: otthon minél kevesebb szőnyeg, plüssállat, az ágyneműje allergén ágynemű,pici korától sok friss levegő, a lakás levegője ne legyen túl száraz és túl párás sem, gyakori szellőztetés, később úszni tanulás.

Nem kell a gyerekbe bebeszélni, de gondolom nem egy hirtelen rohammal kezdődik minden, ha a gyerek hajlamos rá, előbb-utóbb kialakul a körülmények hatására. Nekünk azok voltak az előjelek, hogy gyakran volt légúti betegsége, aminek a szövődménye mindig hörghurut lett. A tüdőgyulladása után felerősödtek a tünetek, egy-egy hörghurutos köhögésből lett köhögőroham, fulladás. Tehát először mindig csak betegség kapcsán, később meg már terhelés hatására is, nevetés, sírás, futás, izgalom. Volt pipánk és volt kúpunk,és mindig rohantunk olyankor a friss levegőre.

Előre ne idegeskedj, nem biztos, hogy egyáltalán örökölte a lányod a hajlamot, de ha igen, lesznek gyanús előjelek, roham esetén úgyis viszed az orvoshoz, neki kell tudni ez astmás roham-e vagy sem. Ja, és nekem a védőnő mondott egy tanácsot váratlan roham esetén, ez krupposoknak és asztmásoknak is segít: oda kell állni a hűtő elé és belélegezni a hideg levegőt, hirtelen megállítja a rohamot.

Remélem, tudtam segíteni!

2013. jan. 8. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm
2013. jan. 8. 10:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!