Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Manapság tényleg van az...

Manapság tényleg van az iskolákban iskolaorvos, iskolapszichológus?

Figyelt kérdés
Rengeteget olvasom ezen az oldalon és az interneten is ezeket a szavakat, de a "mi időnkben" ilyen nem volt, az tuti. Vagy legalábbis nálunk, vidéken nem volt.
2019. márc. 23. 10:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindegyikben. Kiskunfélegyházán jártam az egyik suliba, kollégista voltam, oda járt egy héten egyszer pszichológus. Suliorvos nem volt, a körzetihez kellett mennie annak, aki beteg. (mármint a koleszosoknak). 25/L
2019. márc. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
83%

Papíron van, a valóságban sokszor sem a diákok, sem a tanárok nem veszik észre, hogy lenne.

Állandó, főállású iskolaorvos és iskolapszichológus nem szokott lenni. Egyrészt kevés a szakember, másrészt drága az ilyesmi, az iskolának másra is kell a pénz. Egy-egy orvos és pszichológus több iskolában is dolgozik, egy héten egy napnál többet nem tölt sehol.

Állandó egészségügyi személyzetként a védőnő szokott ott lenni, ő végzi a mindennapi egészségügyi teendőket, az iskolaorvosra sokszor valamelyik helyi gyermekorvos, aki ezt is elvállalta, hetente egyszer kijön, olyankor tömbösítve letudja pár osztály egészségügyi vizsgálatát és az egyéb olyan dolgokat, amikhez - legalábbis papíron - orvos kell.

Az iskolapszichológus gyakran a területileg illetékes nevelési tanácsadóból érkezik, ő is hetente egyszer fut be, olyankor oldja meg azt, amihez ő kell, vagy legalábbis aláírja azokat a papírokat, amiket neki kell aláírnia.

A rendszer ebben a formájában egyébként nagyjából teljesen működésképtelen azokban az iskolákban, ahol én találkozom vele. Az iskolaorvos annyi iskolát vállal el a körzeti és magánpraxisa mellett, amennyit csak szeretne, így aztán soha nincs sehol, ha mégis beesik egy iskolába, csak unott arccal aláírja az elé tolt vizsgálati kartonokat és rohan tovább - a vizsgálatokat korábban már elvégezte az asszisztense vagy a védőnő. Ők legalább ismerik a gyerekeket, ér is valamit a munkájuk.

Az iskolapszichológus ugyanígy nem sokat ér, mivel vándorköszörűs: a nevelési tanácsadóban végzett munkája mellett még ezt is kell csinálnia, esetleg kapott a nyakába 4-5 környékbeli iskolát, mikor megérkezik valahová, sokszor azt sem tudja, hol van, aznap melyik gyereknek milyen tesztre, vizsgálatra van szüksége, arról meg végképp fogalma sincs, hogy az imént megvizsgált Jenőke a fél évvel ezelőtti teszthez képest fejlődött-e szociális képességek terén vagy még mindig Tarzan színvonalán van (szó se róla, valószínűleg én sem emlékeznék rá, hogy az öt iskolám valamelyikében fél éve futószalagszerűen lezavart teszten hogy is viselkedett az a gyerek, akit azóta lehet, hogy nem is láttam).

2019. márc. 23. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
38 éves vagyok, amikor én jártam iskolába már akkor is volt. Szeged.
2019. márc. 23. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
86%

45 éves vagyok, mar akkor is volt mikor én jártam suliba. Védőnő is, orvos is, általánosban is, középiskolában is. Még egyetemen is. Sőt munkahelyeknek is van orvosa. Fogorvosa is. És folyamatosan volt kötelező szűrés-gerincferdülés pl. Meg ő adta az oltásokat.


Nem tudom mi az a mi időnk. A 70-es években már volt ez. És most is van. Ugyanigy.

2019. márc. 23. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Még csak nem is vagyok fővárosi, de nálunk is volt, 95-ben érettségiztem.
2019. márc. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Persze, olyan nálunk is volt, hogy jött egy doktornő (mindig vki más) és beadta az oltásokat meg a gerincünket megnézte, hogy kinek kell a gyógytesi. De csak ilyenkor volt ott. Meg volt, hogy eleve át kellett menni hozzá egy másik iskolába, mert ott volt. Gondolom úgy lehetett, ahogy a 2.válaszoló leírta.

Mondjuk olyat, hogy "iskolapszichológus" én soha nem is hallottam, csak felnőttként, ezen az oldalon hallottam először. Erről meg esetleg azt tudom elképzelni, hogy a "problémás" (= zavarja az órát, "rossz") tanulókat beutalták hozzá, de csak nagy titokban, nehogy kiderüljön a gyerekről. Lehet, hogy akik "korrepetálásra" mentek, azok néha valójában a pszichológushoz mentek, csak akkoriban és/vagy vidéken ez nagy szégyennek számított. Tutira cikizték volna a gyerekek, ha valakiről kiderül! Olyasmikkel meg abszolút nem foglalkoztak, hogy ha valakit folyamatosan szekálnak, megaláznak. Nem tudom, azzal manapság foglalkoznak-e.

29/N

2019. márc. 23. 11:38
 7/16 anonim ***** válasza:
0%

Nyilván nincs és nem is volt minden egyes iskolában orvos/pszichológus. Ahol én élek van vagy 100 iskola, nincs 100 orvos, nővér, pszichologus, fogorvos... ugyanúgy körzetek vannak mint egyébként és ja menni kell hozzá, szűrésekre meg kimegy a suliba.

Pszichológus meg a nem tudom milyen nevű pedagógiai szakszolgálat talán intézményben van. Ez az intézmény is több évtizedes, gyerekem is jár, nem tudom ki tudja ki nem tudja nem gondolnám azt hogy ez beszédtema kéne hogy legyen normalis neveltetésű gyerekek körében.


Hogy alja helyen, alja szknten mi a szokás, divat, mi a meglepő..nos van olyan borsodi ismerősöm aki nem tudta mi a Starbucks-de attól a Starbucks nem új és volt korábban is. Azt mondja arrafelé még meki sincs, mifelénk már 30 éve van.

2019. márc. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Igen, Borsod megye.
2019. márc. 23. 12:29
 9/16 A kérdező kommentje:
Ez nagyon más téma, légyszi ne is menjünk el ebbe az iranyba, de Miskolcon 20 évvel ezelőtt már volt Meki (nem tudom, mikor nyílt). A Starbucks-ról én se hallottam, amíg fel nem költöztem Pestre, de az már régebben volt. A maiak már biztos tudják, mert instán nagyon nyomtatják a "sztárok".
2019. márc. 23. 12:34
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

Nem ez a téma, de ez a mi időnkben ilyen nem volt-nem kicsit negativ konnotációju-valójában annyit tesz Borsodban nem volt.

Ne abból induljunk ki Borsodban mi van meg mi nincs. Meg ez nem a mi időnkben kerdés. Max annyi Borsod akkor is az alja volt azóta sem fejlődött semerre.

2019. márc. 23. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!