Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ez veleszületett laktóz...

Ez veleszületett laktóz intoleranciának számít?

Figyelt kérdés

Kisfiam laktózérzékeny, tavaly nyáron derült ki amikor 1 éves múlt, most megyünk majd vérvételre (eddig én húztam-halasztottam).

Utána néztem egy ismerősöm ajánlására az emelt családi pótléknak (én nem is tudtam hogy ilyenért is lehet emeltet kérni) és ott az van hogy ha veleszületett érzékenysége van akkor jár az emelt családi.

A lényeg, hogy 1 éves 3 hónapos volt a kisfiam amikor megkóstoltattam vele a tejet, higítva, előtte csak joghurtot, túrót, sajtot evett (ha egy nap többet evett ezekből akkor picit hígabb volt a széklete de nem gondoltam hogy baj lenne) és a tejtől egyből híg savas hasmenése lett, ezzel el is mentünk orvoshoz, na innentől kezdve minden tejtermék kicsapta, mióta csak laktózmentes tejtermékeket eszik semmi baja.

A védőnő szerint ez lehet veleszületett laktózérzékenység, annyi hogy nem jött ki rajta egész pici korában. Szerintetek ez lehet veleszületett? Vagy majd attól függ hogy milyen orvost fogunk ki, mennyire lesz jófej? (arra gondolok, hogy lehet hogy jófejségből azt mondja hogy simán lehet veleszületett, vagy ha nem akar olyan jó fej lenni akkor azt mondja hogy ez véletlenül alakult ki)


2015. febr. 13. 13:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

nem hiszem, hogy van véletlenszerű laktózérzékenység, ennek ez a neve, nem???

mindegy egyébként, elméletileg nem is csinálják meg az allergia vizsgálatot 2 éves kor alatt, nem tudom hogy tudtad elintézni :) enyémnek is bűzős hasmenése volt a tejtől, 2 éves korára kinőtte az allergiát szerencsére, azóta nem okoz gondot neki, a vizsgálat sem mutaott ki allergiát. ez elég gyakori, nem véletlenül szajkózzák, hogy ne kapjon tejet 1, de inkább 2 éves koráig. épp ezért az emelt csp csak 2 éves kortól van allergiára

2015. febr. 13. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
jajj most nézem, hogy tavaly volt 1 éves... akkor igen, ha a teszt kimutatja, akkor kapsz majd orvosi igazolást amivel igényelheted a csp-t
2015. febr. 13. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod, igen, most lesz majd 2 éves, de a háziorvosunk már tavaly nyár vége óta küld vérvételre, csak én kértem hogy had várjak még kicsit. Most viszont rám szólt, hogy vigyem el.
2015. febr. 13. 13:47
 4/16 A kérdező kommentje:
Ja, és egyenlőre úgy néz ki hogy nem növi ki... Pár hónapja még megehette a pogácsán a sajtos részt, nem volt tőle baja, most már (1 hónapja) attól is maró széklete van. Szóval még rosszabbodik is.
2015. febr. 13. 13:48
 5/16 anonim ***** válasza:

igen mondjuk az baj, hogy nem tartottad szigorúan a diétát, hisz csak akkor nőheti ki ha betartod és nem kap semmiféle tejet se tejterméket :( mi nagyon szigorúan vettük, még a felvágottakat, kifliket, félkész ételeket is fürkésztem, még nyomokba se tartalmazzon tejet.

egyébként most megnéztem, a szerzett laktóz intolerancia nem azt jelenti, hogy később lett az, hanem hogy valamilyen más betegség áll a háttérben, az okozza, illetve még van öröklött

2015. febr. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Miután kiderült, hogy baj lehet vele 1 hónapig szigorú diétán volt, amiben volt bármilyen tejszármazék, nem ehette. Orvosi utasításra kezdtem újra próbálgatni a tejtermékeket 1 hónap után, 1 hétig bírta a joghurtot és a sajtot (keveset kapott), 1 hét után újra baja lett tőle. Azóta szintén orvosi ajánlásra laktózmentes tejtermékeket kap.
2015. febr. 13. 13:59
 7/16 anonim ***** válasza:

Bocsánat, nekem egy kicsit zavarosnak tűnik. A tejallergia kinőhető, a laktózérzékenység nem, én így tudom. Laktózérzékenységnél a laktáz nevű enzim hiánya miatt nem tudja a szervezet lebontani a tejcukrot (laktóz).

Milyen vizsgálattal igazolták nálatok a laktózérzékenységet?

