Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Van általános álláspont...

Van általános álláspont hozzátáplálás témában, amit minden védőnőnek követnie kell?

Figyelt kérdés

Ha létezik ilyen, esetleg változott az elmúlt években?


Vagy ez védőnőnként változik? Pl. van aki már 4 hónaposan répafőzeléket eszik, mást meg fél éves koráig csak anyatejjel etetnek.


2018. márc. 13. 14:10
 1/6 anonim ***** válasza:
71%
Átlag 2-3 évenként megváltozik az aktuális "hivatalos álláspont", de ez sem jelent semmit a védönökre nézve.
2018. márc. 13. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mindegyik mást mond. Ebben a városban, ahol én élek 3 védőnő van, mindegyikkel beszéltem már, és teljesen eltérő dolgokat tanácsolnak. Én az ő tanácsukkal ellentétben 6 hós korig csak szoptattam. Fűszeres ételt sem adok neki. Mások másképp látják jónak, úgy sem lesz baj, mi is felnőttünk. Tehát, ez rajtad múlik, hogy milyen szempontokat helyezel előtérbe. Én a természetesség híve vagyok minden téren, mások anyáink szavára adnak.
2018. márc. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Itt találtam pár szakmai protokollt/irányelvet:

[link]


- A Nemzeti Erőforrás Minisztérium szakmai protokollja az egészséges csecsemő (0-12 hónap) táplálásáról:

[link]


"Az egészséges csecsemő optimális táplálási módja a 6 hónapos korig tartó – a csecsemő igénye szerinti – kizárólagos szoptatása, amely – hozzátáplálás mellett – egyéves korig a domináns táplálási mód.(..)

2.1. A szoptatás támogatása 0-6 hónapos korban

Az anyatej a csecsemő optimális gyarapodásához szükséges összes folyadékot és tápanyagot tartalmazza. Az érett és a várandósság idejének megfelelő súlyú újszülöttnek nincs szüksége víz, tea, glukóz oldat, tápszer, stb. kiegészítésre, csak akkor, ha az orvosi szempontból indokolt. (...)

2.2. Szoptatás kiegészítő táplálással 0-6 hónapos korban

A csecsemő igényeit az első hat élethónapban (26 hét) a kizárólagos szoptatás /anyatej/ optimálisan kielégíti. Ebben az életszakaszban bármilyen pótlás megkezdésének eldöntése orvosi kompetencia: az anyatej-helyettesítő tápszer elkezdése orvosi indikáció alapján történik.

Ha az anya a szoptatást folytatni kívánja, fontos, hogy a pótlás olyan módon történjen, hogy a szoptatást kövesse a kiegészítő táplálék. A pótlás irányelvei:

- elsősorban az édesanya saját tejének adásával,

- másodsorban pasztörizált női tej adásával,

- harmadsorban anyatej-helyettesítő tápszerrel történjen.

Meg kell erősíteni az anyát abban, hogy saját teje a csecsemőjének bármilyen kis mennyiségben is értékes. A szoptatás fenntartása jelentős hatással van az anya-gyermek kapcsolatra, a kötődésre.


A védőnő feladata

Az anyatej-helyettesítő tápszer elkészítésének bemutatása, az ajánlott mennyiség adásának ellenőrzése

(A mesterséges táplálás biztonságának növelése 10. sz. melléklet)


2.3. A mesterséges táplálás 0-6 hónapos korban

A mesterséges táplálás bevezetése tápszerrel és egyéb szolidokkal, vagy arra való áttérés 6 hónapos korig orvosi indikáció és kompetencia körébe tartozik. (Az Egészségügyi Minisztérium Csecsemő és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium Protokollja Az egészséges csecsemő táplálásáról.) A szolidok bevezetésének optimális időpontja 17. héttől 26. hétig. A védőnő feladata, hogy a korszerű, életkornak megfelelő hozzátáplálás irányelveit – figyelembe véve az orvosi javaslatot – ismertesse a szülőkkel, és segítse a fokozatos hozzátáplálást.

2.4. A 6 hónapon túli csecsemő táplálása, hozzátáplálás

A csecsemő kiegészítő-táplálását hat hónapos korban el kell kezdeni. Hat és nyolc hónapos kor között naponta 1-2 szer, kilenc hónapos kor után napi 3-4-szer, 12 hónapos kor után napi 4-5-ször adható kiegészítés. Bármely életkorban kezdi is el az egyéb étkek fogyasztását a csecsemő, fokozatosan kell emelni az étkezések számát. Elfogadva, hogy az anya dönt arról, hogy mennyi ideig szoptatja gyermekét, támogatni kell az anyát abban, hogy folytathassa a szoptatást akár a csecsemő két éves koráig és azt követően is. (WHO ajánlás)

2.4.1. A kiegészítő táplálás megkezdésének feltételei:

- 6 hónapos kort követően

- a nyelv-kilökőreflex megszűnik

- gyakori szopási igény saját korábbi szopási gyakoriságához képest

- tartósan stagnáló, vagy csökkenő súlygörbe

2.4.2. Az új táplálék bevezetésének szempontjai:

- a szopás után történik az új étel kínálása,

- egyszerre csak egy új étel kerüljön bevezetésre,

- figyelni kell az étel hatását, hogy nem vált-e ki allergiás tüneteket,

- az adagok fokozatos emelése: az első nap 1-2 kanál, majd fokozatosan emelhető a teljes adagig,

- a szolidok ajánlott bevezetésének ütemét lásd a 12. sz. mellékletben

- legutoljára 1 éves kor körül a tejtermékek és a tojás kerülnek bevezetésre

Jól szopó csecsemőnek a második félévben sincs szüksége ún. „követő” tápszerekre és tejpépekre. Utóbbi különösen káros lehet, mivel nagy mennyiségben tartalmaz módosítás nélküli, teljes tehéntejet."

+

- A Nemzeti Erőforrás Minisztérium szakmai irányelve az 1 és 3 éves kor közötti kisgyermekek táplálásáról:

[link]

2018. márc. 13. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy ezt minden védőnő maga dönti el, vagy van vmi hivatalos forma amit muszáj ajánlania?


A kérdést amúgy az ihlette, hogy 7 éves lányom csecsemőkorában már 4 hónaposan forszírozta, hogy minél előbb kezdjük el a hozzátáplálást, most a fiam 4 hónapos és azt mondta ráérünk 6 hónapos koráig. A védőnő ugyanaz, gondoltam akkor talán valami jogszabály változhatott. De majd meg fogom kérdezni mi alapján gondolta meg magát.

2018. márc. 13. 14:59
 5/6 anonim ***** válasza:
55%
Nem lehet hogy a nagyobb gyereket tápszerrel etetted a kisebbet meg szoptatod? Mert elvileg anyatejes táplálásnál 6 hónap a minimum amit javasolnak, tápszeresnél a 4 hónap.
2018. márc. 13. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
szoptattam az elsőt is
2018. márc. 13. 21:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!