Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Családi bölcsödében ez manapsá...

Családi bölcsödében ez manapság normális?

Figyelt kérdés

Egy családi bölcsödében (kb. 5-8 fő 2 év körüli gyermeket gondoznak) személyes tájékoztatót hallgattam meg egy gondozótól. Azt mondta, hogy nyári időszakban még a bugyit, gatyát is le szokták venni a kicsikről, mert így könnyebben szobatiszták lesznek.


Ez a meztelenkedés bevett szokás, vagy csak én vagyok a maradi, hogy egymás előtt nem mutogatjuk magunkat?



2022. febr. 3. 23:11
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Van akinek belefér az értékrendjébe, van akinek nem.
2022. febr. 3. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%

Nem tudom, mennyire bevett szokás, de ennyi idős gyerekeknél nem kell rajta problémázni.

Ne feledd, hogy ez az állapot a természetes, így éltünk évmilliókon át. És a kisgyereknek is a meztelenség az "alapállapota". Hogy a fiúknak nem ugyanaz van ott elöl, mint a lányoknak? Igen, továbbá a lányoknak a haja is hosszabb. Egy 2 éves kb. ennyire nem csinál problémát belőle.

2022. febr. 3. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
66%
Teljesen normális. A gyerekek könnyebben megtanulják így a szobatisztaságot. Az pedig a legrosszabb, ha azt adod tovább, ahogy te gondolod. Velem is ezt tették a szüleim. 15 évig küzdöttem azért, hogy egy fürdőruhában jól érezzem magam emiatt.
2022. febr. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
Nálunk az ilyen kicsik simán meztelenül vannak a kertben, udvaron. Tágabb család gyerekei is, ha éppen együtt vagyunk mind. Nem hiszem, hogy bölcsiben a kis közösségben ez probléma mások előtt. Szobatisztulás időszakban bent is csupi volt, szőnyeget meg felvettük addig. Nyáron, persze.
2022. febr. 4. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
62%

Bőven belefér. Ilyen szempontból inkább az óvoda képez átmenetet. Az ovis otthon pucérkodhat -egy értelmes szülő megengedi nekik-, a legtöbbje (akár a totyogók) szeretnek megszabadulni a ruhától, sokszor nekik az nyűg. Volt már sulis, ovis csoportom is, babysitterkedtem is párszor, de ha a tapasztalat nem volna elég valakinek esetleg, utána lehet nézni gyermekpszichológiai szakkönyvekben is. A testi szemérem általában hat évesen jelenik meg, bár ez földrész függő, kultúra függő, temperamentum függő, családfüggő is.


Óvodában viszont már kicsit kötöttebb szabályok vannak, mint bölcsődében. Csoportszobában sem, udvaron sincs pucérkodás alap esetben, mert ez is a része a szocializációnak. Viszont -életkori sajátosságok miatt- vannak kivételes helyzetek. Nem egy óvodában nyáron van kint az udvaron medence, és nagy ívben tojik rá sok óvodapedagógus, hogy a gyerek fürdőruhában akar-e pancsolni, vagy pucéron, és ez így normális. A pancsolás tehát kivétel, teljesen mindegy, hogy egy szál punciban / kukiban van-e a gyerek, vagy fürdőruhában, és ez így természtes. Otthon meg annyit pucérkodik az ovis, amennyit csak akar, esetleg ha vendég érkezik, akkor egy 4-5 évesnek el lehet magyarázni, hogy a vendég eőtt nem illik pucéran lenni, vegyen fel olyankor valamit.


Kivétel továbbá, hogy óvodás korban tetőzik a nemi kíváncsiság. Fiúk-lányok érdeklődnek, miben tér el egymásétól a lábuk köze. Az óvodaudvaron megengedett, hogy egy bokornál leguggoljanak az ovisok, letolt gagyával, bugyival. Szakmai előírás, engedni kell, hogy az óvodás gyermek -megfelelő keretek között- megélhessen a nemi kíváncsiságát, tekintve, hogy ez az érdeklődésük a pszichoszexuális érés természetes része.


A legtöbb helyzetben így is elvárás, hogy ruha legyen rajtuk. Majd ha iskolások lesznek, ott az udvaron se elfogadott, semmilyen helyzetben. A gyerekek azonban általában kreatívak, iskola után úgy is kitalálnak megoldást, ha egymást pucéron akarják megnézni. Pl együtt pisilnek a réten, ha van erre lehetőségük, vagy ahol pl családi barátok összejárnak, a wc-n tudják egymást lesni fiúk-lányok (és ezt engedni KELL, jó esetben).