Nálunk is felmerült a gyanú, kb 10 hónapos korában csinálták meg a kilégzéses vizsgálatot a fiamnak.

A vérvizsgálattal úgy tudom, a tejfehérje allergiát vizsgálják.


Én úgy tudom, veleszületett laktózérzékenység esetén már az anyatejet sem tudja megemészteni a baba, így egész korán kiderül.


(Mi amikor bejelentkeztünk a vizsgálatra, már a telefonban "kedvesen" közölték velünk, hogy "ugye tudja anyuka, hogy már nem jár emelt családi a laktózérzékenységre" - no comment, ezt csak úgy leírtam..)

2015. febr. 13. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Ja, lemaradt, igen van veleszületett és szerzett fajtája is. Veleszületetten eleve hiányzik a laktáz enzim, a szerzett fajta, amikor pedig "elfogy" a szervezet laktáz enzime.
2015. febr. 13. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
veleszületett. nekem szerzett van,kb 16évesen jött ki,anyukámnak kb 30. úgyhogy ilyen korán még nem lehet szerzett. használj neki laktózlebontót. ilyen picinek még a cseppek jók,később irathatsz neki rágótablettát,és így nme kell lemondania a finomságokról :-) auchanben és tescoban lehet kapni laktózmentes termékeket pl.tejet,medve sajtot,joghurtot (ezt csak auchanben)sajtkrémet,sonkát. szójadolgokat felesleges nézned,pocsék izűk van. de miket eszik most? mert laktóz szinte mindenbe van a világon. virsli,szalámi,csoki,péksüti,zsemle,kifli minden de minden,mert tartósításra is használják. nem tudom mit ehet egy egy éves,nekem még 5hónapos,de ha mástól nincs baja lehet,hogy tejfehérje nem? egész más a kettő. vannak ilyen kilégzéses laktóz intolerancia vizsgálatok,egy olyat érdemes lenni nézni neki.
2015. febr. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Tisztázzuk a dolgokat! Ha laktózérzékenysége van, akkor a laktáz enzim hiánya okozza a gondot, tehát laktóz bevitele után máris tünetei vannak, nem 3-4 nap tejes időszak után.

Laktózérzékenységet kilégzéses vizsgálattal végeznek, ha ez pozitív, tehát laktózérzékeny, nem kapsz emelt családit!!!!! Igen, ha veleszületett, akkor kapsz, viszont ahhoz 10 évesnek kell lennie. Addig lehet egy vérvétel, ami kimutatja a genetikai hajlamot, de konkrétan 10 éves korában nyálból vett minta alapján tudják kimutatni , hogy veleszületetett-e vagy sem.

Mellékesen megjegyzem az anyatej laktóztartalma nagyobb, mint a tehéntejé...


Tejfehérje allergiára 2 éve kora után jár az emelt családi, előtte nem, viszont havi 10 doboz tápszert megtámogatnak. 2 éves korában csinálnak tesztet, vérvétel, prick teszt vagy terhelés, attól függ az orvos melyikből mit tud megállapítani. Ehhez utána 1 év szigorú tejmentesség kell. Majd újra tesztelnek évente. A tejfehérje kb 4-6 hét alatt ürül ki a szervezetből, szóval nagy butaság volt egy hónap után újra adatni a gyereknek. Erre viszont jellemző (gyerektől függően), hogy a tünetek csak pár nap után jelentkeznek, mert telítődni kell a szervezetnek. Prsze vannak olyan gyerekek, akik azonnal tünetekkel reagálnak.


A te gyerkőcöd nagyon kicsi még, lehet fel sincs készülve a szervezete a tejfehérje bontására. 2 éves kor alatt nem illő kimondani az allergiát, ezért is szokták a gyanús eseteket figyelni és elvenni a tejtermékeket, hogy erősödjön a szervezete majd később újra megpróbálják visszaadni, akkor már lehet felkészült az állati eredetű fehérje bontására.


Azt mondod, minden tejtermék kicsapta, mióta csak laktózmneteset iszik azóta semmi baja...a laktózmentes is tejtermék. Itt fogalmi gondok is vannak.

Ha nincs laktázenzim, mert veleszületett, akkor már születése után azonnal észreveszed, hisz az anyatej brutál tüneteket okozott volna. Lehet, hogy egy vírus , betegség miatt szerzett laktózérzékenysége lett, ezt viszont kinövi.

Röviden ennyi

Egy tejcukor érzékeny nagyfiú és egy tejfehérje allergiás kisfiú anyukája

2015. febr. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!