Az ellentétes nemű gyerekeknek ki kell élni a kíváncsiságukat, amikor szeretnék. Ahogy idősödnek, erre úgyis egyre szűkösebbek a lehetőségeik. Nem minden családban van egymáshoz képest hasonló korú, de ellentétes nemű gyermek. Az összejáró családok esetén viszont szinte mindig van legalább egy fiú, és legalább egy lány, akik hasonló korúak.


(Nyilván ha legalább 2-3 év van a kisgyermekek között, akkor csak speciális esetben szabad engedni, pl nudista strand, vagy ha tesók, alapból megengedhető.)


Nem beszélve a strandról. Aki még nem iskolás gyermek, egyáltalán nem elvárás még a társadalom részéről sem a nemi szervek eltakarása. Az iskolások szocializációjának azonban része a nemi szervek eltakarása - nyilvánosan, köztéren, strandon stb. Óvodás korban viszont tehát attól függ.


Aki viszont foglalkozott már kicsikkel, vagy akinek van gyereke, aki ovis, vagy már idősebb, általában megtapasztalja (tapasztalta), hogy amikor csak lehet, szabadulnak a ruháiktól, mert a pici gyerek még természetes, és gyakran zavarja a ruha érintkezése a testével.


Teljesen más kérdés, hogy a kisgyermekek is, főleg a lányok, élénken érdeklődnek a ruhák, a divat iránt, már aki, már amikor. Csakhogy gyakrabban szeretnek meztelenül lenni, kb 6 éves korig, és ekkortárj szokott megjelenni a testi szemérem. Megint más kérdés, hogy a 6 év alattiak esetén akadnak, akikbe már gátlásos szülő átadta a gátlását a pici gyermekének, sajnos.

2022. febr. 6. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
50%

Itt miért mindenki a szemermességre megy rá?


Én nem akarom, hogy a gyerekem csupasz puncival beleüljön a fűbe, leüljön a szőnyegre. Itthon sem. De a kisfiammal ugyanez a helyzet, nem akarom, hogy meztelen seggel legyen a földön, azt sem szeretném, ha egy esés által vagy felfedezés játék során megkarcolja a kukit. Strandon, kertben, otthon se legyen fedetlen nemiszervvel egyik sem, mert bizony vannak redők, amikben megragadhat ez, az.


Meg az sem igaz, hogy minden gyerek szeret pucérkodni. Én nem szerettem soha, pedig a szüleim, a nővéreim simán megtették. Én még átöltözni sem szerettem előttük, piciként sem.


Aztán az sem igaz, hogy minden gyerek feltétlen kíváncsi vagy, hogy éppen abban a korszakában kíváncsi és az sem igaz, hogy szeretne egy megcsodálható tárgyá válni és hagyni másoknak, hogy a meztelen testükön bámészkodjanak.


Az óvodában emlékszem, velem is volt, hogy megmutatta nekem két srác a kukiját az asztal alatt. Másztam is ki onnan, ahogy előkapták. Vagy mikor együtt fürdettek unokatesókkal, három lány között ott volt egy fiú. Nem voltam akkor sem felkészülve arra, hogy lássak egy kukacot.


Nincs elbszott személyiségem, nem volt rossz gyerekkorom, a szüleim is nyitottak voltak, attrocitás nem ért, egyszerűen én csak nem voltam ezekre nyitott.


Nyomot is hagytak bennem ezek a kényszeres meztelenkedős szituációk.



Én nagyon nem értek ezzel egyet.

2022. febr. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

A medencébe se engedném be szívesen, bár ott a bugyit is átáztatja a pisis víz...


Az meg bocsi, de abszurd, hogy ovi után a lányom meg a csoporttársa elmennek ketten a rétre. És hogy a 2-3 évesem megoldja a pisilést egyedül... Nem, neki még kell segítség, kell a szülői biztonság is. Nincs túlféltve, de tudja, hogy a pisilés magányos tevékenység, anya, apa, mami, ovi néni ott lehet, más nem.

2022. febr. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
70%

Hát, nem tudom, de engem zavarna, ha a lányom vagy a fiam meztelen lenne a bölcsődében.

Én itthon sem engedem őket az udvarra bugyi/gatya nélkül, már csak higiéniai szempontból sem.


Hogy kell ezt elképzelni? Ott van 5 kisgyerek és csurgat mindenhova, ahol rájön, tök mindegy, hogy kint vagy a csoportszobában? Nem mindegyik jelzi és minden pillanatban nem is tudsz figyelni...


Amúgy, szerintem egyáltalán nem ösztönzi jobban a gyermeket a szobatisztaságra az, ha nincs rajta semmi. Enyémeket pl. sokkal jobban zavarta, ha bepisiltek és érezték, hogy nedves.

2022. febr. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!